Filter aktualít

od dátumu
do dátumu

Aktuality

2022-11-17 Spoznali sme víťazné práce súťaže Najdiplomovka 2022 a medailistov Medzinárodnej chemickej olympiády

Výnimočné diplomové práce, atraktívne témy a slávnostná atmosféra dominovali 15. novembra oceňovaniu študentských prác Najdiplomovka 2022, ktorou Slovnaft už 17 rokov odmeňuje pozoruhodné študentské výkony

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 17 diplomových prác z 10 fakúlt, z nich 12 najlepších postúpilo do užšieho výberu. Odborná komisia zložená z odborných inžinierok a inžinierov Slovnaftu, ktorá práce hodnotila sa zhodla na tom, že tie tohtoročné vynikali pozoruhodnou kvalitou, výborne zvolenými témami a jasným prepojením s praxou.

 Víťazstvo si napokon odniesli dve práce z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave (Zníženie uhlíkovej stopy pri výrobe vodíka Ing. Dominika Hoppeja a Výroba MEA s využitím priameho nanášania katalytických vrstiev generátorom iskrového výboja – zväčšenie do 100 cm2, ktorú vypracovala Ing. Nina Zábojníková) a jedna práca z Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzita v Žiline (Štúdium sorpčných prostriedkov od Ing. Andrey Bohdalovej).  

Na podujatí sme ocenili aj úspech študentov stredných škôl na 54. ročníku Medzinárodnej chemickej olympiády, ktorá sa konala dištančne v čínskom Tiencine. V svetovej konkurencii slovenskí študenti aj tento rok zažiarili a všetci štyria oficiálni reprezentanti si vybojovali medaily: Patrik Fábrik zo Spojenej školy Novohradská 3 v Bratislave a Samuel Kolesár z Gymnázia arm. gen. L. Svobodu v Humennom si odniesli striebro, kým Adam Kleman a Adam Benjamin Plšek, obaja z prievidzského Gymnázia V. B. Nedožerského, získali bronz.

Všetkým ocenením srdečne blahoželáme.

#SpoluDokazemeVela

2022-11-02 Slovnaft upozorňuje na falošné aktivity s prísľubom vysokého zisku

Spoločnosť Slovnaft v uplynulých dňoch zaznamenala viacero upozornení na podvodné aktivity, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach v mene Slovnaftu. Ide o výzvu na zapojenie sa do testu a vyplnenie dotazníka, ako aj priamu výzvu na investovanie do akcií Slovnaftu s prísľubom vysokého zisku. Po zaregistrovaní dostali zákazníci telefonát, v ktorom sa ich pani lámanou slovenčinou pýtala na ich skúsenosti s obchodovaním.

Spoločnosť Slovnaft sa dôrazne dištancuje od týchto aktivít. Všetkým obyvateľom odporúča, aby sa nezapájali a nereagovali na príspevky zverejnené mimo oficiálnej stránky https://slovnaft.sk/sk/ a oficiálneho profilu spoločnosti Slovnaft na sociálnych sieťach.

Slovnaft upozorňuje na falošné aktivity s prísľubom vysokého ziskuSlovnaft upozorňuje na falošné aktivity s prísľubom vysokého zisku

2022-10-18 Naše čerpacie stanice sú súčasťou kampane proti obchodovaniu s ľuďmi

Naša spoločnosť považuje obchodovanie s ľuďmi za jeden z najvážnejších trestných činov. Preto sme vo verejnom záujme podporili Ministerstvo vnútra (MV) SR a poskytli sme pre kampaň proti obchodovaniu s ľuďmi priestory našich čerpacích staníc.
 
Vhodné miesto na kampaň
 
Najčastejšou formou dopravy obetí obchodovania s ľuďmi, či už do cieľovej krajiny alebo samotného miesta vykorisťovania, je pozemná doprava s využitím osobného motorového vozidla či autobusu. Aj to bol dôvod, prečo kampaň realizujeme práve na čerpacích staniciach,“ vysvetľuje riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin.
 
Netradičná kampaň chce osloviť všetkých ľudí z ohrozených skupín, súčasné aj potenciálne obete, prostredníctvom nálepiek na zrkadlách toaliet čerpacích staníc a letáčikmi dostupnými v ich priestoroch. Headline kampane „Mne sa to nemôže stať“ vyzýva všetkých ľudí hľadajúcich si prácu k ostražitosti, aby si overili nielen agentúru, ktorá im prácu ponúka, ale napríklad aj budúceho zamestnávateľa či ubytovňu, ktorú im agentúra sľubuje.
 
