Filter aktualít

od dátumu
do dátumu

Tlačové správy

2019-03-06 Slovnaft otvára nový ročník absolventského programu GROWWW

 • GROWWW je ročný platený program pre absolventov vysokých škôl a univerzít s praxou maximálne jeden rok od ukončenia štúdia, ktorí chcú naštartovať svoju kariéru v poprednej medzinárodnej spoločnosti
 • Slovnaft tento rok hľadá 21 mladých ľudí na pozície v oblasti chémie, elektrotechniky, strojárstva, logistiky, financií, predaja, obchodu, podpory biznisu a informačných technológií
 • Prihlasovanie do programu GROWWW je otvorené do 28. apríla 2019 na stránke www.slovnaft.sk/growww

Bratislava, 6. marec 2019 – Spoločnosť Slovnaft opäť otvára svoje brány absolventom vysokých škôl a univerzít prostredníctvom medzinárodne oceňovaného programu GROWWW. V 13. ročníku programu ponúka
21 pracovných pozícií s nástupným platom 1 100 eur a širokou ponukou odmien a benefitov. Cieľom programu je pripraviť nové generácie odborníkov, ktorí budú mať príležitosť učiť sa v jednom z najkomplexnejších priemyselných odvetví. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na stránke www.slovnaft.sk/growww do 28. apríla 2019.

Program GROWWW ponúka absolventom vysokých škôl a univerzít jedinečnú príležitosť, ako naštartovať kariéru ihneď po ukončení štúdia v spoločnosti Slovnaft, alebo v niektorej z ďalších spoločností patriacich do materskej Skupiny MOL.

Vybraní kandidáti získajú počas roka v programe GROWWW komplexný prehľad o činnostiach spoločnosti Slovnaft, ako aj materskej Skupiny MOL vo všetkých ich podnikateľských a funkčných oblastiach. S prvými pracovnými úlohami im pomôže školiteľ, na ktorého sa budú môcť kedykoľvek obrátiť a po úspešnom ukončení programu získajú trvalé pracovné miesto s atraktívnym platom a pestrou ponukou odmien a benefitov.

Spoločnosť Slovnaft tento rok hľadá 21 mladých ľudí na pracovné pozície v oblasti chémie, elektrotechniky, strojárstva, logistiky, financií, predaja, obchodu, podpory biznisu a informačných technológií. Záujemcovia s maximálne ročnou praxou od ukončenia vysokoškolského štúdia sa môžu uchádzať tiež o pozície dostupné v centrále Skupiny MOL v Budapešti, ako aj v ďalších spoločnostiach Skupiny MOL pôsobiacich v Rakúsku, Chorvátsku, Českej republike, Maďarsku, Taliansku, Nórsku, Poľsku, Rumunsku a v Slovinsku.

„Od spustenia programu GROWWW v roku 2007 dostávame každoročne niekoľko stoviek prihlášok  a  zamestnali sme  viac ako 350 mladých ľudí. Z nich takmer 80 % v Skupine SLOVNAFT našlo svoje uplatnenie a dodnes u nás pracujú na rôznych pozíciách, z mnohých sa stali úspešní manažéri. Pre mňa osobne je to ďalším dôkazom, že Slovnaft je jedným z najatraktívnejších zamestnávateľov v regióne, ktorý dokáže osloviť a ponúknuť vhodné príležitosti aj pre mladú generáciu,“  uviedla Alžbeta Grácová, riaditeľka Ľudských zdrojov Slovnaftu.

Viac informácií o programe GROWWW a hľadaných pracovných pozíciách nájdete na stránke www.slovnaft.sk/growww

2019-02-22 Skupina MOL dosiahla v roku 2018 najvyšší zisk za uplynulých sedem rokov

 • čistá CCS EBITDA dosiahla 2,69 mld. USD a oproti predchádzajúcemu roku vzrástla o 10 %
 • podiel divízie Upstream na zisku vzrástol medziročne o 49 % a podiel Služieb zákazníkom stúpol o 18 %
 • čistý zisk opäť dosiahol úroveň 1,1 mld. USD, čo zodpovedá výsledku z predchádzajúceho roka

Budapešť, 22. februára 2019 – Skupina MOL dnes oznámila svoje finančné výsledky za rok 2018. Vďaka významne vyššiemu príspevku divízií Upstream a Služby zákazníkom a silnej vnútornej výkonnosti Downstreamu, ktorá čiastočne eliminovala slabšie marže, vzrástla EBITDA Skupiny MOL o 10 % a pohodlne prekonala upravený cieľ na rok 2018.

