Svitko dominoval v Grécku, pripravuje sa na DAKAR 2020

Najbližší Dakar v januári 2020 prinesie veľkú zmenu. Najextrémnejšia rely sveta sa presúva z Latinskej Ameriky do Saudskej Arábie. Elitný motocyklový jazdec Štefan Svitko, ktorý na Dakare reprezentuje s jeho Slovnaft Rally Teamom farby Slovnaftu, sa na zmenu teší a naplno sa venuje príprave. Potvrdzuje to aj nedávny triumf na horskej Serres Rally v Grécku. Pre Svitka je to už štvrté víťazstvo v poradí. Všetky štyri doterajšie účasti tak premenil na najvyššie priečky.

Náročná Serres Rally trvá celý týždeň. Svitko ju absolvoval na svojej dakarskej ťažkej motorke, kým ostatní účastníci štartovali na endurách. Po prvom opatrnom dni Svitko nabral stratu 9 minút na prvého pretekára, no od druhého dňa bol absolútnou jednotkou. V cieli po siedmich dňoch finišoval s veľkým náskokom 1 hodina a 38 minút pred Talianom Matteom Curom.​ Trasa Serres Rally viedla po šotolinových horských cestách až do výšky 2100 metrov a Svitko si ju pochvaľoval. Charakter terénu bol podobný časti trate na Dakare v Saudskej Arábii. „Mám informácie, že najmä v prvej časti bude terén tvrdý a kamenistý. V druhej nás čakajú pieskové duny,“ povedal Svitko. Viac informácií o 42. ročníku rely Dakar bude mať v novembri.

Rely Dakar štartuje 5. januára 2020 v saudskoarabskej Džidde a cieľ bude 17. januára 2020 v Al Qiddiyi. Toto saudskoarabské "mesto budúcnosti" je vo výstavbe, jeho základný kameň bol položený len minulý rok. Po ukončení výstavby mesto ožije v roku 2022.

Trať Dakaru povedie po pobreží, aj drsným vnútrozemím. Na Svitka čakajú úzke kaňony, pieskové duny a vyschnuté riečiská. Veľkou výzvou bude navigácia nielen v púšti, ale aj pri prechode horským masívom Jabal el Lawz v blízkosti hraníc s Jordánskom. Výhodou bude príjemná teplota okolo 20 stupňov.

Štefan Svitko (* 26. jún 1982, Žaškov) je slovenský motocyklový pretekár a dlhoročný reprezentant SR v endure. Počas svojej doterajšej kariéry sa stal 13x majstrom Slovenskej republiky v endure a cross country, 3x majstrom Európy a 8x sa zúčastnil Medzinárodnej šesťdňovej súťaže.

Samostatnou kapitolou vo Svitkovej kariére je rely Dakar, kde sa mu dosiahnuť 2. miesto. Stal sa najúspešnejším Slovákom v tejto súťaži. Dokonca aj v celej Európe je len málo motocyklových pretekárov, ktorí majú vo svojej zbierke legendárnu dakarskú „bustu beduína“. So svojimi stabilne kvalitnými výkonmi a bojovnosťou patrí Svitko medzi dakarskú svetovú elitu.

×
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×