Filter aktualít

od dátumu
do dátumu

Aktuality

2024-07-17 Hot dog dnes slávi svoj sviatok. Na Slovnafte je už roky číslom jeden v obľúbenosti

Hoci ide o americký vynález, svoj prapôvod má hot dog v Nemecku. Popularitu však získal aj u nás. Voľbou číslo jeden je aj v sieti Fresh Corner. Ročne sa ho na čerpacích staniciach Slovnaft predá viac ako 6 miliónov.

História hot dogu sa datuje do druhej polovice 19. storočia. Spočiatku sa nemecký frankfurtský párok podával na severoamerickom kontinente  len s kyslou kapustou. Neskôr sa však prešlo na praktickejší spôsob servírovania tohto tradičného nemeckého jedla – s bielym pečivom.

Časom sa párok v pečive rozšíril naprieč Spojenými štátmi a neodmysliteľne zostal spojený s bejzbalovými zápasmi, na ktorých sa predával ako rýchle občerstvenie pre divákov. O názve hot dog existuje mnoho rôznych legiend. Najčastejšie sa však pomenovanie spája s menom Tad Dorgan, ktorý na bejzbalovom zápase v New Yorku predával karikatúry „horúcich jazvečích párkov“ a nazýval ich „hot-dogmi“. V názve zamenil slovo za „pes“, pretože nevedel správne napísať nemecké pomenovanie jazvečíka.

Na svete existujú desiatky variant párku v rožku. Podáva sa s rôznymi omáčkami, fermentovanou zeleninou aj opraženou cibuľou. V niektorých krajinách jedia klobásu v kukuričnom cestíčku, inde podávajú párok s ananásom či avokádom.

Na čerpacích staniciach Slovnaft je hot dog jednoznačne voľbou číslo spomedzi gastro ponuky. Ročne sa ho na Slovnafte predá viac ako 6 miliónov kusov. V stálej ponuke je hot dog s frankfurtským párkom, paprikovým párkom a párkom so syrom. Maxi hot dog sa predáva v dvoch variantoch: s párkom so syrom čedar a papričkami jalapeňo a s tirolskou klobásou. Novinkou je tretí typ v rodine Maxi hot dogov – hot dog Maxi s mozzarellou a paradajkami. Grilovaný párok v jemne chrumkavom pečive si možno ozvláštniť jednou zo šiestich druhov omáčok.

 

2024-07-04 Získali sme titul Významný darca hlavného mesta

Ambíciou prvého ročníka konferencie Bratislava Summit: Start With Children bolo poukázať na to, že v bezpečných a atraktívnych mestách pre deti sa žije lepšie všetkým. Aby sa projekt mohol zrealizovať, pridali sme sa k tejto myšlienke a spoločne s Nadáciou CEF sme konferenciu podporili. Mesto Bratislava túto podporu ocenilo titulom Významný darca hlavného mesta.

Summit o lepšej budúcnosti miest pre deti privítal na pódiách v Starej tržnici viac ako päťdesiat rešpektovaných osobností z oblastí urbanizmu, architektúry, sociológie, tvorby mestských politík, životného prostredia, vzdelávania či umenia. Vypredané prednášky a záujem verejnosti o sprievodné podujatia potvrdili, že konferencia priniesla do Bratislavy tému dôležitú pre ľudí.

Účastníci a účastníčky summitu mohli počas jeho trvania využívať aj naše zdieľané bicykle Slovnaft BAjk. Stojan s bicyklami sme umiestnili priamo pred Starú tržnicu. Projekt Slovnaft BAjk je jednou z kľúčových aktivít Slovnaftu, ktorou podporujeme mobilitu a komunitný život. Viac o našej spoločenskej zodpovednosti si nájdete na web stránke #SpoluDokazemeVela.

2024-06-25 Aj v tridsiatom ročníku MFF Art Film stojíme po boku kvalitnej kultúry

Festival Art Film oslavuje jubileum, od prvého ročníka je partnerom významného podujatia spoločnosť Slovnaft.

Slávnostný ceremoniál v košickej Kunsthalle odštartoval predposledný júnový víkend filmový maratón Medzinárodného filmového festivalu Art Film. Najväčší a najstarší filmový festival na Slovensku tento rok oslavuje tri desaťročia. Už v roku 1993, kedy festival začínal, sme stáli po jeho boku a je to tak dodnes.