Čistá CCS EBITDA vzrástla v štvrtom štvrťroku medziročne o 16 % a prispela k celkovej EBITDA za rok 2018 vo výške 2,69 mld. USD. V porovnaní s rokom 2017 ide o 10 % nárast a výrazné prekročenie stanoveného cieľa. Skupina MOL pokračovala v tvorbe hotovosti (free cash flow) na úrovni 1,4 mld. USD, pričom príspevok divízie Upstream dosiahol takmer 70 %.

EBITDA divízie Upstream na úrovni 1,269 mld. USD bola v roku 2018 najväčším prispievateľom k ziskovosti Skupiny MOL. K nárastu o 49 % prispeli vyššie ceny ropy a zemného plynu a ťažba uhľovodíkov s vysokou maržou z oblasti Catcher v Spojenom kráľovstve. Ťažba na ložisku Catcher sa stabilizovala a celková denná ťažba z portfólia Upstreamu dosiahla v štvrtom štvrťroku priemerne 115 tisíc barelov ropného ekvivalentu. Priemerná ťažba za rok 2018 tak bola 111 tisíc barelov denne.

Čistá CCS EBITDA Downstreamu dosiahla 995 miliónov USD. Pokles o 16 % je spôsobený predovšetkým nižším spracovaním ropy a výrazne nižšími petrochemickými maržami. Silnejšia vnútorná výkonnosť – úspešné zvýšenie efektívnosti v hodnote 110 mil. USD v rámci programu DS2020 –  spolu s vyššou výrobou mohli len čiastočne kompenzovať slabšie marže.

EBITDA Služieb zákazníkom pokračovala v dvojcifernom raste na nové rekordné maximá. V roku 2018 EBITDA dosiahla 423 miliónov USD, čo je nárast o 18 % oproti predchádzajúcemu roku vďaka dynamickej expanzii nepalivovej marže a priaznivým trendom na trhu s palivami. Marža nepalivového tovaru rástla za posledné štyri roky v priemere o 15 % ročne.

Segment prepravy zemného plynu (Gas Midstream) dosiahol v roku 2018 EBITDA na úrovni 189 miliónov USD, čo je  o 15 % menej ako pred rokom v dôsledku zmien taríf a rastúcich nákladov na energie.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi k výsledkom uviedol: "Rok 2018 bol ďalším silným rokom s najvyššou EBITDA za uplynulých 7 rokov. Bol to tiež rok pokračujúcej transformácie, vrátane prijatia finálneho rozhodnutia o investíciách do projektu Polyol. Upstream vygeneroval hotovosť vo výške takmer 1 mld. USD a zvýšil ťažbu, Downstream dosiahol vysokú ziskovosť napriek slabším rafinérskym a petrochemickým maržiam a zaznamenal ďalšie výrazné zvýšenie efektívnosti, kým Služby zákazníkom si udržali dvojciferný rast EBITDA a spustili niekoľko nových inovatívnych služieb. Naše základy sú odolné. Podporuje ich silná tvorba voľných peňažných tokov, ktorá trvá už niekoľko rokov, robustný integrovaný podnikateľský model, ako aj talentovaná a špecializovaná pracovná sila, a tak je náš výhľad do roku 2019 optimistický. Očakávame, že EBIDTA bude tento rok približne 2,3 mld. USD, pričom predpokladáme konzervatívnejšie parametre prostredia, v ktorom pôsobí Downstream a ceny ropy približne 60 USD / bbl ropy Brent. Poskytne nám to dostatok peňažných tokov aj na pokrytie rastúcich investícií do našich hlavných transformačných projektov."

2019-02-12 MOL a TOTAL sa dohodli na vzájomnej akceptácii palivových kariet v Európe

 • Akceptačná sieť palivových MOL Group kariet sa rozširuje o približne 4 000 čerpacích staníc v piatich západoeurópskych štátoch
 • Od februára 2019 môžu majitelia palivových MOL Group kariet, vrátane ich slovenských držiteľov, využívať ich akceptáciu v sieti čerpacích staníc Total vo Francúzsku, Belgicku, Luxembursku, Holandsku a Nemecku
 • Poskytovanie pohodlných a kvalitných služieb B2B zákazníkom je v súlade so Stratégiou Skupiny MOL 2030 a jej zámerom stať sa prvou voľbou pre zákazníka

Budapešť, 12. februára 2019 – MOL a Total podpísali dohodu, ktorá ich zákazníkom zjednoduší cesty naprieč Európou. MOL Group karty budú akceptované v sieti čerpacích staníc Total vo Francúzsku, Belgicku, Luxembursku, Holandsku a Nemecku a naopak, palivové karty Total budú akceptované v sieti čerpacích staníc MOL a Slovnaft v Maďarsku, na Slovensku, v Rumunsku a Slovinsku.

