Filter aktualít

od dátumu
do dátumu

Tlačové správy

2020-11-30 MOL ukončil výstavbu nového výskumného a vývojového centra v Százhalombatte

Százhalombatta, 30. november 2020 - Spoločnosť MOL otvorila v maďarskom meste Százhalombatta nové výskumné a vývojové centrum zamerané na polyoly, ktoré bude vyvíjať polyolové produkty podľa požiadaviek zákazníkov. Výskumné a vývojové centrum je pomenované po bývalom generálnom riaditeľovi spoločnosti MOL Györgyom Mosonyim. Systém experimentálnych reaktorov dodala a uviedla do prevádzky spoločnosť thyssenkrupp Industrial Solutions a je najmodernejší na svete. Približne 90 % ostatných aktív v rámci projektu dodali maďarské spoločnosti. MOL a thyssenkrupp tiež uzavreli spoločnú dohodu o výskume a vývoji.

Stratégia Skupiny MOL do roku 2030 si kladie za cieľ zvýšiť podiel podnikania v oblasti petrochémie na výsledkoch celej skupiny. Tento cieľ pomôže dosiahnuť aj investícia vo výške 1,2 miliardy eur do komplexu Polyol v maďarskom meste Tiszaújváros. Na podporu tejto investície a napĺňanie potrieb zákazníkov založila spoločnosť MOL v rafinérii Duna výskumné a vývojové centrum. V centre vybudovanom s investíciou 10 miliónov eur bude pracovať 12 inžinierov a 7 technikov, ktorí budú mať k dispozícii najpokročilejší systém experimentálnych reaktorov na svete, vybudovaný a sprevádzkovaný spoločnosťou thyssenkrupp Industrial Solutions.

Spoločnosti MOL a thyssenkrupp tiež uzavreli dohodu o výskume a vývoji s cieľom uľahčiť vstup oboch spoločností na trh s polyolmi – spoločnosti thyssenkrupp ako poskytovateľovi technologických služieb a dodávateľovi inžinieringu, obstarávania a výstavby (EPC) a spoločnosti MOL ako výrobcovi a predajcovi polyolových produktov.

Viceprezident pre Downstream Skupiny MOL Gabriel Szabó uviedol: „ Výskumné a vývojové centrum nesie meno Györgyho Mosonyiho, zosnulého generálneho riaditeľa Skupiny MOL, ktorý sa významne angažoval v oblasti inovácií a pomenovaním centra sme vzdali hold jeho pamiatke. Ide o najmodernejšie laboratórium vybavené všetkým potrebným zariadením a prístrojmi. Hlavne však vynikajúcich odborníkov, ktorí zabezpečia, aby činnosti v oblasti výskumu a vývoja slúžili na vývoj produktov pre trh, ktoré budú vyrábané v komplexe Polyol v Tiszaújvárosi. Centrum je výnimočné nielen v rámci spoločnosti MOL, ale ako najpokročilejšie centrum pre výskum polyolov v celej strednej a východnej Európe má aj národný význam a veríme, že jeho vedecké výsledky budú hodnotné aj v medzinárodnom meradle.“

Toto centrum spolu s našou dohodou o spoločnom výskume a vývoji je veľkým krokom vpred pri prieniku a udržaní sa na nových trhoch, na ktoré spoločnosť MOL mieri prostredníctvom komplexu Polyol. Tešíme sa na novú kapitolu našej spoločnej cesty a sme si istí, že toto partnerstvo bude dôležitým faktorom úspechu pri vývoji pokročilých a udržateľných technológií a produktov pre lepšiu budúcnosť,“ povedal Sami Pelkonen, generálny riaditeľ chemických a procesných technológií spoločnosti thyssenkrupp.

Výskumné a vývojové centrum sa bude orientovať na testovanie fyzikálno-chemických vlastností polyolov, a tiež na laboratórne skúšky a aplikačné experimenty s rôznymi typmi polyuretánovej peny vyrobenej z polyolov. Do júla 2022 vyvinie najmenej 10 druhov polyolov. Na porovnanie a validáciu výsledkov meraní plánuje spoločnosť spolupracovať s laboratóriami niekoľkých maďarských univerzít a nezávislými výskumnými inštitúciami. Táto spolupráca pomôže ďalej rozvíjať metodiky používané v výskumnom a vývojovom centre a zvyšovať vedomostnú základňu univerzít. Centrum ponúkne v nadchádzajúcich rokoch maďarskej aj medzinárodnej vedeckej komunite výnimočnú hodnotu.

V novo otvorenom výskumnom a vývojovom centre bude primárne prebiehať projekt spoločnosti MOL „Výskum a vývoj polyéterických polyolov s trhovým potenciálom“, ktorý podporí maďarský Národný úrad pre výskum, vývoj a inovácie sumou 483 269 279 forintov.