Informačné materiály sú v takmer celej sieti našich servisných staníc, nielen na tranzitných, ale aj lokálnych. Denne cez ne prejde takmer 200-tisíc ľudí, preto veríme, že sa nám spoločnými silami podarí zvýšiť povedomie o rizikách spojených s hľadaním si práce, a najmä znížiť počet obetí obchodovania s ľuďmi, približuje manažér spotrebiteľského marketingu Martin Gregor.
 
Nástrojom zisku z obchodovania s ľuďmi sú všetky vekové kategórie
 
Ministerstvo spustilo kampaň pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý si pripomíname každoročne 18. októbra. Kampaň je v slovenskom a ukrajinskom jazyku, určenom pre odídencov z Ukrajiny.
 
Veková hranica obetí trestného činu obchodovania je od polročného bábätka až po dôchodcov. Obete sú najčastejšie obchodované za účelom pracovného či sexuálneho vykorisťovania alebo núteného sobáša, pričom nástrojom zisku pre páchateľov sú aj spomínané deti. Len málokto z nás si vie predstaviť, ako sa cítia a čo prežívajú obete týchto trestných činov a aké následky zanechávajú na ich životoch.

2022-09-14 KAMPAŇ KU PROGRAMU TALENTY NOVEJ EURÓPY ZÍSKALA OCENENIA ZA REKLAMU

Aj keď to neznie asi najkrajšie, povedali sme to nahlas: Len talent nestačí. A keďže sme to povedali kreatívne, získala naša kampaň pre program Talenty novej Európy aj dve ocenenia v najprestížnejšej reklamnej súťaži Zlatý klinec.

Klinec sme trafili po hlavičke hneď dvakrát. Dva strieborné klince získala naša kampaň Len talent nestačí, ktorú sme v roku 2022 pripravili v spolupráci s agentúrou Dotcom.sk pre program Talenty novej Európy. Jej cieľom bolo upozorniť na to, že narodiť sa s mimoriadnym talentom na dosiahnutie excelentných výsledkov naozaj nestačí, a niekedy nestačí talent doplniť o tvrdú prácu. Rozvoj talentu, či sa nám to páči alebo nie, si často vyžaduje aj nemalé finančné prostriedky – na nákup hudobného nástroja, športového alebo vedeckého vybavenia alebo zaplatenie spravidla nie lacného tréningu. Preto sme v krátkom reklamnom spote ukázali svet, v ktorom talentu prostriedky chýbajú.

Ocenenia sme získali v dvoch kategóriách:

 • Craft: Best sound craft – strieborný klinec
 • Film: Online film a video – strieborný klinec

Ocenené video mladého nadaného hudobníka Ferdinanda Slezáka sme natočili na spôsob  krátkeho MasterClass – hudobného kurzu, ako hrať na husliach. Víťaznú hudbu – imitáciu hry na husliach nahral Tomáš Palonder.

Kampaň okrem umeleckého počinu splnila aj svoj základný účel: do programu Talenty novej Európy sa v uplynulom ročníku prihlásilo 163 mladých ľudí a 65 z nich sme spolu podporili sumou 66 000 eur. Cieľom programu je, aby všetky deti mali rovnaké prostriedky a príležitosti na rozvoj svojho nadania, a otvorili sme tak pre mladých brány do sveta, kde talent postačí. #SpoluDokazemeVela

Zlatý klinec je najvýznamnejšou súťažou o najkreatívnejšiu reklamu na Slovensku, ktorá je organizovaná každoročne od roku 1994. Základným a jediným kritériom hodnotenia kvality súťažných prác je originalita a inovatívnosť kreatívneho nápadu a kvalita jeho realizácie.

Vyhlasovateľom je spoločnosť Ad Awards Association, s. r. o., a odbornými garantmi sú Klub reklamných agentúr Slovenska (KRAS), Art Director's Club Slovensko (ADC) a mesačník Stratégie.

2022-09-12 VTÁČÍ OSTROV JE PRIPRAVENÝ

Vzácne druhy vtákov môžu na jar hniezdiť na Vtáčom ostrove. Pod vedením SOS / Birdlife Slovensko s čistením ostrova pomáhali aj dobrovoľníci zo Slovnaftu.