V prvom kroku sú od februára 2019 akceptované palivové karty Total v sieti MOL v Maďarsku a Rumunsku. Majitelia MOL Group kariet, vrátane ich slovenských držiteľov, zase môžu profitovať z ich akceptácie v sieti Total vo Francúzsku, Belgicku, Luxembursku, Holandsku a Nemecku. Akceptácia kariet Total v sieti MOL Slovinsko a v sieti Slovnaft na Slovensku sa začne v najbližších mesiacoch.

Vďaka spolupráci MOL a Total sú MOL Group karty akceptované na takmer 7 000 čerpacích staniciach v Európe a akceptácia palivových kariet Total sa rozšírila na viac ako 17 000 predajných miest.

"Príležitosť využívať naše palivové karty v západnej Európe je významným medzníkom. Prispeje to ďalšiemu rozvoju nášho podnikania, a zároveň pomôže napĺňať jeden z kľúčových cieľov Stratégie 2030 – stať sa prvou voľbou pre zákazníkov," povedal Zsolt Pethő, viceprezident Skupiny MOL pre Obchod a optimalizáciu (C&O).

"Dohoda posilňuje našu pozíciu vo východnej Európe a dokonale dopĺňa našu doterajšiu ponuku akceptačných miest. Predstavuje ďalší krok k upevneniu silnej pozície našich palivových kariet v Európe. Navyše je v súlade s kľúčovým cieľom spoločnosti Total – umožňovať zákazníkom voľbu v oblasti energií a byť partnerom ich mobility," uviedol Benoît Luc, viceprezident pre Marketing a služby spoločnosti Total v Európe.

2019-02-05 Odštartovali sme 12. ročník Talentov Novej Európy

 • talentovaní mladí ľudia môžu aj tento rok získať grant v oblasti umenia, vedy a športu
 • Slovnaft a Stredoeurópska nadácia prerozdelia v 12. ročníku 66 000 eur
 • v rámci programu bolo za 11 rokov podporených už 350 mladých talentov sumou takmer 720 tisíc eur

BRATISLAVA, 5. februára 2019 – Talentované deti a mladí ľudia sa môžu do 25. februára 2019 už po dvanásty raz prihlásiť do grantového programu Talenty Novej Európy. Slovnaft a Stredoeurópska nadácia prerozdelia aj v tomto ročníku 66-tisíc eur medzi nadané talenty.

Grantový program Talenty Novej Európy je určený pre všetkých od 8 – 25 rokov, ktorí vynikajú svojím talentom a chcú aj naďalej napredovať v oblasti umenia, vedy alebo športu. Finančnú podporu môžu využiť na zakúpenie hudobného nástroja, športového výstroja alebo vedeckého vybavenia, či na účasť na súťažiach, workshopoch a kurzoch, kde prezentujú nielen seba, ale aj Slovensko. Mnohé z nich sa totiž konajú v zahraničí a pre mnohé rodiny s nadanými deťmi je účasť na týchto podujatiach finančne náročná. Aj z tohto dôvodu vidia Slovnaft a Stredoeurópska nadácia veľký význam v podpore talentov, ktoré už teraz dosahujú vynikajúce výsledky.

V 11. ročníku Talentov Novej Európy bol podporený aj 24-ročný Dominik Bari, ktorého Americká filmová akadémia posunula s jeho dokumentom Oymyakon medzi top 80 najlepších dokumentov na svete, a kvalifikoval sa tak na Oscara. Týždeň strávil na najchladnejšom obývanom mieste našej planéty, kde namerali najnižšiu teplotu -71,2°C.

„Pre nás je veľmi inšpirujúce sledovať, čo všetko sú títo mladí ľudia schopní zvládnuť pri napĺňaní svojich vízií. To, že sa im darí, nám dáva motiváciu pokračovať v programe naďalej,“ uviedla Szilvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.

Podporený bol aj 16-ročný Ondrej Vrábel, ktorý vyvinul aplikácie pre deti so špeciálnymi potrebami a tieto počítačové Pinf hry prezentoval na medzinárodnom fóre v Singapure. V súčasnosti je dostupných už 23 hier v 13 jazykoch a na Slovensku ich používajú približne v 1500 domácnostiach.