O Skupine MOL

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť s centrálou v Budapešti, v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách, zamestnáva 25 tisíc ľudí po celom svete a má v ropnom priemysle vyše storočnú históriu. V súčasnosti má skupina ťažobné aktivity v 9 krajinách a prieskumné aktíva v 14 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca tri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní tiež sieť 1 940 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

O thyssenkrupp Industrial Solutions

thyssenkrupp Industrial Solutions AG je popredným partnerom v oblasti inžinieringu, výstavby a servisu priemyselných závodov a systémov. Máme vyše 200-ročné skúsenosti a dodávame na kľúč celé závody a komponenty pre zákazníkov v chemickom, cementárskom, banskom a oceliarskom priemysle. Našich 11 500 zamestnancov na celom svete vytvára globálnu sieť s technologickým portfóliom, ktoré v maximálnej možnej miere zaručuje produktivitu a nákladovú efektívnosť.

2020-11-30 Števo Svitko ide na svoj dvanásty Dakar s pokorou a chuťou bojovať

BRATISLAVA, 30. novembra 2020 – Najväčšie svetové motoristické dobrodružstvo Rely Dakar sa v úvode budúceho roka uskutoční aj napriek pandémii. O najlepšie umiestnenie bude opäť bojovať aj slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko so svojím tímom. Trojnásobný majster Európy, niekoľkonásobný majster SR v enduro a cross country a najúspešnejší domáci motocyklový jazdec sa vo farbách Slovnaft Rally Teamu postaví na štart prestížnej Rely Dakar po dvanásty raz.

Štefan tento rok v januári potvrdil na Dakare skvelú formu a medzi konkurenciou svetovej špičky skončil na celkovom 11. mieste. „Samozrejme, mohlo to byť lepšie, ale penalizácie, technické problémy a celkový priebeh pretekov prispeli k tomu, že v danom okamihu bolo 11. miesto mojím maximom. V januári sa pokúsim tento výsledok zlepšiť, aj keď treba s pokorou myslieť na to, že Dakar je hlavne o kombinácii dobrej prípravy a šťastia. Jeden neočakávaný kameň na ceste, ktorý nemusíte spozorovať, môže zmeniť všetky plány a predsavzatia.“

Slovnaft Rally Team bude mať priamo na Dakare k dispozícii motorku KTM 450 Rally Replica s továrenskou podporou priamo od výrobcu motocykla. V rámci pretekov bude Števovi asistovať ostrieľaný účastník rely – mechanik Zlatko Novosád. Manažérsku taktovku si tento raz vezme do rúk Daniela Ozanová, ktorá si už na Dakare túto úlohu vyskúšala dvakrát v iných tímoch.

Blížiaci sa 43. ročník Rely Dakar sa začína 3. januára v saudskoarabskej Džidde. Tá bude zároveň aj cieľom podujatia 15. januára 2021. Organizátori avizujú ešte väčšie dobrodružstvo ako minulý rok a sľubujú, že jazdcom oproti minulému ročníku ponúknu „prehliadku púšte“ aj na. nezmapovanom území.

Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 vo všetkých ročníkoch štartoval Štefan Svitko s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil trináste miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2014 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil piate priečky. V roku 2016 triumfoval na 2. mieste. V roku 2018 po páde v 10. etape a zranení ramena predčasne Dakar ukončil. V roku 2019 musel z pretekov odstúpiť kvôli poruche motorky, no a minulý rok skončil na celkovom 11. mieste.

Blížiaci sa Dakar opäť prináša veľa zmien. Medzi najdôležitejšie patria nové bezpečnostné pravidlá, ktoré reflektujú minuloročné úmrtia motocyklistov Paula Goncalvesa a Edwina Stravera. Jazdci na motocykloch a štvorkolkách budú mať povinné vesty s airbagmi a na blížiace sa riziko ich upozornia zvukové signály. Všetci jazdci tiež musia mať osvedčenie o absolvovaní výcviku prvej pomoci. V kritických úsekoch organizátori obmedzili rýchlosť na max. 90 km/h.

Roadbooky sa budú podľa pravidiel Dakaru na rok 2021 distribuovať len 10 minút pred začiatkom každej etapy. Jednotlivé tímy budú môcť využívať tzv. digitálne roadbooky. V rámci nového ročníka budú platiť aj nové pravidlá externej pomoci pre motocyklistov ako sú limit výmeny 1 piestu, maximálny počet 6 ks zadných pneumatík na celú súťaž, všetky pneumatiky len rovnakej značky a modelu. Jazdci si tiež budú musieť pri tankovaní počas etapy poradiť sami.