„Art Film za tridsať rokov svojho fungovania priniesol na Slovensko nielen osobnosti svetovej kinematografie, ale predovšetkým priehrštie kvalitných kultúrnych zážitkov. Dobrý koncept aj nasadenie organizátorov pomáhalo festivalu vyrásť na súčasnú úroveň. Preto sme s potešením pri Art Filme dodnes,“ uviedla Erika Skupeňová z Komunikácie SLOVNAFT, a.s., ktorá zodpovedá za projekty spoločenskej zodpovednosti.

Väčšina histórie Art Filmu je spojená s mestom Trenčianske Teplice. V roku 2016 sa festival presťahoval do Košíc, kde našiel širšie zázemie a možnosti na ďalší rast. Art Film sa môže pochváliť dlhým zoznamom hereckých a režisérskych osobností, ktoré festival osobne navštívili a prevzali si ocenenia Hercova misia a Zlatá kamera. Sú medzi nimi legendy ako Franco Nero, Sophia Loren, Jean-Paul Belmondo, Geraldine Chaplin, Gérard Depardieu, Annie Girardot, Ornella Mutti, Mari Törőcsik, Vlastimil Brodský, Jozef Króner, Andrzej Wajda či Dušan Hanák. Na slávnostnom otvorení jubilejného 30. ročníka k nim pribudli režiséri Miloslav Luther a Cristi Puiu. MFF Art Film vzdal poctu aj Ctiborovi Bachratému, dvornému fotografovi Art Filmu, ktorý bol s festivalom spojený od jeho začiatkov. Históriu festivalu približuje výstava jeho fotografií.

Po slávnostnom otvorení Košice ponúkajú divákom exkluzívne filmové premiéry a bohatý sprievodný program do 28. júna.

#SpoluDokazemeVela

Foto: TASR

2024-06-21 Duplicitné platby vznikli v autorizačnom centre banky

Spoločnosť Slovnaft zaznamenala v uplynulých hodinách viacero sťažností zákazníkov čerpacích staníc (ČS) na dvakrát stiahnutú platbu za nákup. Prešetrenie situácie ukázalo, že ide o problém autorizačného centra banky.

„V informačných systémoch spoločnosti Slovnaft sú všetky platby započítané iba raz. Problém nastal v autorizačnom centre banky. Podľa ich vyjadrenia by mali byť všetky duplicitné transakcie zrušené a peniaze vrátené držiteľom kariet, avšak môže to trvať niekoľko dní,“ vysvetľuje hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

2024-06-11 Premiérový June Film Fest v historickom centre Trnavy presvedčil svojou kvalitou

Boli sme pri tom aj my. 

Herecké osobnosti zo Slovenska aj Česka, štyri desiatky filmov z celého sveta, ale aj hudba a divadlo. Premiérový ročník medzinárodného filmového festivalu June Film Fest (JuFF) zmenil historické centrum Trnavy na stánok kultúry. Divákom festival ponúkol súťaž prvých hraných filmov, tohtoročnú českú a slovenskú tvorbu, seriálové novinky aj divácke hity. Možnosť prezentácie malo aj šesť krátkych filmov z tvorby Vysokej školy múzických umení.

Ocenenie Zlatá lipa za najlepší film udelila medzinárodná porota v súťaži hraných debutov „Prvý dotyk“ kazašskému filmu Bauryna Salu (Adoptovaný syn). Súčasťou záverečného ceremoniálu bolo aj odovzdanie Ceny Campari za objavný talent nádejných filmových hviezd. Odniesla si ju mladá herečka Dana Droppová, ambasádorka premiérového JuFF.  Organizátori sa rozhodli vzdať hold filmovému umeniu a jeho osobnostiam aj udelením špeciálneho ocenenia Zlatá Lipa za výnimočný prínos vo filmovom umení. Ako prvý ju získal uznávaný český herec Karel Roden. Trofeje s ústredným motívom lipového listu vytvoril pre festival uznávaný umelec Ašot Haas.