„Naším dlhodobým zámerom je podporovať tých, ktorí majú šancu uspieť aj v medzinárodnej konkurencii. Vieme, aké je to náročné, keďže patríme medzi top exportérov na Slovensku. Veríme, že cez granty prispievame nielen k rozvoju výnimočných talentov, ale aj k vytváraniu pozitívneho imidžu našej krajiny,“ povedal Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie spoločnosti Slovnaft.

Celkovo bolo v rámci grantovému programu Talenty Novej Európy podporených už 350 mladých talentov, medzi ktorých sa prerozdelilo takmer 720 000 eur. V minulom ročníku bolo zo 185 prihlásených podporených 54 detí a mladých ľudí, z toho 30 v športe a zvyšných 24 v oblasti vedy a umenia.

Viac informácií k programu Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk

2019-01-21 Svitko a jeho Slovnaft Rally Team už žijú nasledujúcim Dakarom

Na najextrémnejších motocyklových pretekoch planéty štartoval Štefan Svitko vo farbách Slovnaftu zatiaľ desaťkrát. Fascinujúca rely mu priniesla úžasné zážitky, akým bolo celkové 2. miesto v roku 2016, aj trpké sklamania, akými boli zranenia a najnovšie pokazený motocykel.

Na tomto ročníku Dakaru sa jazdcovi Slovnaft Rally Teamu darilo. Priebežne si vylepšoval pozíciu, v celkovom hodnotení stúpal na vyššie priečky a v rámci TOP 10 mu už patrilo 7. miesto. V ôsmej etape však musel pre technické problémy odstúpiť. Zlyhala mu motorka. Zhodou okolností rovnaká nepríjemnosť postihla v tej istej etape aj vedúceho jazdca Dakaru, Američana Rickyho Brabca. Ten musel pre technické problémy s motorkou odstúpiť z priebežného prvého miesta.

Poruchu preskúma KTM

S identifikáciou poruchy na novej dakarskej motorke sa Svitko obráti priamo na KTM. „Údajne tam mohol byť problém s elektrinou. Mohla tam byť vraj voda, ktorá ju mohla znefunkčniť, lenže podľa nášho názoru tam žiadna nebola. Viac sa azda dozvieme neskôr. Motorku odvezieme do KTM, aby zistili, prečo sa mi pokazila počas 8. etapy,“ povedal Svitko po návrate z Peru.

Ako vznikla fáma o páde

Svitko sa vyjadril aj k správe o jeho ťažkom páde a zranení hlavy, ktorú rozšíril oficiálny web Dakaru. Keď sa mu asi na 140. kilometri 8. etapy pokazila motorka a nebolo ju možné opraviť vlastnými silami, zavolal si na pomoc vrtuľník. Na Dakare platí pravidlo, že jazdca vrtuľník dopraví preventívne do nemocnice. Keďže Števo nemal pri sebe súkromný telefón, nemohol nikoho z tímu informovať o tom, čo sa stalo. Preto vznikla fáma o ťažkom páde.

Dva týždne voľna

Štefana Svitka čaká teraz oddych a potom začne s prípravou na novú sezónu. „V marci ma čaká prvé podujatie slovenského šampionátu v cross country, ktoré sa uskutoční v Borskom Mikuláši. Pôjdem si zatrénovať do Talianska, kde mám obľúbené trate a naplánujem si ďalšiu prípravu na Dakar, kam sa, dúfam, o rok vrátim,“ uzavrel Štefan Svitko.

Svitko a jeho Slovnaft Rally Team už žijú nasledujúcim Dakarom

Svitko a jeho Slovnaft Rally Team už žijú nasledujúcim Dakarom

Svitko a jeho Slovnaft Rally Team už žijú nasledujúcim Dakarom

2018-11-22 Štefan Svitko ide na svoj jubilejný desiaty Dakar

 • 6. januára začína v peruánskej Lime 41. ročník Rely Dakar
 • motocykel a sprievodné vozidlá výpravy vyplávajú do Južnej Ameriky už 23. novembra, SLOVNAFT Rally Team odlieta do Peru koncom decembra 2018.

BRATISLAVA, 22. novembra 2018 – Najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec, trojnásobný majster Európy a čerstvý 20-násobný majster SR v enduro a cross country Štefan Svitko sa vo farbách Slovnaft Rally Teamu opäť postaví na štart prestížnej Rely Dakar.