Veľa sporných momentov môže vyvolať zákaz opravy motorky počas tankovania. Stačí sa zohnúť, aby ste vizuálne skontrolovali motor, a už môžete rátať s penalizáciou. Treba však rešpektovať rozhodnutie organizátorov a sústrediť sa na samotné preteky a výsledok. Opäť sa na Dakar neskutočne teším a verím, že sa mi podarí potešiť všetkých fanúšikov. Cieľ je jasný: dať zo seba maximum a preteky zdolať bez ujmy na zdraví. Mentálne aj fyzicky som pripravený, dolaďujem formu a skúšam limity motorky,“ uvádza Štefan.

Fanúšikovia Dakaru a Števa Svitka môžu počas celých pretekov sledovať aktuálne dianie, vrátane zaujímavých informácií zo zákulisia, na jeho fanúšikovskej stránke: www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub

2020-11-19 Skupina MOL zostáva lídrom strednej Európy v udržateľnosti a po piaty rok po sebe bola zaradená do indexov udržateľnosti Dow Jones Sustainability Indices

Skupina MOL sa po posudzovacom procese za rok 2020 opäť kvalifikovala na zaradenie do indexu udržateľnosti Dow Jones Sustainability World Index (DJSI) v kategórii Upstream & Integrated Oil & Gas.

Svoju vedúcu pozíciu v oblasti korporátnej udržateľnosti Skupina MOL potvrdila už piaty rok po sebe, keď bola opakovane zaradená do svetového indexu DJSI. Tohtoročné hodnotenie potvrdzuje, že Skupina MOL v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi opäť pokročila v zlepšovaní svojich výsledkov v oblasti udržateľnosti a patrí medzi top 10 % svetových integrovaných ropných a plynárenských spoločností.

Skupina MOL zostáva v strednej Európe jedným z lídrov v oblasti udržateľnosti a je jediným členom DJSI z rozvíjajúcich sa európskych krajín.

Sme hrdí na to, že naše úsilie v oblasti udržateľnosti bolo opäť ocenené zaradením do prestížneho svetového indexu Dow Jones Sustainability World Index. Je pre nás povzbudivé, že v čoraz konkurenčnejšom prostredí sme boli schopní naďalej zlepšovať svoj výkon, a to vo viacerých dimenziách. Začlenenie do DJSI je významný úspech, ale je to hlavne odraz úsilia všetkých našich zamestnancov a partnerov, pracujúcich na transformácii Skupiny MOL do nízkouhlíkového sveta,“ uviedol József Simola, finančný riaditeľ Skupiny MOL.

Program DJSI identifikuje spoločnosti, ktoré majú zabudované účinné postupy v oblasti životného prostredia, sociálnej oblasti a governance – správy vecí verejných (ESG) v súlade s medzinárodne uznávanými štandardmi. DJSI je založený na dôslednej analýze výkonnosti spoločnosti v oblasti udržateľnosti, a preto sú korporácie zaradené v DJSI považované za najlepšie vo svojej triede. Vzhľadom na svoj dlhodobý záväzok k trvalo udržateľnému rozvoju je pre Skupinu MOL potešiteľné, že ju v oblasti ESG investičná komunita nepretržite považuje za špičku.

2020-11-03 GROWWW FEMALE ENGINEERS SCHOLARSHIP PROGRAMME: SPUSTILI SME PRIHLASOVANIE DO MEDZINÁRODNÉHO ŠTIPENDIJNÉHO PROGRAMU SKUPINY MOL

 • Do štipendijného programu Skupiny MOL sa môžu prihlásiť študentky technických, prírodovedných alebo technologických odborov z Maďarska, Slovenska, Chorvátska, Poľska, Rakúska, Pakistanu a Česka.
 • Spoločnosť odmení tri víťazky štipendiom vo výške 3 000 EUR a ponúkne im príležitosť naštartovať svoju kariéru v jednej z najväčších energetických spoločností v regióne.
 • Prihlasovanie je otvorené do 15. decembra 2020.
 • Prihlásiť sa môžu študentky z deviatich fakúlt na Slovensku.

Bratislava, 3. novembra 2020 - Spustili sme prihlasovanie do medzinárodného štipendijného programu Skupiny MOL pre talentované študentky technických, technologických alebo prírodovedných odborov, ktoré si chcú budovať kariéru v energetickom sektore. Do štvrtého ročníka štipendijného programu sa môžu prihlásiť študentky z Maďarska, Chorvátska, Slovenska, v Pakistanu, Českej republiky, Poľska a Rakúska.

Prihlášky do programu otvoreného pre 51 fakúlt v uvedených siedmych krajinách je možné poslať do 15. decembra 2020 prostredníctvom webovej stránky. Uchádzačky majú príležitosť získať nové poznatky o energetickom sektore a svoj talent preukážu počas online súťaže. Tri víťazky, o ktorých rozhodne odborná porota, získajú od Skupiny MOL štipendium vo výške 3 000 EUR. Víťazky pozveme na prehliadku spoločností a môžu, v prípade obojstranného záujmu, získať pracovnú ponuku, ktorá im pomôže odštartovať kariéru v jednej z najväčších energetických spoločností v regióne.

