Výsledky Skupiny MOL za 1. štvrťrok: vysoká EBITDA najmä vďaka veľmi dobrej výkonnosti Upstreamu
- Skupina MOL dosiahla v 1. štvrťroku 2022 čistú CCS EBITDA vo výške 833 miliónov USD, čo je o 6 % menej ako v predchádzajúcom štvrťroku.
- Čistá EBITDA Upstreamu za 1. štvrťrok 2022 sa medziročne viac ako zdvojnásobila a vzrástla na 504 miliónov USD vďaka rastúcim cenám ropy a zvýšeniu cien zemného plynu.
- CCS EBITDA Downstreamu sa v 1. štvrťroku 2022 medziročne nezmenila a bola na úrovni 254 mil. USD, pričom výsledky ovplyvnila celková volatilita na makroúrovni a obmedzenie veľkoobchodných cien v Maďarsku.
- Služby zákazníkom dosiahli v 1. štvrťroku 2022 EBITDA na úrovni 64 miliónov USD, čo predstavuje medziročný pokles o 44 %, keďže jej tvorbu znížila regulácia marže cien palív v Maďarsku, Chorvátsku a ďalších krajinách strednej a východnej Európy.
Budapešť, 6. máj 2022 – Skupina MOL dnes oznámila finančné výsledky za 1. štvrťrok 2022. Skupina MOL dosiahla v 1. štvrťroku 2022 čistú CCS vo EBITDA výške 833 mil. dolárov v dôsledku veľmi vysokých cien ropy a plynu. Výsledky boli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom nižšie o 6 %. Hnacím motorom sa stala výkonnosť Upstreamu, kým Downstream ovplyvnili volatilné a kontroverzné makro a cenové vplyvy, a tak výsledky zostali rovnaké ako v minulom roku. Služby zákazíkom utrpeli obmedzeniami cien palív v niekoľkých krajinách strednej a východnej Európy. Skupina MOL vytvorila voľný cash flow vo výške 510 mil. dolárov, čo je viac ako polovica výhľadu na rok 2022, keďže príspevok všetkých segmentov bol kladný.
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi k výsledkom uviedol: „Rok 2022 priniesol opäť nové výzvy. V rýchlo sa meniacich podmienkach externého prostredia a za okolností, ktoré boli nestále a často nepriaznivé, Skupina MOL dokázala, že je schopná pohotovo reagovať. Čistá CCS EBITDA v 1. štvrťroku 2022 vo výške 833 mil. USD potvrdzuje, že sme na správnej ceste.
Najväčšími výzvami v nadchádzajúcom období bude bezpečnosť dodávok energií a udržanie našej ziskovosti. Vyvíjame značné úsilie, aby sme sa prispôsobili novým podmienkam a ďalej diverzifikovali naše portfólio s cieľom zabezpečiť dodávky energií do regiónu strednej a východnej Európy. Skupina MOL sa tiež nachádza uprostred transformačnej cesty, ktorá si vyžaduje veľké investície. Sme plne odhodlaní pokračovať v tomto procese aj v súčasnom nestabilnom prostredí. Skupina MOL v minulosti preukázala odolnosť počas viacerých kríz a som presvedčený, že si zachováme svoju kľúčovú rolu pri zabezpečovaní predvídateľných dodávok energie a zostaneme dôveryhodným partnerom našich zákazníkov, zainteresovaných strán a širšej verejnosti.“
- EBIDTA Upstreamu dosiahla v prvom polroku 504 mil. USD, čo v porovnaní s výsledkom za 1. štvrťrok minulého roka predstavuje nárast o 104 %. K dobrým výsledkom prispeli čoraz vyššie ceny ropy a plynu – nárast ceny ropy Brent o viac ako 40 USD za barel a päťnásobný nárast spotových cien plynu. Objem ťažby sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil v dôsledku prirodzeného poklesu v strednej a východnej Európe a Pakistane, a tiež v dôsledku poklesu ťažby v aktívach ACG v Azerbajdžane. Cash flow, vypočítaný zjednodušenou metodikou, vzrástol v Upstreame na 420 mil. USD. Skupina MOL podpísala dohodu so spoločnosťou Waldorf Production Limited („Waldorf“), ktorá sa týka predaja celého portfólia Upstreamu v Spojenom kráľovstve.
