Filter aktualít

od dátumu
do dátumu

Tlačové správy

2023-09-26 Solárna sušička aj retro blšák. Užitočné nápady zlepšia život v susedstve rafinérie Slovnaft

 • grant z programu Dobrý sused v celkovej výške 32 800 eur si v roku 2023 rozdelilo
  18 užitočných projektov
 • program Dobrý sused realizuje spoločnosť SLOVNAFT, a.s. v spolupráci s Nadáciou Ekopolis už piaty rok za sebou

Basketbalové koše nastaviteľné aj pre menšie deti, nové ovocné stromy a vyvýšené záhony, a dokonca aj solárna sušička na liečivé bylinky. Užitočné projekty občianskych združení a škôl v bratislavských mestských častiach Ružinov, Vrakuňa a Podunajské Biskupice, a tiež v obci Rovinka mohli požiadať o grant z programu Dobrý sused aj tento rok. V piatom ročníku programu si 18 vybraných projektov rozdelilo spolu
32 800 eur.

„Spoľahnúť sa na susedskú pomoc je často na nezaplatenie. Aby šikovné nápady ľudí, ktorí svoje okolie poznajú najlepšie, dostali šancu na realizáciu, prichádza im na pomoc grantový program Dobrý sused,“ hovorí riaditeľ Komunikácie spoločnosti SLOVNAFT, a.s., Anton Molnár.

Grantový program Dobrý sused vznikol pred piatimi rokmi so zámerom podporiť užitočné zmeny v komunitách okolo rafinérie Slovnaft a spojiť pri tom aktívnych ľudí. Za ten čas sa môže  pochváliť vyše 60 podporenými projektmi komunitného, kultúrneho a sociálneho rozvoja, pri ktorých spojil lokálne samosprávy, školské zariadenia a občianske združenia. Hoci najdôležitejší je dobrý nápad, keď sa k nemu pridruží aj dobrovoľnícke nadšenie ľudí, ochotných urobiť niečo pre krajší a lepší život celej komunity, od myšlienky k činu nie je ďaleko. 

„Nápady na zlepšenie komunitného života prichádzajú postupne počas celého roka a hodnotíme ich vo viacerých kolách. V tomto roku sme dostali 27 žiadostí. Z nich sme vybrali 18 najlepších a podporili sme ich celkovou sumou 32 800 eur,“ vysvetľuje Ľubica Štúberová, programová manažérka Nadácie Ekopolis. Táto nadácia má v grantovom programe Slovnaftu úlohu nestranného odborného posudzovateľa. Do úvahy berie aj nadšenie ľudí, ktorí žiadosť predkladajú a sú ochotní venovať svojmu projektu kus dobrovoľníckeho času a energie.

Za uplynulých päť rokov sa opakovane presviedčame, že u nás žijú činorodí ľudia s chuťou meniť život nielen sebe, ale aj komunite, v ktorej žijú. Aby sme ešte viac podporili toto nadšenie, pre nasledujúci ročník pripravujeme niekoľko noviniek, predstavíme ich už koncom októbra,“ dopĺňa Anton Molnár.

Úspešné projekty v grantovom programe Dobrý sused:

Základné a materské školy

 • Základná škola v obci Rovinka bude mať výškovo nastaviteľné basketbalové koše, prístupné všetkým vekovým kategóriám.
 • V záhradách materských škôl na Linzbothovej a Estónskej v Podunajských Biskupiciach a materskej škole vo Vlčom hrdle vyrastú ovocné stromy aj jedlé kríky, a tiež vyvýšené záhony. Stanú sa súčasťou praktickej environmentálnej výchovy detí.
 • Spoločná brigáda rodičov, žiakov a učiteľov zo Základnej školy na Žitavskej ulici, kde s podporou grantového programu obnovili a upravili pôvodný plot školského areálu.
 • Solárnu sušičku na sušenie vlastnej úrody byliniek z bylinkovej záhrady si vybudujú v Základnej škole na Kuliškovej ulici v Ružinove. Posilnia tak u detí environmentálne povedomie a rozvoja manuálnych zručností.