Tisícky vzácnych vtákov prilietajú na jar hniezdiť na Vtáčí ostrov uprostred Hrušovskej zdrže na Dunaji. Hniezdenie im však môžu prekaziť náletové dreviny a husté vysoké porasty. Čajky, rybáre či kalužiaky potrebujú pre hniezdenie nízky porast, preto ostrov každoročne čistia desiatky dobrovoľníkov pod vedením odborníkov z občianskeho združenia SOS / Birdlife Slovensko. Aj tento rok sa k nim tradične pridalo 34 slovnaftárov, ktorí dva dni pomáhali kosiť a čistiť takmer 7 hektárov ostrova od porastu, a pripraviť tak priestor pre nových osadníkov a ich hniezdenie. Nehovoríme pritom o bezvýznamných počtoch – za jednu sezónu sa na ostrov zletí až 70 tisíc vtákov.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko je mimovládna nezisková organizácia, ktorej hlavným poslaním je ochrana a výskum voľne žijúceho vtáctva a jeho biotopov. Spoločnosť sa predovšetkým venuje ochrane druhov, biotopov a území, ochranárskemu výskumu a environmentálnej politike. Spolupráca organizácie so Slovnaftom sa začala v roku 2014, keď ornitológoviaSOS/BirdLife v spolupráci s útvarom životného prostredia Slovnaftu inštalovali v priestoroch rafinérie v Bratislave umelé hniezda pre chránené belorítky.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa do dobrovoľníckej aktivity zapojili.

#Spoludokážemeveľa

2022-08-17 Dobrý sused podporí dopravné ihrisko aj výsadbu stromov, projekty je stále možné podať

Školská eko-učebňa, lepšie dopravné ihrisko či výsadba stromov. Aktuálny štvrtý ročník grantového programu Dobrý sused pomáha uviesť do života ďalšie komunitné projekty. Podporu získali aj hokejbalisti, bežci a veslári. Z „vrecka“ Dobrého suseda sa zatiaľ použilo vyše 20 tisíc eur, z celkovo na tento rok vyčlenených 30 tisíc.

Najnovšie získalo podporu deväť dobrých nápadov. Spája sa v nich úžitok pre miestnu komunitu s chuťou dobrovoľníkov vytvárať si lepšie spoločné prostredie.

Hokejbalový klub v Podunajských Biskupiciach je otvorený pre všetky deti bez rozdielu. Tréningy sú bezplatné. Klub sa snaží deťom zo sídliska ponúknuť program na voľný čas, ktorý kombinuje šport a tímového ducha. Dobrý sused pomôže s nákupom klubového oblečenia a športového náradia pre deti.

Ďalší grant ide do základnej školy na eko-učebňu v školskej záhrade. Altánok so systémom zberu vody na zalievanie okolitých záhonov už stojí. Dobrý sused zabezpečí stoly a lavice, aby deti mohli tráviť čo najviac času vonku aj cez vyučovanie.

Veslársky klub sa snaží o osvetu tohto športu v lodenici na Zlatých pieskoch. Vďaka Dobrému susedovi klub získa financie na rozšírenie vybavenia pre nábor nových členov.

Z grantového programu bude podporený aj jubilejný 10. ročník Vrakunského behu. Trať pretekov, otvorených pre všetky vekové a výkonnostné kategórie, prechádza promenádou pri Malom Dunaji a Vrakunským lesoparkom. Zámerom behu je ukázať bežcom krásy miestnej prírody.

Súčasťou parku Ostredky v Ružinove je detské dopravné ihrisko na nácvik správania sa v rôznych dopravných situáciách. Ihrisko je vždy plné detí, využívajú ho aj škôlky a školy. Dobrý sused pomôže s nákupom nových bicyklov a kolobežiek, aby sa na trať ihriska dostalo čo najviac malých jazdcov.

S rastúcim počtom obyvateľov a silnou výstavbou v okrajových častiach obec Rovinka čoraz intenzívnejšie pociťuje nedostatok stromov a zelených plôch na verejných priestranstvách. Aj prostredníctvom grantu z Dobrého suseda chce skupina miestnych dobrovoľníkov spolu so záhradkármi a hasičmi vysadiť zeleň a zlepšiť mikroklímu v lokalite.

Grantový program Dobrý sused je cielenou snahou Slovnaftu o zlepšenie kvality života v blízkom okolí rafinérie. Pri riadení programu a posudzovaní projektov spolupracuje s nadáciou Ekopolis.