Bude to jeho jubilejný desiaty štart na najťažších motoristických pretekoch sveta. Nadchádzajúci 41. ročník Dakaru sa začína 6. januára v Lime, v hlavnom meste Peru, kde bude 17. januára 2019 aj cieľ pretekov. Tento ročník bude unikátny aj tým, že sa celá rely odjazdí iba na území Peru. Dĺžka trasy je približne 5000 kilometrov, z čoho sú až 70% pieskové cesty.

Štefan Svitko sa aj na týchto pretekoch bude snažiť dosiahnuť najlepší výsledok. Po minuloročnom páde je už zdravotne v poriadku a momentálne ho naplno zamestnáva príprava: „Plánujem koniec roka ešte maximálne využiť na prípravu. Do Južnej Ameriky by som chcel odlietať s pocitom, že som po fyzickej a psychickej stránke pripravený. Pieskové duny, ktoré nás v Peru čakajú, som trénoval v Maroku, kde som bol prakticky celý október. Viem do čoho idem, napriek tomu drsné podmienky vždy môžu niečím novým prekvapiť. Preto je Dakar vždy tou najväčšou výzvou.“

Štefan v auguste obhájil svoje minuloročné víťazstvo v Serres Rally 2018, kde zvíťazil vo všetkých siedmych súťažných dňoch tohto gréckeho dobrodružstva. Horúci peruánsky Dakar preverí nielen Števovu kondičku a jeho jazdecké majstrovstvo, ale aj motocykel, ktorého bezchybný chod zabezpečia mazivá MOL Dynamic, vrátane motorových olejov, určených aj do extrémnych prevádzkových podmienok. Svitko bude štartovať s číslom 11 na najnovšej KTM 450 Rally Replica s továrenskou podporou od výrobcu motocykla priamo na Dakare. V rámci SLOVNAFT Rally Teamu bude Števovi na Dakare sekundovať osvedčená dvojica – mechanik Zlatko Novosád a Martin Kubačka, zodpovedný za logistiku a prenos informácií z aktuálneho diania domov na Slovensko. Ďalšími, minuloročným Dakarom preverenými členmi tímu budú Dominik Žažo a Dominik Guláš.

Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 vo všetkých ročníkoch štartoval Štefan Svitko s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil trináste miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2013 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piate priečky. V roku 2016 triumfoval na 2. mieste. Minulý rok po škaredom páde v 10. etape a pre zranenie ramena predčasne Dakar ukončil.

Priaznivci slovenského reprezentanta môžu počas celých pretekov sledovať aktuálne dianie, vrátane zaujímavých informácií zo zákulisia na jeho fanúšikovskej stránke: www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub.

Kontaktná osoba:

Anton Molnár
hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie
tel: +421 905 393 161

2018-11-16 Čerpacie stanice Slovnaft sú pripravené na zimu

 • od polovice novembra predáva Slovnaft v sieti svojich čerpacích staníc výlučne zimné palivá
 • ponuka štandardných palív EVO je rozšírená o prémiové palivá EVO Plus, odolné voči arktickým mrazom
 • súčasťou zimnej starostlivosti o vozidlá je výmena zimnej kvapaliny do ostrekovačov, kontrola oleja, chladiacej kvapaliny a celkového technického stavu vozidla

BRATISLAVA, 16. novembra 2018 – Polovica novembra znamená pre motoristov začiatok zimnej sezóny. K 16. novembru čerpacie stanice definitívne menia na základe legislatívy ponuku letných palív za zimné. V maloobchodnej sieti Slovnaft motoristi natankujú plne aditivované palivá, ktoré majú úžitkové vlastnosti prispôsobené podmienkam nasledujúcich chladných mesiacov. Štandardná motorová nafta EVO zabezpečí bezproblémový chod motora do úrovne teplôt približne -20 °C, prémiová nafta EVO Plus vydrží až do -40 °C.

Motoristom v zime spôsobuje starosti najmä motorová nafta. Hlavný rozdiel medzi letnou a zimnou naftou je v používaní prísad. Rafinéria Slovnaft vyberá pri výrobnom procese tie najvhodnejšie aditíva a zimné palivá v maloobchodnej sieti Slovnaft sú tak plne prispôsobené zimnej prevádzke vozidiel. Primiešavanie voľnopredajných aditív už v tomto prípade odborníci na palivá neodporúčajú. Všetky čerpacie stanice Slovnaft majú inšpekčný certifikát kvality paliva. Obsahuje potrebné informácie a zákazník si ho môže vyžiadať na nahliadnutie priamo u obsluhy.