Skupina MOL venuje osobitnú pozornosť podpore mladých talentov. Každý rok prijímame do spoločnosti približne 100 čerstvých absolventov prostredníctvom programu Growww, a ani pandemická situácia to nezmenila. Prvýkrát za 14 rokov sme nových Growwwákov privítali na online podujatí. Teraz spúšťame štipendijný program Growww Female Engineers Scholarship pre študentky vysokých škôl s ambíciou dosiahnuť pracovné úspechy v sektore, v ktorom prevažujú muži. Skupina MOL verí v silu rozmanitosti a inklúzie. Chceme vytvárať také prostredie a komunitu, kde sú dôležité talent, spolupráca a efektívnosť. Dokážeme, že aj mladé ženy si môžu vybudovať v energetickom sektore solídnu kariéru. Napokon, je to aj v našom podnikateľskom záujme. Náš zdroj talentov závisí od toho, aby si tí najlepší a najšikovnejší vyberali technické odbory a prírodné vedy. Ako medzinárodná energetická spoločnosť chceme ísť príkladom, posilňovať pozíciu žien a odborne pripravovať inžinierky budúcnosti,“ uviedla Zdravka Demeter Bubalo, viceprezidentka pre Ľudské zdroje Skupiny MOL.

O štipendium môžu požiadať študentky denného štúdia technických, prírodovedných alebo technologických odborov v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvátsku, Poľsku, Rakúsku, Českej republike a Pakistane. Ďalšie informácie a prihlášku do programu nájdete na webovej stránke.

2020-11-02 Testovanie odhalilo minimálny počet prípadov COVID-19 v Slovnafte

BRATISLAVA, 2. novembra 2020 – Skupina SLOVNAFT ako prevádzkovateľ kritickej infraštruktúry zorganizovala uplynulý víkend testovanie svojich zamestnancov na ochorenie COVID-19 vo vlastnej réžii. Na dvoch odberných miestach v rafinérii sa otestovalo 2155 ľudí, ďalší využili verejné miesta. Z celkového počtu zhruba 3400 zamestnancov oznámilo pozitívny výsledok 10 ľudí, čo je necelých 0,3 percenta.

Slovnaft na príprave testovania spolupracoval so štátom, od ktorého obdržal antigénové testy. Zdravotníkov si spoločnosť zabezpečila sama a ako dobrovoľníci sa zapojili aj samotní zamestnanci. Na priebeh testovania dohliadal zástupca ministerstva obrany.

Samotné testovanie prebiehalo na dvoch odberných miestach v priestoroch rafinérie. Otestovať sa mohli všetci zamestnanci z výrobnej zóny aj z administratívy, ktorí o to prejavili záujem. Pre prípad, ak by testovanie preukázalo ochorenie COVID-19 u kritických zamestnancov v rámci výroby, boli vopred vytvorené záložné tímy, ktoré dokážu ďalej zabezpečiť prevádzku rafinérie. Ich nasadenie v súčasnosti nie je nutné, vzhľadom k vývoju situácie ale zostávajú v pohotovosti.

Slovnaft má od začiatku pandémie nastavené prísne pravidlá v rafinérii aj v ďalších prevádzkach, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Spoločnosť priebežne testovala svojich zamestnancov na prítomnosť koronavírusu a od začiatku pandémie urobila viac ako 13.000 PCR testov. Zamestnanci, u ktorých bolo podozrenie na ochorenie COVID-19, sa priebežne stále testujú, aby sa zabránilo šíreniu ochoreniu vo vnútri spoločnosti.

2020-10-30 Slovnaft bude testovať svojich zamestnancov vo vlastnej réžii

BRATISLAVA, 30. októbra 2020 – Petrochemická Skupina SLOVNAFT bude počas nadchádzajúceho víkendu ako prevádzkovateľ kritickej infraštruktúry organizovať testovanie svojich zamestnancov vo vlastnej réžii. Spoločnosť spolupracuje so štátom, od ktorého obdrží antigénové testy. Zdravotníkov, ktorí budú odoberať vzorky, a ďalší podporný personál si Slovnaft zabezpečil sám. Ako dobrovoľníci sa zapoja aj samotní zamestnanci. Na priebeh testovania bude dohliadať zástupca ministerstva obrany.

Slovnaft zabezpečí testovanie pre všetkých zamestnancov z výrobnej zóny aj z administratívy, ktorí o to prejavia záujem. Pre tento účel pripravil dve odberné miesta vo svojom areáli. Na jednom sa budú zvlášť testovať zamestnanci, ktorí počas víkendu pracujú, a na druhom odbernom mieste zvyšní zamestnanci. Okrem toho bude vo Vlčom hrdle – v budove hlavnej jedálne Slovnaftu – jedno odberné miesto pre verejnosť. Spoločnosť ho pripravila v spolupráci s mestskou časťou Ružinov najmä pre obyvateľov žijúcich v blízkom okolí rafinérie.