Zakladatelia festivalu v premiérovom ročníku bohato naplnili svoju ambíciu sprostredkovať návštevníkom nezabudnuteľné zážitky. „Podpora hereckých osobností a ľudí z umeleckej obce je pre nás veľkým záväzkom. Ženie nás vpred tak isto ako dôvera partnerov, ktorí s nami podstúpili krok do neznáma a stali sa súčasťou prvého ročníka JuFF,“ uviedol riaditeľ festivalu Michal Ruttkay. Medzi partnermi, ktorí prispeli k úspešnej premiére festivalu, bol aj SLOVNAFT, a.s. „June Film Fest bol presvedčivý svojím multižánrovým programom a kvalitnou organizáciou. Takéto podujatia, prinášajúce umelecké zážitky širokému okruhu ľudí, patria medzi tie, pri ktorých s hrdosťou stojíme aj my,“ povedala Miroslava Schneider z Komunikácie Slovnaftu.

#SpoluDokazemeVela

Foto: June Film Fest

  

2024-06-07 Mestá pre deti sú lepšie pre všetkých

Vieme, že mesto je tu pre ľudí, nie naopak. A vieme aj to, že ak sa mesto prispôsobuje najmenším, benefitujú z toho aj všetci ostatní. Aj preto sme sa pripojili k pilotnému ročníku konferencie The Bratislava Summit: Start with Children, ktorá sa konala 28. a 29. mája v Starej tržnici. 

Ako príklad zdravej formy prepravy poslúžili naše zdieľané bicykle Slovnaft BAjk, ktoré mohli účastníci a účastníčky využívať aj vďaka dočasnej stanici priamo pred dejiskom summitu. Práve tá privítala vizionárov, starostov, plánovačov, architektov, dizajnérov a vedúcich predstaviteľov firiem z celého sveta, aby sa podelili o svoje poznatky o tom, ako vytvoriť mestá vhodné pre deti. Pretože takéto mestá a ich obyvatelia budú schopní lepšie zvládať výzvy spojené s bezpečnosťou, meniacu sa demografiu aj zmenu klímy. 

Cez panelové diskusie až po praktické workshopy, pešie či cyklo prechádzky sa téma zdravého mesta priateľského k deťom dostávala pod kožu všetkým účastníkom a účastníčkam summitu. Teší nás, že táto téma bude vďaka Metropolitnému inštitútu Bratislava a magistrátu hlavného mesta Bratislavy ďalej rezonovať aj v praxi a úspešná konferencia sa opäť o rok zopakuje.

SpoluDokazemeVela TvorimeRiesenia 

2024-05-27 Atletický míting P-T-S ozdobilo víťazstvo Gajanovej

Na najprestížnejšom atletickom mítingu na Slovensku P-T-S so strieborným štatútom World Athletics Continental Tour štartovala  kompletná slovenská atletická špička a množstvo kvalitných atlétov zo zahraničia. V poradí 59. ročník sa konal výnimočne skoro, aby sa mohli atléti pripraviť na júnový termín majstrovstiev Európy v Ríme. Podujatie hostil druhý rok po sebe Národný atletický štadión na Štiavničkách v Banskej Bystrici. V roli partnera sa opäť predstavila spoločnosť SLOVNAFT, a.s., ktorá patrí k zakladateľom legendárneho atletického podujatia s plným názvom Pravda – Televízia – Slovnaft.

Na štartovnej listine P-T-S bolo 16 hlavných disciplín obsadených špičkovými slovenskými a zahraničnými atlétmi. Slovensko malo v každej disciplíne minimálne jedného slovenského atléta, v niektorých až troch. Diváci sa tešili hlavne na Gabrielu Gajanovú, ktorá krátko pred P-T-S ukázala na Diamantovej lige v Maroku vynikajúcu formu a už je istou účastníčkou olympijských hier. Diváckym magnetom tiež boli Viktória Forster, Ján Volko, Dominik Černý a Hanka Burzalová, čiže už takmer istí olympionici.

Míting bohato splnil očakávania divákov, organizátorov, aj športovcov. Gabriela Gajanová dosiahla výkon sezóny a druhý najlepší čas kariéry, ktorým ovládla nabitú osemstovku. Ďalšej účastníčke ME aj OH Viktórii Forster prekážkový beh na stovke celkom nevyšiel, ale v hladkom šprinte dosiahla sezónne maximum a za víťaznou Maďarkou Takácsovou zaostala o 14 stotín sekundy. Cennú druhú priečku si pripísal aj Ján Volko na stovke, keď mu len dve stotiny sekundy chýbali na víťazného Čecha Stromšíka. Súťaž kladivárov podľa očakávania vyhral líder svetových tabuliek a úradujúci majster sveta Ethan Katzberg.