 Športové kluby

 Športový hokejbalový klub HBK Vrakuňa si zrekonštruuje ihrisko a na komunitnej brigáde opravia a vymenia mantinely.

 • Klub Mladý hokejbalista z Podunajských Biskupíc získa financie na nové športové náčinie a dresy pre deti a mládež.
 • Florbalový klub LIDO v Ružinove bude mať nové športové vybavenie pre deti, ktoré sa na ihrisku stretávajú počas prázdnin.
 • Karate klub v obci Rovinka sa venuje hendikepovaným deťom, snažia sa o ich integráciu a celkový rozvoj fyzických zdatností. Dobrý sused podporil klub nákupom športového náradia a chráničov pre malých športovcov.

Mestské časti

 • Obec Rovinka postupne v niekoľkých etapách obnovuje a spriechodňuje starý vetrolam, ktorý oddeľuje polia od novej domovej zástavby a je obľúbeným miestom na prechádzky. Do vetrolamu dosadia zeleň, ktorá na niektorých miestach chýba.

Občianske združenia

 • Združenie rybárov Kraken z Vrakune v rámci dobrovoľníckej brigády zarybní Malý Dunaj v časti Vrakunskej promenády. Miestni rybári pomáhajú obnove ekosystému, ktorý bol po ekologickej havárii narušený.
 • Občianske združenie Odyseus, ktoré poskytuje podporu drogovo závislým v kontaktnom centre vo vrakunskom Pentagone, dostane peniaze na nákup zdravotníckeho materiálu a podporu z grantového programu pri materiálovom vybavení upratovacej brigády, organizovanej v spolupráci so svojimi klientami.
 • Občianske združenie Ostredky nakúpi odrážadlá do úspešného projektu Ružinovskej detskej autoškoly. Uprostred parku Ostredky sa deti zo škôlok, škôl aj rodinné skupinky učia, ako sa správať na bicykli na ceste.
 • Podujatie Retro blšák prinesie do priestorov Domu kultúry Ružinov nádych nostalgie. V duchu udržateľnej módy a reuse princípov dá druhú šancu veciam, ktoré ich pôvodní majitelia nepotrebujú.
 • Komunita rodín, ktorá sa roky stretáva okolo detského ihriska na Čmelíkovej ulici v Ružinove plánuje zveľadiť priľahlú budovu, domček na svoje komunitné aktivity.
 • Parkour škola je špeciálne vybavená telocvičňa na trénovanie tohto športu. Občianske združenie využije grant na zlepšenie podmienok telocvične tak, aby mohli trénovať aj menšie deti.

#SpoluDokazemeVela

2023-09-11 NOVINKA: Predstavujeme novú receptúru kávy Fresh Corner s chuťou vyladenou podľa preferencií zákazníkov

V sieti kaviarní Fresh Corner na čerpacích staniciach Slovnaft si odteraz môžete vychutnať dva druhy kávy z vlastnej pražiarne. Na výbere chuťových profilov sa priamo podieľalo viac ako 2 000 zákazníkov zo šiestich krajín. Výsledkom je vyvážené spojenie intenzívnej arómy a bohatej chuti.

Vyladené chute podľa preferencií zákazníkov

V prevádzkach občerstvenia Fresh Corner na čerpacích staniciach Slovnaft siahne po káve takmer každý návštevník. Ročne sa ich predá viac ako 8 miliónov šálok. „Našou dlhodobou stratégiou je posúvať sa vpred – neustále zlepšujeme naše prevádzky, rozširujeme ponuku, zvyšujeme kvalitu produktov a služieb vďaka čomu prinášame ľuďom nové zážitky z nakupovania v našej sieti. Aby chuť kávy uspokojila našich náročných zákazníkov a špecifické lokálne preferencie, prinášame teraz celkom novú receptúru kávy,“ vysvetľuje Timea Reicher, riaditeľka Maloobchodu spoločnosti SLOVNAFT, a.s.