Bratislavská rafinéria sa už vopred pripravila na možnosť, ak by testovanie preukázalo ochorenie COVID-19 u kritických zamestnancov v rámci výroby. Boli vytvorené záložné tímy, ktoré dokážu ďalej zabezpečiť prevádzku rafinérie.

Slovnaft má od začiatku pandémie nastavené prísne pravidlá v rafinérii aj v ďalších prevádzkach, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Spoločnosť priebežne testovala svojich zamestnancov na prítomnosť koronavírusu a od začiatku pandémie urobila viac ako 13.000 PCR testov. Zamestnanci, u ktorých bolo podozrenie na ochorenie COVID-19, sa priebežne stále testujú, aby sa zabránilo šíreniu ochoreniu vo vnútri spoločnosti.

V rámci preventívnych opatrení Slovnaft pre svojich zamestnancov zabezpečil na jar aj očkovanie proti pneumokokom a na jeseň očkovanie proti chrípke.

2020-09-08 Skupina MOL a Meraxis budú spolupracovať pri výrobe recyklovaných plastov

Muri b. Bern/Švajčiarsko, Budapešť/Maďarsko, 8. septembra 2020 – Švajčiarska obchodná skupina Meraxis a popredná stredoeurópska integrovaná ropná, plynárenská a petrochemická Skupina MOL uzavreli strategické partnerstvo, zamerané na vývoj a výrobu recyklovaných polyolefínov. Cieľom je vyvíjať a vyrábať vysoko kvalitné materiály na báze recyklácie a distribuovať ich do celého sveta.

Meraxis bude dodávať Skupine MOL vysoko kvalitné recyklované materiály, ktoré budú blendované polyolefinmi Skupiny MOL. Na základe poznatkov Meraxis a Skupiny MOL o kombinovanom kompaundovaní vznikne nové produktové portfólio. Výroba sa primárne plánuje v spoločnosti Aurora Kunststoffe GmbH, ktorá je členom Skupiny MOL v Nemecku. Na distribúcii sa budú do budúcna podieľať obaja partneri. Partnerstvo vytvorí pre zákazníkov jedinečnú ponuku tým, že im poskytne kompetencie v celom hodnotovom reťazci produktu od nákupu, cez kompaundovanie a predaj až po technický servis. Predstavitelia oboch spoločností podpísali spoločnú zmluvu o zámere spolupráce.

"Skupina MOL je pre nás kľúčovým strategickým partnerom. Ako jeden z popredných výrobcov polymérov v Európe MOL už dávnejšie prijal záväzok o uzavretej cirkulárnej ekonomike," povedal Dr. Stefan Girschik, generálny riaditeľ Skupiny Meraxis. "Naším cieľom je využiť kombináciu odborných znalostí oboch spoločností na uspokojenie rastúceho dopytu po vysoko kvalitných plastových recyklátoch v automobilovom, stavebnom a obalovom priemysle. Potenciál, ktorý ponúkajú recykláty pri výrobe vysoko kvalitných plastových výrobkov, ešte zďaleka nie je vyčerpaný. Naša strategická spolupráca nám umožní urobiť významný krok k optimalizovanému riadeniu recyklácie," dodal Dr. Stefan Girschik.

"Kompaundácia je dôležitou súčasťou našej transformácie na popredného hráča v segmente chémie v regióne strednej a východnej Európy. Legislatívne požiadavky aj preferencie zákazníkov sa neustále menia a Skupina MOL vníma rastúci význam recyklovaného materiálu bez ohľadu na odvetvie. Naše partnerstvo nám umožní rýchly vývoj recyklátov spĺňajúcich požiadavky zákazníkov a podporí náš rast v oblasti kompaundovaných materiálov. Poskytne nám tiež prístup k najkvalitnejším zdrojom surovín a umožní nám dodávať do našich medzinárodných distribučných sietí recyklované materiály v požadovanom objeme a kvalite. Meraxis má rozsiahle znalosti pokrývajúce celý hodnotový reťazec. Spoločne chceme zvýšiť rýchlosť pri dosahovaní cieľov v oblasti udržateľnosti," zdôraznil Gabriel Szabó, viceprezident Skupiny MOL pre Downstream.

Skupina MOL ako jeden z popredných európskych výrobcov polymérov dlhodobo rozširuje svoje podnikanie v petrochémii. Do oblasti kompaundovania vstúpila v novembri 2019 akvizíciou spoločnosti Aurora Kunststoffe a pokračuje vo svojej stratégii "Enter Tomorrow 2030", zameranej na prechod od tradičného podnikateľského modelu založeného na motorových palivách divízie Downstream k portfóliu petrochemických produktov s vyššou pridanou hodnotou. Spoločnosť sa chce presadiť ako líder na trhu recyklácie a kompaundovania v strednej a východnej Európe.