- Čistá CCS EBITDA Downstreamu dosiahla 254 mil. USD, obdobne ako v rovnakom období minulého roka, keďže nestabilné vonkajšie prostredie ovplyvnilo výsledky pozitívnym aj negatívnym smerom. Znižujúci sa príspevok petrochémie bol kompenzovaný vyššou tvorbou EBITDA z rafinérskej výroby a marketingu. Rozdiel medzi cenou ropy Ural a nárastom palivovej marže v marci bol čiastočne kompenzovaný klesajúcou realizáciou cien a výrazne rastúcimi nákladmi na energie. Objem predaja sa medziročne zvýšil o 11 %. Ovplyvnil ho prudký nárast predaja v Maďarsku, keďže trh bol od polovice februára deformovaný obmedzením veľkoobchodných cien motorových palív. Vyšší dôraz na udržateľnosť a transformácia v oblasti Downstreamu pokračovali aj v 1. štvrťroku 2022. Začala sa výstavba závodu na výrobu propylénu s kapacitou 100 tis. ton a v prvom štvrťroku bola dokončená akvizícia spoločnosti ReMat, ktorá je popredným recyklátorom plastov na maďarskom trhu. Komplex Polyol dosiahol v 1. štvrťroku 2022 mechanickú dokončenosť na úrovni 96 %.
- EBITDA Služieb zákazníkom sa v 1. štvrťroku 2022 znížila o 44 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka napriek tomu, že objem predaja vzrástol o 20 % a počet transakcií sa medziročne zvýšil o 7 %, čo viedlo k rozšíreniu trhového podielu v celom regióne strednej a východnej Európy. Regulačné opatrenia, týkajúce sa cien motorových palív v Maďarsku, Chorvátsku, Srbsku, Slovinsku a Bosne a Hercegovine vynulovali EBITDA približne na úroveň 1. štvrťroka 2017, keďže marže na motorové palivá sa na úrovni Skupiny znížili. Marža nepalivového segmentu sa medziročne zvýšila o 8 %, k čomu prispel najmä nárast predaja potravín, občerstvenia a hot-dogov. Počet prevádzok Fresh Corner v 1. štvrťroku 2022 vzrástol na 1081 z 984 v 1. štvrťroku 2021. V januári 2022 spoločnosť MOL podpísala súbor dohôd so spoločnosťami Grupa Lotos SA a PKN Orlen, ktoré pokrývajú predaj a kúpu niekoľkých prvkov portfólia. Spoločnosť MOL získava 417 čerpacích staníc v Poľsku, čo jej umožňuje dosiahnuť 3. pozíciu na lokálnom trhu maloobchodného predaja motorových palív. Táto transakcia podlieha schváleniu regulačnými orgánmi.
- EBIDTA v segmente Gas Midstream – Preprava zemného plynu za 1. štvrťrok 2022 dosiahla 48 mil. USD, podobne ako v 1. štvrťroku predchádzajúceho roka. Negatívny vplyv mali rastúce nákupné ceny plynu, ktoré viedli k viac ako dvojnásobnému nárastu spotrebiteľských nákladov.
O Skupine MOL
Skupina MOL je medzinárodná integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodná spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách s dynamickou medzinárodnou pracovnou silou 25 000 ľudí a viac ako 100-ročnou históriou. Skupina MOL prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní sieť takmer 2000 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Prieskumné a ťažobné aktivity spoločnosti MOL sú podporené viac ako 85-ročnými skúsenosťami v oblasti uhľovodíkov a 30-ročnými skúsenosťami v oblasti vtláčania CO2. V súčasnosti vykonáva ťažobné činnosti v 9 krajinách a prieskumné aktíva má v 14 krajinách.
Skupina MOL sa zaviazala transformovať svoje tradičné činnosti založené na fosílnych palivách na nízkouhlíkový, udržateľný podnikateľský model a usiluje sa o dosiahnutie čistej uhlíkovej neutrality do roku 2050, pričom formuje nízkouhlíkové obehové hospodárstvo v strednej a východnej Európe.