V roku 2025 atletický míting P-T-S oslávi jubilejný 60. ročník. Kde sa uskutoční, to je zatiaľ otvorená otázka. „Banská Bystrica je športové mesto, našli sme tu dobré zázemie, a to aj z pohľadu mesta a Vojenského športového centra Dukla. Druhou alternatívou je návrat do Šamorína, ktorý nás prichýlil v ťažkých časoch. Je tam ambícia z ich strany, aby sme sa tam vrátili na jubilejný ročník. Zvážime teda všetky plusy a mínusy," povedal prezident Slovenského atletického zväzu a predseda organizačného výboru Peter Korčok.

#SpoluDokazemeVela

FOTO: TASR

2024-05-23 Volejbalová reprezentácia na Zlatej Európskej lige s našou podporou

Slovenská volejbalová reprezentácia má v nás stabilného partnera už tretí rok. Náš ženský tím je aktuálne v plnom nasadení o čo najlepšie priečky na prestížnom turnaji Zlatá Európska liga.

Na rozhraní mája a júna sa dokonca aj Bratislava stane hlavným mestom európskeho ženského volejbalu, keď bude hostiť niektoré zo zápasov tejto ligy. V ikonickej Gopass Arene – Národnom basketbalovom centre odohrajú slovenské reprezentantky zápasy so Švédkami a Slovinkami. Turnaj doplní tretí zápas medzi ženskou volejbalovou reprezentáciou Slovinska a Švédska. Pre Zlatú Európsku ligu zostavil reprezentačný tréner Michal Mašek najsilnejší možný tím, ktorý si na domácej pôde zaslúži skvelú atmosféru.

Zlatá Európska liga (ZEL) s troma turnajmi štartovala v druhej polovici mája v Chorvátsku, kde naše reprezentantky hrali proti Azerbajdžanu a domácemu Chorvátsku. Liga pokračuje turnajom v Rakúsku. Tam si naše reprezentantky okrem Rakúšaniek zahrajú aj s Ukrajinou. Posledný turnaj ZEL odohrajú naše volejbalové reprezentantky v domácom prostredí od 31. mája do 2. júna. Finálový turnaj ZEL bude organizovať Česko.

K výnimočnej atmosfére vrcholového volejbalového podujatia v Bratislave prispeje aj miesto, ktoré organizátori vybrali ako miesto zápasov. Budova Gopass Arena – Národné basketbalové centrum bola inšpirovaná konštrukčnými riešeniami výstavnej haly Paraboleum v americkom Raleighu. Halu s dvoma parabolickými oblúkmi prestrešenými zavesenou konštrukciou navrhol architekt Jozef Chovanec. Dnes je zrekonštruovaná Gopass Arena využívaná na veľké športové a spoločenské podujatia.

„Sme hrdí, že aj vďaka našej podpore zažíva slovenský vrcholový volejbal vzostup popularity. Dobré výsledky našich národných volejbalových tímov pod vysokou sieťou majú potenciál pritiahnuť k tomuto elegantnému nekontaktnému športu mladú generáciu,“ povedal Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Komunikácie SLOVNAFT, a.s.

 Foto: SVF, Slovenská ženská volejbalová reprezentácia na minuloročnom EuroVolley 2023. 

 

2024-05-09 Slovnaft a Letecká fakulta TUKE nadviazali spoluprácu, v centre záujmu sú letecké palivá

Odborné pracoviská Leteckej fakulty Technickej univerzity Košice (TUKE) budú mať možnosť testovať udržateľnejšie letecké palivá z produkcie Slovnaftu a Skupiny MOL.

Pri príležitosti podpísania našej spolupráce navštívili Slovnaft prof. Ladislav Főző, prodekan pre vedu a výskum Leteckej fakulty TUKE a prof. Rudolf Andoga, vedúci Katedry avioniky TUKE. Počas návštevy rafinérie sa oboznámili s komplexným procesom výroby palív a pozreli si laboratóriá, ktoré kontrolujú kvalitu našich výrobkov. O synergiách súčasného technologického pokroku s výskumom a výrobou palív hovorili so zástupcami Leteckej fakulty TUKE Marek Senkovič, CEO Slovnaftu, a tiež Gabriel Szabó, viceprezident Skupiny MOL pre Downstream.