Po zlúčení dvoch globálnych švajčiarskych spoločností MB Barter & Trading a REHAU GmbH pôsobí Meraxis na trhu vyše roka a okrem iného zodpovedá za globálne dodávky výrobného materiálu pre skupinu REHAU. Spoločnosť neustále rozširuje svoje portfólio primárnych a recyklovaných materiálov, pričom spolupracuje s množstvom partnerov a dodávateľov. Spoločnostiam z celého sveta dodáva re-granuláty a kompaundované zmesi v požadovanej kvalite a objeme prostredníctvom jediného kontaktného miesta.

2020-09-07 Inteligentné aditíva „EVOTECH formula“ v palivách od Slovnaftu predlžujú životnosť motora a zvyšujú jeho výkon

 • všetky motorové palivá EVO a EVO Plus od Slovnaftu obsahujú inteligentné aditíva „EVOTECH formula“

 • aditíva majú čistiaci efekt; znižujú trenie mechanických častí v benzínových motoroch, v naftových motoroch zabraňujú tvorbe korózie a znižujú penivosť nafty pri tankovaní

 • vyšší podiel aditív obsahujú prémiové palivá EVO Plus, pri ich výrobe sa používajú tie najlepšie zložky

 • tankovanie aditivovaných palív od Slovnaftu predlžuje životnosť motora a zvyšuje jeho výkon

BRATISLAVA, 7. septembra 2020 – Spolu s vývojom motorov napreduje aj vývoj motorových palív. Súčasné palivá musia spĺňať prísne požiadavky pre nové vozidlá s najmodernejšou technológiou, ale aj pre staršie modely. Odborníci v Slovnafte a Skupine MOL našli riešenie v podobe inteligentných aditív „EVOTECH formula“, ktoré udržujú motor nových vozidiel čistý a účinne čistia motory starších áut. Kvalita motorových palív je pre Slovnaft kľúčová. Bratislavská rafinéria napríklad vďaka unikátnym riešeniam svojich odborníkov na palivá začala pred 25 rokmi ako prvá v strednej Európe vyrábať výlučne bezolovnaté benzíny a 23 rokov vyrába len aditivovanú nízkosírnu motorovú naftu. Na tieto inovácie nadviazali ďalšie špičkové riešenia zvyšujúce kvalitu motorových palív, aj ich ekologické parametre.

Aditíva EVOTECH formula sú súčasťou základných aj prémiových palív Slovnaftu – EVO a EVO Plus. Po natankovaní dokáže táto inteligentná zložka paliva identifikovať usadeniny v motore, vyčistiť ich, a zároveň chrániť motor pred koróziou. Usadeniny a nečistoty sa môžu tvoriť na kľúčových častiach palivového systému – ventiloch, vstrekovačov a valcoch a znižovať životnosť aj výkon motora. Palivá EVO ich však dokážu účinne vyčistiť. Predlžujú tak životnosť motora a zvyšujú jeho výkon.

Čistiaci efekt palív EVO potvrdzujú testy. Benzíny EVO môžu znížiť usadeniny v motore a palivovom systéme až o 55 percent a nafta EVO až o 58 percent. Testy dokázali aj ochranný efekt palív pred tvorbou usadením. V prípade benzínu EVO od Slovnaftu sa môže tvorba usadenín znížiť až o 99 percent a v prípade nafty EVO o 45 percent. Testy sa uskutočnili v nezávislých medzinárodných laboratóriách a porovnávali sa výsledky palív EVO s palivami bez prísad.

Vyšší podiel aditív obsahujú prémiové palivá EVO Plus. „Unikátne vlastnosti našich prémiových palív dosahujeme extra dávkou aditív a odlišnou receptúrou pri ich výrobe. Používame len tie najlepšie rafinérske zložky,“ hovorí Miroslav Mrzula, zodpovedný za rozvoj rafinérskych produktov v rámci Skupiny MOL. Pri výrobe prémiových palív EVO Plus Slovnaft mení nastavenie rafinérie, aby palivá dosiahli čo najlepšie kvalitatívne vlastnosti už vo výrobe. Tieto výborné vlastnosti Slovnaft ďalej vylepšuje pridaním aditív.

Aby mohli prémiové palivá plne preukázať priaznivý efekt, odborníci odporúčajú tankovať prémiové palivá vždy pred dlhšou trasou a aspoň pri každej tretej návšteve čerpacej stanice. Odporúčajú ich tiež majiteľom prémiových aj starších vozidiel.