Bližšie informácie o kritériách programu a formulár žiadosti nájdu žiadatelia na tomto odkaze alebo u programovej manažérky Nadácie Ekopolis: Ľubica Štúberová, stuberova@ekopolis.sk, 0902 526 755

2022-08-09 Preprava ropy cez Družbu je niekoľko dní pozastavená (aktualizované 10. augusta 2022)

AKTUALIZOVANÉ 10. 8. 2022: Ukrajina súhlasila s návrhom riešenia, ktoré dali Slovnaft a MOL

Ukrajinská prepravná spoločnosť pozitívne zareagovala na návrh spoločností Slovnaft a MOL uhradiť tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba. Slovnaft už platbu uskutočnil na účet spoločnosti a očakáva, že na základe toho sa v najbližších dňoch dodávky ropy obnovia. S daným riešením súhlasila aj ruská strana.

Prerušenie dodávok nastalo  potom, čo sa vyskytli technické problémy na úrovni bánk v súvislosti s platbami za tranzitné poplatky z ruskej strany. Výrobný proces v bratislavskej rafinérii napriek tomu funguje bez prerušenia a zásobovanie trhu je plynulé.

Bratislavská rafinéria v úzkej spolupráci s národným prepravcom, spoločnosťou Transpetrol, ako aj v súčinnosti Ministerstvom hospodárstva SR počas tohto obdobia využíva na  spracovanie všetky dostupné rezervy  v systéme. 

Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL iniciovali diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOLu resp. Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy.

2022-07-20 Poctivý hot dog z Fresh Corneru

Šťavnatý párok, chrumkavé pečivo, restovaná cibuľka, pochúťková horčica či kečup. Áno, reč je o hot dogoch. Táto 160 ročná pochúťka, ktorá sa stala hviezdou street foodu na celom svete, má aj svoj Medzinárodný deň. Ten sa oslavuje vždy tretiu júlovú stredu. Hot dog má svoj pôvod v Nemecku, kde jedným z obľúbených jedál je párok. Avšak samotný hot dog, teda spojenie párku a bieleho pečiva, vznikol až Amerike, kde ho začali ponúkať nemeckí prisťahovalci. Vďaka predajom na bejzbalových zápasoch a plážach sa hot dogy rozšírili medzi ľudí a od druhej polovice 19. storočia sa stali súčasťou amerického životného štýlu. Za ostaté desaťročia sa hot dogy stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Sú populárne na celom svete a jednotlivé národy si do svojich hot dogov pridávajú aj vlastné ingrediencie. Už siedmy rok sú hot dogy aj súčasťou predajní Fresch Corner a patria medzi najobľúbenejšie jedlá z ponuky. Na grile Fresh Corneru sa točí 5 rôznych druhov – od klasického párku, cez  syrový až po pikantnú klobásku, ktoré si naši zákazníci môžu dochutiť piatimi rôznymi dresingami – kečupom, horčicou, francúzskou horčicou, omáčkou Samurai a cesnakovým dresingom. Od začiatku roka si naši zákazníci vychutnali takmer 2,5 milióna hot dogov, čo znamená, že ich denne čerstvo pripravíme viac ako 12 000. Letný Medzinárodný deň hot dogov Slovnaft oslavuje špeciálnou týždennou akciou platnou od 20. do 27. júla so zľavou 25% na hot dogy podľa vlastného výberu v aplikácii Slovnaft GO.

 

2022-07-14 Do práce na bicykli: Tímy zo Slovnaftu obsadili 22. miesto

Slovnaft sa vďaka svojim 65 zamestnancom, ktorí sa zapojili do 8. ročníka celoslovenskej súťaže Do práce na bicykli, umiestnil sa skvelom 22. mieste spomedzi 1322 zapojených zamestnávateľov. Celkovo bol 8. ročník súťaže rekordný – prihlásilo sa doň doteraz najviac samospráv, tímov aj samotných súťažiacich.

Spolu 18 slovnaftárskych tímov urobilo v júni 1244 jázd a na bicykli cestou do práce a z práce prešli 14 379,99 km. Pri spočítaní kilometrov pešej chôdze, jázd MHD a jázd na bicykli spolu najazdili a nachodili 16 536,5 km. Spolu tak ušetrili 3971,17 kg CO2. To je toľko, koľko vytvorí spotreba energií v jednej domácnosti za pol roka a na ich premenu je potrebné 190 árov lesa dýchajúceho celý jeden rok. Víťazným tímom zo Slovnaftu sa stal SLOVNAFT – ORV DRACI, ktorého členovia najazdili 2508,99 km.