Do výberu chuťového profilu bolo pozvaných viac než 2 000 konzumentov kávy z regiónu strednej a východnej Európy. Finálnu receptúru po dvojročnom procese testovania rôznych kávových zŕn a spôsobov praženia namiešali odborné ruky baristky – vedúcej oddelenia kávy spoločnosti Roastar Anity Nagy-Bertók. Výsledkom je kvalitná zmes kávy arabica a  robusta z kávových fariem v Južnej Amerike, Afrike a Ázii. Praží sa na stredný stupeň a v jej chuti dominujú tóny kakaa, karamelu, mliečnej čokolády a pražených orieškov.

Zážitok od baristu aj výnimočná káva v domácom pohodlí

Odborníčka na kávu Anita Nagy-Bertók vybrala popri zmesi aj kávu single origin. Ide o 100 % prémiovú kávu arabica z Brazílie, ktorú si môžu zákazníci vychutnať výlučne na spôsob barista, teda pripravenú personálom v kaviarňach Fresh Corner. Jej praženie na rozhraní́ svetlého a stredného stupňa zachováva prirodzenú́ sladkú́ ovocnú́ chuť̌, a zároveň vyzdvihuje unikátne chuťové odtiene: mliečnu čokoládu, pražené mandle a marcipán.

Novinkou v ponuke je obľúbené silné flat white. Pre dokonalý zážitok dostane zákazník ku každej káve Fresh Corner aj lahodnú čokoládu slovenskej značky Lyra, špeciálne pripravenú pre nás svetovým chocolatierom Karolom Stýblom.

Chuť a vôňu výnimočnej novej receptúry kávovej zmesi Fresh Corner si môžu zákazníci vychutnať aj doma. Fresh Corner ponúka novú zmes kávy aj v kilovej balenej verzii.

Najväčší kaviarenský reťazec v strednej Európe           

Značka Fresh Corner vznikla s ambíciou stať sa silnou značkou medzi zákazníkmi v strednej a východnej Európe. Dnes je v celom regióne takmer 1 200 pobočiek Fresh Corner a tento koncept sa neustále rozvíja. Okrem kávy prináša občerstvenie ako hotdogy, sladké pečivo či čerstvo pripravené sendviče. Na Slovensku a v niektorých ďalších krajinách ponúka zákazníkom na cestách aj reštaurácie Fresh Corner s vynikajúcim teplými jedlami z čerstvých surovín.

Ťahákom pre ľudí navštevujúcich Fresh Corner však zostáva káva – v regióne strednej a východnej Európy sa každú sekundu predajú v priemere takmer dve kávy. „V rámci krajín, v ktorých Skupina MOL pôsobí vidíme, že Slováci naozaj našu kávu milujú. Slovensko dosahuje jeden z najvyšších predajov kávy na jednu čerpaciu stanicu s priemerom nad 100 káv denne na jedno predajné miesto,“ vysvetľuje Tamás Orcifalvi, šéf marketingu a digitálnych spotrebiteľských služieb Skupiny MOL. Keďže sa zákazníci o kúpe kávy rozhodujú ešte pred príchodom na čerpaciu stanicu, hrá dôležitú úlohu aj pri výbere samotnej čerpacej stanice. Preto Fresh Corner ponúka kávu vo verzii to-go, ale aj barista kávu z rúk vyškolenej obsluhy.

Viac informácií o novej káve nájdete Nová káva - Fresh Corner

 

2023-08-28 Krytá plaváreň Slovnaft ponúkne otváracie hodiny aj pre verejnosť

 • Slovnaft pilotne otvára svoju plaváreň aj pre verejnosť
 • 25 metrový bazén budú môcť záujemcovia využiť počas víkendov
 • do konca roka by mala plaváreň prejsť ďalšou rekonštrukciou

Bratislava, 28. augusta 2023 – Obyvatelia a návštevníci Bratislavy, budú môcť od septembra cez víkendy pilotne využiť plaváreň vo Vlčom hrdle. V hlavnom meste je nedostatok krytých bazénov a spoločnosť túto situáciu vníma. Preto sa rozhodla poskytnúť svoju plaváreň, ktorá bola doteraz primárne pre zamestnancov. Chce vyjsť v ústrety aj občanom v okolitých mestských častiach ako Podunajské Biskupice, Vrakuňa, či Ružinov a priľahlým obciam ako Rovinka, či Dunajská Lužná. V týchto častiach je totiž obmedzený prístup ku verejným krytým plaveckým bazénom. Počas týždňa plaváreň budú môcť využívať aj okolité školy na plavecké výcviky. Záujemcovia z radov verejnosti sa môžu tešiť na 25 metrový bazén počas víkendov už od 2. septembra.