Prémiový automobilový benzín EVO Plus:

- Obsahuje len vybrané zložky s vyššou kvalitou, bez priameho prídavku etanolu

- Oktánové číslo >100

- Znížený obsah olefínov a benzénu. Olefíny sú látky, ktoré môžu časom polymerizovať a spôsobiť rýchlejšie starnutie paliva

- vyššia oxidačná stabilita

Prémiová motorová nafta EVO Plus:

- Pri jej výrobe Slovnaft mení režim na kľúčových rafinérskych výrobných jednotkách, aby vyrobil špeciálny základný komponent

- Prísnejšie požiadavky na kvalitu biozložky

- Výrazne nižší bod zákalu

- Nízky obsah aromatických uhľovodíkov spolu s vyšším cetánovým indexom a cetánovým číslom znižuje množstvo produkovaných tuhých častíc a NOx

O Skupine SLOVNAFT

Skupina SLOVNAFT je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je SLOVNAFT, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Spoločnosť patrí na Slovensku k lídrom v oblasti CSR a firemnej filantropie, významne podporuje šport, kultúru, vzdelávanie, mládež a revitalizáciu životného prostredia. Magazín Forbes zaradil značku Slovnaft medzi najhodnotnejšie slovenské značky. Skupina SLOVNAFT je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

2020-08-07 Kríza výrazne ovplyvnila výsledky Skupiny MOL za druhý štvrťrok

 • Čistá CCS EBITDA sa v druhom štvrťroku 2020 prepadla o 44 % na 353 miliónov USD, čistá CSS EBITDA za celý prvý polrok je na úrovni 975 miliónov USD, čo je o 15 % menej než minuloročné výsledky
 • EBITDA divízie Upstream v druhom štvrťroku klesla na 112 miliónov USD, napriek zvýšenému objemu ťažby ju poznačil kolaps cien ropy a zemného plynu
 • Čistá CCS EBITDA divízie Downstream sa v druhom štvrťroku tiež výrazne znížila na 110 miliónov USD v dôsledku prepadu rafinérskych marží, ktoré od polovice mája klesali do zápornej hodnoty
 • EBITDA divízie Služby zákazníkom sa udržala v lokálnych menách bez zmien, v dolárovom vyjadrení poklesla v druhom štvrťroku o 6 % na 111 miliónov USD
 • Pre rok 2020 bola EBITDA upravená na 1,7 - 1,9 miliardy USD
 • Všetky divízie vytvorili v prvom polroku 2020 kladný voľný cash-flow vypočítaný zjednodušenou metodikou

 

Budapešť, 7. augusta 2020 – Skupina MOL dnes oznámila finančné výsledky za prvý polrok a druhý štvrťrok 2020. Za prvých šesť mesiacov vytvorila Skupina MOL EBITDA vo výške 975 miliónov USD, pričom v druhom štvrťroku EBITDA výrazne klesla v dôsledku pandémie a ekonomickej krízy. Kapitálové výdavky pre rok 2020 zostávajú na úrovni 1,5 miliardy USD, s predpokladom nepretržitej tvorby kladného voľného cash-flow vypočítaného zjednodušenou metodikou. Aj napriek výzvam zostal zjednodušený voľný cash-flow v druhom štvrťroku kladný na úrovni 356 miliónov USD a za prvých šesť mesiacov sa pri medziročnom porovnaní nezmenil, keďže objem investícií bol v reakcii na pandémiu a následnú ekonomickú krízu upravený. Pre rok 2020 bola EBITDA upravená na úroveň 1,7 – 1,9 miliardy USD, čo odráža náročné podnikateľské podmienky, ktoré pravdepodobne prevládnu aj v druhej polovici roka.

Predseda predstavenstva Zsolt Hernádi k výsledkom uviedol: "Skupina MOL čelila v druhom štvrťroku 2020 bezprecedentným výzvam, od významných zdravotných a bezpečnostných rizík vyplývajúcich z pandémie až po zásadné problémy pri prevádzkovaní našich závodov počas obmedzenia pohybu obyvateľstva. Napriek tomu sme si zachovali finančnú silu. Hoci vírus zatiaľ nie je porazený, som hrdý na to, ako úspešne sme doteraz výzvy zvládli. Prevažná väčšina našich zamestnancov je v bezpečnom prostredí a dobrom zdravotnom stave, zaistili sme spoľahlivé zásobovanie našich zákazníkov na všetkých našich trhoch, a to aj vo veľmi hlbokej kríze, a podarilo sa nám v tomto štvrťroku vygenerovať pozitívny zjednodušený voľný cash-flow. Je to dôkaz kvality našich ľudí a agility podnikateľského modelu Skupiny MOL. To mi dáva istotu, že dokážeme úspešne zvládnuť aj najťažšie obdobia a vyjsť z nich ešte silnejší."   