Parametre zimného paliva určuje európska norma. Okrem iného definuje aj hraničnú teplotu, pri ktorej je nafta za určitej teploty schopná prejsť testovacím sitkom s presnou veľkosťou pórov. Tento parameter sa nazýva medzná teplota filtrovateľnosti. Nevystihuje však správanie paliva v reálnych podmienkach, preto Slovnaft vyhodnocuje pridávanie prísad do motorovej nafty takzvaným ARAL testom. Tento záťažový test simuluje skutočné zimné vonkajšie podmienky a sleduje pritom správanie paliva. Na základe výsledku je možné určiť hraničnú teplotu, pri ktorej sa ešte dá garantovať bezproblémový chod vznetového motora.

Zmena v zložení a správna aditivácia paliva zabezpečujú lepšiu štartovateľnosť studeného motora a jeho chod pri mínusových teplotách. Benzíny obsahujú viac prchavých zložiek, majú teda lepšiu odpariteľnosť paliva. Motorová nafta zase obsahuje menšie množstvo ťažkých parafínov, ktoré pri silnejších mrazoch kryštalizujú, a tým zanášajú palivový filter motora. Prémiové zimné palivá EVO Plus majú okrem čistiacich účinkov aj vylepšené nízkoteplotné vlastnosti. Štandardná motorová nafta EVO je odolná voči teplotám až do -20 °C, pri prémiovej motorovej nafte je to úroveň arktických -40 °C. Štandardné (EVO) a prémiové (EVO Plus) palivá sú navzájom miešateľné. Aby však prevažoval prémiový účinok, miešať by sa mali minimálne v pomere 1:1 alebo vo vyššom pomere v prospech prémiového paliva.

Okrem výmeny paliva je dôležité dbať aj na celkový technický stav vozidla. Odborníci odporúčajú nastaviť si servisný cyklus s kontrolou pred zimnou sezónou. Vplyv na chod motora má taktiež stav a kapacita autobatérie, účinnosť žhaviacich sviečok či kvalita ostatných prevádzkových kvapalín, ako sú olej a chladiaca kvapalina. Z hľadiska bezpečnosti je významná aj výmena zimnej kvapaliny do ostrekovačov, ktorú by mali motoristi absolvovať ešte pred príchodom prvých mrazov.

Motoristi by nemali podceniť ani čistenie auta. Využitie autoumyvárne však treba zvážiť aj na základe vonkajšej teploty. Pri teplotách nad bodom mrazu sa odporúča v autoumyvárni využiť kompletný program s umytím podvozku od posypovej soli, čistením karosérie a nanesením vrstvy ochranného vosku.

2018-11-08 Skupina MOL zvýšila svoje strednodobé ciele

 • Skupina MOL zvýšila svoju cieľovú EBITDA pre roky 2019 - 2021 o približne 10 % na 2,2 - 2,4 mld. USD ročne
 • Upstream sa viac zameria na ťažbu a vytvorí do roku 2023 nové rezervy v objeme 350 miliónov barelov ropného ekvivalentu
 • Transformačné projekty v oblasti Downstreamu zvýšia EBITDA v rokoch 2022 - 2023 na 2,4 - 2,6 mld. USD
 • EBIDTA divízie Služby zákazníkom by mala do roku 2023 dosiahnuť viac ako 500 mil. USD uspokojovaním požiadaviek ľudí na cestách v regióne, zvyšovaním predaja nepalivového tovaru a rozširovaním služieb mobility

Londýn, 8. novembra 2018 – Skupina MOL dnes usporiadala v Londýne stretnutie s investormi, kde informovala o aktuálnom dianí a úprave strategických cieľov definovaných v stratégii Skupiny MOL 2030, zverejnenej pred dvoma rokmi. Skupina MOL si zachováva robustný integrovaný obchodný model generujúci dobré výsledky. Zároveň sa transformuje na poprednú chemickú spoločnosť v strednej a východnej Európe, posilňuje svoju výraznú orientáciu na zákazníka a chce byť prvou voľbou zamestnancov, zákazníkov a investorov.

Skupina MOL zvýšila svoj cieľ v oblasti čistej CCS EBITDA v období 2019 - 21 o približne 10 % na 2,2 - 2,4 miliardy USD. Umožňujú jej to strednodobé zvýšenie ťažby v divízii Upstream a významný príspevok divízie Služby zákazníkom. V rokoch 2022 - 2023 Skupina MOL očakáva, že ročná EBITDA bude vďaka prínosu zo strategických investícií, vrátane projektu Polyol, ďalej rásť na úroveň 2,4 až 2,6 miliardy USD.