Popularitu súťaže okrem množstva prihlásených dokazuje aj celkové množstvo jázd: na celom Slovensku tímy spolu odjazdili 1 868 947,47 km. Vďaka tomu, že v júni tieto kilometre na bicykli  nahradili auto, ušetrili 467 236,87 kg emisií CO2.

Aby sa Slovensku a najmä Bratislave ľahšie bicyklovalo, Slovnaft odmenil jeden z víťazných tímov ročným predplatným na Slovnaft BAjk a celý mesiac si záujemcovia mohli kúpiť ročný lístok pre žltočierny bratislavský bikesharing za tretinovú cenu.

2022-07-11 SLOVNAFT CUP: 54. ročník súťaže s historicky najvyšším počtom tímov

Najvyššia futbalová pohárová súťaž na Slovensku prelomila doterajší rekord v počte prijatých prihlášok. O trofej Slovnaft Cup v ročníku 2022/23 bude súperiť 255 tímov.

Do súťaže sa môžu zapojiť všetky slovenské kluby od Fortuna ligy po šiestu najvyššiu súťaž. Aktuálny ročník začína predkolom 27. júla.

„Do pohára sa prihlásilo 26 klubov z Bratislavského futbalového zväzu, 58 zo Západoslovenského futbalového zväzu, 73 zo Stredoslovenského futbalového zväzu, 40 z Východoslovenského futbalového zväzu, 12 fortunaligistov, 14 druholigistov a 32 treťoligistov,“ informuje Slovenský futbalový zväz.

Doteraz najviac tímov sa zúčastnilo jubilejného 50. ročníka súťaže, v sezóne 2018/19, kedy ich bojovalo o trofej 232. Tohtoročný rekord organizátorov potešil.

„Splnilo sa mi jedno vyslovené prianie spred niekoľkých rokov, aby sa do Slovnaft Cupu zapojilo viac ako 250 mužstiev. Teraz sa to stalo skutočnosťou, teší ma veľký záujem,“ uviedol vedúci oddelenia riadenia súťaží Miroslav Richtárik.

„Pohárová súťaž bude opäť vo väčšej pozornosti verejnosti, fanúšikovia sa môžu tešiť v úvodných kolách na vyšší počet regionálnych a oblastných derby zápasov a tí úspešnejší sa budú môcť tešiť na stretnutia s tímami z najvyšších súťaží. Opäť sme dokázali priblížiť veľké slovenské mužstvá ku konfrontáciám s družstvami z dedín a malých miest, kde sú takéto súboje sviatkom a očakáva sa aj väčšia divácka kulisa,“ doplnil.

Aktuálna sezóna Slovnaft Cupu 2022/23 začína už tento mesiac predkolom a pokračuje siedmimi kolami – od prvého až po finále. Najbližším hracím dňom predkola je streda 27. júla, kedy o postup do 1. kola zabojuje 50 mužstiev. Postupujú víťazi zápasov, teda 25 tímov. 

Ako je pri Slovnaft Cupe dobrým zvykom, aj v tomto ročníku sa môžu tešiť fanúšikovia na priame prenosy z pohárových zápasov v televízii JOJ Šport a na Futbalnet.TV. Pokračuje aj populárne hlasovanie o najužitočnejšieho hráča, ktorý získa Zlaté trenky od oficiálneho reklamného partnera – spoločnosti betRing.

Obhajcom trofeje sú hráči Spartaka Trnava, ktorí vo finále minulého ročníka zvíťazili nad Slovanom Bratislava.

Vďaka nášmu partnerstvu robí najvyššia národná futbalová pohárová súťaž radosť fanúšikom a fanúšičkám už 11. rok pod názvom Slovnaft Cup.

#SpoluDokazemeVela

×
{{-- content goes here from dom --}}
PRISPÔSOBTE SÚBORY COOKIE POUŽITÉ NA TEJTO WEBOVEJ STRÁNKE

Webová stránka spoločnosti SLOVNAFT, a.s. používa súbory cookie na svoju prevádzku, zlepšenie používateľskej skúsenosti, monitorovanie aktivít na webovej stránke a zobrazovanie relevantných ponúk.

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • M_GDPR_CONTENT_LIST_ITEM_2
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • M_GDPR_CONTENT_LIST_ITEM_2
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Zásady používania súborov cookie

Zásady ochrany osobných údajov

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×