Štefan Svitko a Slovnaft rallye team úspešne absolvovali Dakar 2020

Jedenásta účasť na Dakare, celkové jedenáste miesto a prvé miesto za továrenskými jazdcami. Taká je bilancia nášho motocyklového jazdca Štefana Svitka po najťažších maratónskych pretekoch sveta, ktoré sa premiérovo konali v Saudskej Arábii. Náš Svitko bol tento rok "tvárou Dakaru" na oficiálnych plagátoch pretekov. Svet obletela aj jeho fotografia z tragickej siedmej etapy, keď pomáhal pri oživovaní portugalského motocyklistu Paula Goncalves.

V konečných výsledkoch sa Števovi Svitkovi nepodarilo preniknúť do elitnej desiatky, od ktorej ho delili 3 minúty. Napriek tomu sa v nedeľu 19. januára 2020 vracal domov spokojný. Na letisku ho čakali jeho najbližší a hneď po príchode do Bratislavy prišiel na tlačovú konferenciu.

Štefan Svitko

"Sme tu a sme zdraví. Skončil som jedenásty a aj keď sme tam šli s vyšším cieľom, som rád za to, čo mám za sebou. Stali sa rôzne veci a v tom kontexte je jedenásta priečka super," také bolo prvé hodnotenie Štefana Svitka po príchode na Slovensko. Tlačová konferencia v Bratislave sa začala minútou ticha na počesť zosnulého portugalského jazdca Paula Goncalvesa, priateľa nášho Števa Svitka, ktorému sa stala osudná 7. etapa na Dakare 2020.

"Tento Dakar bol v porovnaní s predchádzajúcimi iný v tom, že sme len krátko pred etapou dostávali papiere s údajmi o trati. Bolo to lepšie, pretože sme nad tým nemuseli sedieť dlhé hodiny. Boli prehľadnejšie a tým pádom to bolo bezpečnejšie," pokračoval Štefan Svitko. "Bolo tam dosť ciest a tie komplikovali navigáciu, niekedy sme aj poblúdili. V Saudskej Arábii sa mi Dakar páčil viac ako v Južnej Amerike. Boli tam rýchlejšie aj relatívne pomalšie etapy. Najmä po planinách sme šli poriadne rýchlo, tam dovtedy snáď neprešlo nikdy žiadne auto."

Dakar 2020

Ako povedal Svitko, aktuálny Dakar bol pomerne ľahký po fyzickej stránke, no po psychickej stránke najťažší v kariére. Najmä preto, že pomáhal lekárom oživovať portugalského jazdca Paula Goncalvesa. Snaha však bola márna. "Keď na vlastnej koži zažijete, že niekoho oživujete, zanechá to na vás stopy. Organizátori sa pýtali, či budeme pokračovať. Niektorí odstúpili. Iné však je o tom hovoriť a iné priamo to zažiť. Nedá sa to reálne popísať," dodal Svitko.

Tridsaťsedemročný Žaškovčan, ktorý na Dakare jazdí od začiatku vo farbách Slovnaftu, má za sebou už jedenásty štart na slávnom púštnom dobrodružstve a siedmykrát sa mu podarilo preteky dokončiť. Jeho maximom zostáva konečné 2. miesto z januára 2016.

Dakar 2020

×
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×