Divízia Upstream v strednodobom horizonte zvýši objem ťažby, pričom zo súčasných lokalít bude schopná až do roku 2023 vyťažiť 100 000 - 110 000 barelov ropného ekvivalentu denne. Umožní jej to aj rozvojový program na ťažobnom poli Shaikan kurdskom regióne Iraku, rozšírenie podmorskej ťažby z ťažobných plošín v Spojenom kráľovstve, ako aj optimalizácia v Maďarsku a Pakistane. Skupina MOL sa bude snažiť vytvoriť do roku 2023 nové rezervy v objeme 350 miliónov barelov ropného ekvivalentu.

Downstream bude do roku 2023 pokračovať vo zvyšovaní efektívnosti a dosahovaní čistých úspor. V rokoch 2022 - 2023 už bude mať viditeľný vplyv na zisk prvá časť strategických a transformačných projektov. Významným rastovým potenciálom pre Skupinu MOL bude aj nariadenie Medzinárodnej námornej organizácie (IMO) o lodných palivách. Zmena špecifikácie lodných palív zakáže palivá s vysokým obsahom síry od januára 2020, preto môžu rafinérie v Bratislave a Százhalombatte rozšíriť svoje marže, keďže v súčasnosti takýto typ paliva nevyrábajú.

0čakáva sa, že divízia Služby zákazníkom dosiahne do roku 2023 viac ako 500 miliónov USD EBITDA uspokojovaním potrieb ľudí na cestách v regióne strednej a východnej Európy, zvýšením predaja nepalivového tovaru a rozšírením služieb mobility. Skupina MOL zdvojnásobí do roku 2021 počet svojich prevádzok Fresh Corner na čerpacích staniciach  na 1250. Rozšíri tiež svoju flotilu zdieľaných vozidiel MOL Limo na 600 elektromobilov v Budapešti, a zároveň zavedie túto službu v ďalších 2 - 3 mestách.

Celá prezentácia sa nachádza TU

2018-10-31 Skupina MOL dosiahla v treťom štvrťroku najlepšie kvartálne výsledky za uplynulé tri roky

 • Čistá CCS EBITDA vzrástla v treťom štvrťroku o 23 % na 708 miliónov USD a mala by bez problémov dosiahnuť cieľ stanovený pre rok 2018 (2,4 miliardy USD)
 • Príspevok divízie Upstream stúpol medziročne o 70 %, divízia Služby zákazníkom ukončila tretí štvrťrok s rekordným maximom
 • Čistý zisk dosiahol v treťom štvrťroku 323 miliónov USD, za prvých deväť mesiacov roka je vo výške 835 miliónov USD

Budapešť 31. októbra 2018 - Skupina MOL dnes oznámila finančné výsledky za tretí štvrťrok 2018. Výrazný nárast čistej CCS EBITDA (zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi) v treťom štvrťroku znamená, že EBITDA za prvých deväť mesiacov roka prekročila hranicu 2 miliárd USD.

Divízia Upstream dosiahla v treťom štvrťroku výnosy vo výške 319 miliónov USD, čo predstavuje 70-percentný medziročný nárast vďaka rastúcim cenám ropy a zemného plynu. Priemerná denná produkcia uhľovodíkov bola v treťom štvrťroku mierne nižšia na úrovni 108 300 barelov ropného ekvivalentu denne (boepd), pretože rast produkcie v britskej lokalite Catcher takmer vyvážil vplyv obvyklých sezónnych výpadkov.

Čistá CCS EBITDA divízie Downstream zostala aj napriek výrazne slabším rafinérskym a petrochemickým maržiam v treťom štvrťroku takmer bez zmien na úrovni 262 miliónov USD. Slabšie marže počas štvrťroka z väčšej časti kompenzovala vyššia výroba a lepšie predajné marže niektorých produktov.

Divízia Služby zákazníkom pokračovala v dvojcifernom raste vďaka dynamickému nárastu nepalivových marží a priaznivému trendu na trhu s palivami. Segment dosiahol rekordné maximum, pričom štvrťročné výsledky vo výške 147 miliónov USD predstavujú 11-percentný medziročný nárast. Vďaka rýchlejšiemu zavádzaniu nepalivového konceptu stúpol počet zrekonštruovaných čerpacích staníc s konceptom Fresh Corner na 606 v porovnaní s 363 pred rokom.