EBITDA divízie Upstream klesla v druhom štvrťroku na 112 miliónov USD a za celý prvý polrok na 297 miliónov USD, čo bolo ovplyvnené kolapsom cien ropy a plynu. Ťažba sa v štvrťročnom porovnaní zvýšila o 6 % na 117 tisíc boepd, pretože ťažba na poli ACG výrazne vykompenzovala nižšie vyťažené objemy vo Veľkej Británii a Pakistane; priemerná denná ťažba uhľovodíkov v júli dosiahla 130 tisíc barelov ropného ekvivalentu za deň. V 2. štvrťroku 2020 Skupina MOL v pozícii operátora zaznamenala objav zemného plynu a kondenzátu na bloku TAL v Pakistane, kde prieskumný vrt Mamikhel South-1 identifikoval počas testovania zemný plyn a kondenzát v objeme 6 516 boepd.

Čistá CCS EBITDA divízie Downstream v druhom štvrťroku výrazne klesla na 110 miliónov USD v dôsledku prepadu rafinérskych marží od polovice mája do zápornej hodnoty. Po veľmi silnom prvom štvrťroku prišli v druhom štvrťroku zásadné prevádzkové výzvy s bezprecedentným pohybom cien a marží. Výsledky za celý prvý polrok sú lepšie, čistá CCS EBITDA je na úrovni 405 miliónov USD, čo je medziročne o 0,5 % viac. Príspevok petrochémie zostal stabilný, pretože počas pandémie  sa marže aj objemy držali na pomerne dobrej úrovni. Projekt Polyol dosiahol na konci druhého štvrťroka 65 % celkového dokončenia. Všetky hlavné prefabrikované zariadenia sú už na mieste a  preprava všetkých nadrozmerných zariadení po mori a rieke je ukončená.

Služby zákazníkom boli voči kríze odolné, EBITDA v domácich menách zostala nezmenená (v dolárovom vyjadrení klesla v druhom štvrťroku o 6 % na 111 miliónov USD), a aj keď celkové objemy predaja sa v druhom štvrťroku v dôsledku celoplošného obmedzenia pohybu obyvateľstva počas pandémie COVID-19 medziročne prepadli o takmer 22 %. Úspory nákladov takmer plne vykompenzovali pandémiou spôsobený prepad palivových a nepalivových marží. Po dosiahnutí dna v apríli sa spotreba motorových palív v priebehu štvrťroka postupne zotavovala a predaj tovaru a občerstvenia sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka dokonca zvýšil. EBITDA za prvých šesť mesiacov dosiahla 199 miliónov USD, čo je len o pár percent menej než pred rokom. 

EBIDTA segmentu Midstream – preprava zemného plynu sa v druhom štvrťroku medziročne takmer zdvojnásobila na 45 miliónov USD a v prvom polroku dosiahla 116 miliónov USD, a to vďaka vyššej prepravnej kapacite a nižším prevádzkovým výdavkom.

2020-08-04 Po plánovaných odstávkach je rafinéria Slovnaft opäť v štandardnom chode

 • rafinéria Slovnaft je po plánovaných odstávkach v štandardnom chode
 • práce sa dotkli šiestich výrobných jednotiek a trvali zhruba štyri týždne
 • investície do údržby, opráv a modernizácie dosiahli sedem miliónov eur

BRATISLAVA, 4. augusta 2020 – Po plánovaných odstávkach na vykonanie legislatívou požadovaných kontrol, údržby, opráv a modernizácie je od začiatku augusta rafinéria Slovnaft opäť v štandardnom chode. Práce na šiestich výrobných jednotkách trvali počas celého júla a Slovnaft v rámci nich preinvestoval sedem miliónov eur.

Počas odstávok sa uskutočnili generálne revízie na dvoch výrobných jednotkách a technologické zarážky na troch výrobných jednotkách. Na týchto zariadeniach sa vykonala pravidelná legislatívou vyžadovaná kontrola technického stavu, údržba, ako aj ich modernizácia. Okrem toho sa na jednej výrobnej jednotke urobili nevyhnutné opravy.

Do prác sa zapojili zamestnanci Skupiny SLOVNAFT, ako aj externí pracovníci, celkovo zhruba 700 ľudí. V rámci preventívnych opatrení boli dodávatelia pred vstupom do rafinérie otestovaní na koronavírus, všetky výsledky boli negatívne.

×
{{-- content goes here from dom --}}
PRISPÔSOBTE SÚBORY COOKIE POUŽITÉ NA TEJTO WEBOVEJ STRÁNKE

Webová stránka spoločnosti SLOVNAFT, a.s. používa súbory cookie na svoju prevádzku, zlepšenie používateľskej skúsenosti, monitorovanie aktivít na webovej stránke a zobrazovanie relevantných ponúk.

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Dočasné cookies
 • Súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Dočasné cookies
 • Súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Dočasné cookies
 • Súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Zásady používania súborov cookie

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×