Letecká doprava celosvetovo prispieva k emisiám CO2 podielom zhruba 2,5 % ročne. Hoci na pohľad ide o malé číslo, zníženie objemu emisií a reálny dopad na klímu je možné dosiahnuť len dekarbonizáciou všetkých odvetví.

Vzhľadom na špecifické technológie a náročnosť budovania infraštruktúry je využívanie úplne alternatívnych energetických zdrojov, napríklad elektrického pohonu či vodíka v bežnej komerčnej leteckej doprave zatiaľ vzdialenou budúcnosťou.

V rámci leteckej dopravy sa hovorí predovšetkým o úprave súčasného paliva pridaním obnoviteľnej zložky. Takéto letecké palivo je udržateľnejšie a má významne nižší dopad na planétu.

V Európe sa ročne uskutoční zhruba 10 miliónov letov, čo je v priemere vyše 27 tisíc letov denne. Od roku 2025 nadobudne účinnosť schválená legislatíva EÚ stanovujúca povinnosť domiešavať do leteckého paliva obnoviteľné zložky. Takéto palivo bude niesť označenie SAF (Sustainable Aviation Fuel), teda udržateľné letecké palivo. Spočiatku bude obnoviteľná zložka tvoriť len 2 % z objemu paliva. Postupne však bude tento podiel rásť až k výsledným 70 % v roku 2050.

Vývoju udržateľného leteckého paliva venujeme v Slovnafte a Skupine MOL veľkú pozornosť. Spolupráca s Leteckou fakultou TUKE prispeje k tomu, že naše budúce palivá budú kvalitné a bezpečné pre leteckú dopravu. Letecká fakulta disponuje vybavením, s pomocou ktorého môžu odborní pracovníci univerzity testovať naše palivo na reálnych leteckých motoroch.

2024-05-02 Víťazom SLOVNAFT CUPu 2023/24 je MFK Ružomberok

55. ročník najstaršej slovenskej pohárovej súťaže spoznal víťaza. Stalo sa ním mužstvo MFK Ružomberok, ktoré gólom hráča Adama Tučného zdolalo Spartak Trnava výsledkom 1:0 v riadnom hracom čase. Finálový zápas sa hral v novej Košickej futbalovej aréne s takmer deväťtisícovou diváckou kulisou.

Pre MFK Ružomberok je to po triumfe z ročníka 2005/06 historicky druhé víťazstvo v pohárovej súťaži. Na čele SLOVNAFT CUPu vystriedal futbalový klub Spartak Trnava, ktorý vyhral súťaž v posledných dvoch ročníkoch. Ružomberok získal vďaka tomuto úspechu aj miestenku v predkole Európskej ligy.

Do aktuálneho ročníka SLOVNAFT CUPu sa zapojilo rekordných 281 klubov.

„K finálovému zápasu patria emócie a tie nechýbali ani tentokrát. Víťaznému Ružomberku srdečne blahoželáme k titulu. Ďakujeme všetkým zapojeným klubom, ktoré robia zo SLOVNAFT CUPu divácky atraktívnu súťaž, kde často nefavorizovaný tím dokáže prekvapiť. Vďaka patrí aj všetkým fanúšikom, ktorí povzbudzujú svoje mužstvá slušne a vytvárajú prajnú atmosféru,“ povedal Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Komunikácie SLOVNAFT, a.s.

Spoločnosť Slovnaft je už 13 sezón generálnym partnerom súťaže. V uplynulých rokoch je tiež nositeľom výzvy na slušné fandenie bez násilia, aby sa štadióny opäť stali vyhľadávaným miestom pre všetkých.

#SpoluDokazemeVela

Foto: SFZ, Andrej Galica

×
{{-- content goes here from dom --}}
PRISPÔSOBTE SÚBORY COOKIE POUŽITÉ NA TEJTO WEBOVEJ STRÁNKE

Webová stránka spoločnosti SLOVNAFT, a.s. používa súbory cookie na svoju prevádzku, zlepšenie používateľskej skúsenosti, monitorovanie aktivít na webovej stránke a zobrazovanie relevantných ponúk.

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • M_GDPR_CONTENT_LIST_ITEM_2
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • M_GDPR_CONTENT_LIST_ITEM_2
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Zásady používania súborov cookie

Zásady ochrany osobných údajov

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×