Divízia Gas Midstream dosiahla v treťom štvrťroku EBITDA vo výške 25 miliónov USD. Medziročný pokles bol spôsobený nižším objemom prepravy a rastúcimi cenami energií.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi k výsledkom uviedol: "Silné výsledky za tretí štvrťrok nám umožnia dosiahnuť alebo dokonca prekonať našu cieľovú čistú CCS EBITDA pre rok 2018 vo výške 2,4 miliardy USD. Súčasne pokračujeme v strategickej transformácii a počas uplynulých troch mesiacov sme dosiahli niekoľko zásadných míľnikov. Naša EBITDA i voľný cash flow vzrástli v treťom štvrťroku o viac než 20 % vďaka tomu, že divízia Upstream využila rastúce ceny ropy a postarala sa o najväčší nárast hotovosti. Divízia Služby zákazníkom pokračovala v dvojcifernom raste a divízia Downstream dokázala zabrániť prepadu aj napriek slabším makroekonomickým výsledkom. Navyše sme v tomto štvrťroku podpísali kľúčové EPC zmluvy pre náš projekt polyol a uzavreli sme strategické partnerstvo v oblasti recyklácie plastov. "

2018-10-31 Nový grantový program Dobrý sused pre obyvateľov Vrakune, Podunajských Biskupíc a Rovinky

Spoločnosť Slovnaft v spolupráci s Nadáciou Ekopolis spúšťajú nový grantový program Dobrý sused pre ľudí žijúcich v okolí bratislavskej rafinérie. Občania, samosprávy a organizácie v mestských častiach Vrakuňa, Podunajské Biskupice a v obci Rovinka majú možnosť skvalitniť svoje okolie a získať pre svoj nápad grant do výšky 4000 eur. V pilotnej fáze programu budú podporené projekty v oblasti sociálneho rozvoja, kultúry a budovania vzťahov miestnych komunít. Slovnaft na ich realizáciu rozdelí 25 000 eur.

„Pri úvahách o tom, ako môže Slovnaft pomôcť ľuďom, ktorí žijú v dotyku s rafinériou sme sa držali známeho hesla - ak chcete niečo zmeniť, začnite od seba. Rafinéria v Bratislave je vďaka najnovším technológiám použitým pri spracovaní ropy jednou z najmodernejších v Európe. Vplyv našej každodennej činnosti však nie je nebadateľný a najviac to pociťujú naši susedia. Aj preto v pilotnej fáze chceme podporiť snahu našich bezprostredných susedov zvýšiť kvalitu ich života,“ uviedol Gabriel Szabó, CEO SLOVNAFT, a.s.

Hlavným cieľom grantového programu Dobrý sused je napĺňanie potrieb lokálnych komunít. Súčasťou podporených projektov má byť spolupráca aktívnych občanov, samospráv, školských zariadení a občianskych združení. Žiadatelia môžu predkladať projekty na vytváranie, alebo vynovenie  kultúrnych a spoločensky zaujímavých lokalít, projekty športovo-rekreačného charakteru podporujúce trávenie voľného času, budovanie zázemia pre rozvoj vodáckeho, cyklistického športu a turistiky, projekty na organizáciu kultúrno-spoločenských podujatí a podobne.

Od svojho vzniku Nadácia Ekopolis, ktorá sa podieľa na projekte spolu so Slovnaftom, považuje za najdôležitejšiu účasť a spoluprácu občanov vo všetkých jeho fázach, od nápadu cez plánovanie a realizáciu až po využívanie výsledkov.

„Aj v prípade programu Dobrý sused je pre nás kľúčová identifikácia miestneho problému a spoločné hľadanie riešenia. Sme presvedčení, že len vzájomnou spoluprácou sa dajú nájsť také riešenie, ktoré budú miestnou komunitou akceptované a tým sa aj zvýši ich šanca na dlhodobé využívanie“, dodal Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

O grant môžu požiadať:

 • registrované mimovládne neziskové organizácie,
 • základné, stredné a materské školy,
 • centrá voľného času a komunitné centrá,
 • mestské časti a obce: Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Rovinka.

Grantová výzva je otvorená od októbra 2018 až do vyčerpania finančných prostriedkov. Podporené projekty musia byť zrealizované do 3 mesiacov od pridelenia grantu.

Bližšie informácie o kritériách programu a formulár žiadosti nájdu žiadatelia na www.slovnaftludom.skwww.ekopolis.sk.

×
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×