„Krytú plaváreň prevádzkujeme od roku 1973. V minulosti slúžila najmä pre študentov Stredného odborného učilišťa – Slovnaft, dnes primárne pre zamestnancov spoločnosti ako športový benefit a prenajíma sa tiež tretím stranám, firmám či plaveckým školám, ktoré v nej robia plavecké výcviky. Po viacerých rozhovoroch s predstaviteľmi okolitých samospráv a dotazoch obyvateľov z okolia rafinérie sme sa rozhodli plaváreň v 50. roku jej prevádzky sprístupniť aj verejnosti,“ približuje hovorca spoločnosti Anton Molnár.

Verejných krytých plavární s veľkým bazénom, je v Bratislave momentálne málo. Plaváreň Slovnaft, ktorá sa nachádza priamo vo Vlčom hrdle, tak bude k dispozícií ďalším obyvateľom a obyvateľkám.  Záujemcovia z radov verejnosti môžu plaváreň Slovnaft využívať v sobotu a v nedeľu od 10:00 do 19:00 hod., a to aj počas sviatkov, keď pripadnú na víkendové dni. Vstupné na 90 min je pre dospelú osobu 5,50 eur, pre deti do 15 rokov, ZŤP a dôchodcov 3,50 eur. Deti do 3 rokov majú vstup zdarma. Vstup detí do 15 rokov na plaváreň je povolený len v sprievode dospelej osoby. 

Voda v 25 metrovom plaveckom bazéne s počiatočnou hĺbkou 1,5 m a maximálnou hĺbkou 3,8 m dosahuje teplotu 27,5°C, teplota vzduchu je 30°C. Plaváreň je v blízkosti autobusovej stanice Vlčie hrdlo a motorizovaní návštevníci môžu zaparkovať priamo pred plavárňou. Plaváreň počas týždňa budú môcť využiť aj školy z okolitých mestských častí, či obcí na plavecké výcviky. Zaujímavosťou plavárne Slovnaft totiž je, že vďaka tzv. spodnému „prepadovému“ bazénu  ktorý sa nachádza pod plaveckým, je možné znížiť hladinu v hlavnom bazéne na úroveň, akú si vyžadujú detské plavecké výcviky. Po skončení výcviku sa upravená bazénová voda prečerpá späť, takže sa šetrí pitná voda a skracuje sa čas na obnovenie prevádzky bazéna.

„Keďže sme doteraz verejnú plaváreň neprevádzkovali, nadchádzajúcu sezónu chápeme ako pilot, aby sme nazbierali skúsenosti. Potrebujeme zistiť, aký je reálny záujem verejnosti a požiadavky na túto novú  službu pre našich spoluobčanov,“ dopĺňa A. Molnár.

Spoločnosť Slovnaft plánuje do konca roka urobiť aj rozsiahlu rekonštrukciu vzduchotechniky plavárne. O obmedzeniach v rámci prevádzky verejnej plavárne budeme informovať na web stránke plavárne: plavaren.slovnaft.sk.

O Skupine SLOVNAFT

Skupina SLOVNAFT je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je SLOVNAFT, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Spoločnosť patrí na Slovensku k lídrom v oblasti CSR a firemnej filantropie, významne podporuje šport, kultúru, vzdelávanie, mládež a revitalizáciu životného prostredia. Magazín Forbes zaradil značku Slovnaft medzi najhodnotnejšie slovenské značky. Skupina SLOVNAFT je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Kontaktná osoba:

Anton Molnár

hovorca a riaditeľ Komunikácie

tel: +421 905 393 161

2023-06-08 Slovenská volejbalová reprezentácia má v dôležitom roku podporu Slovnaftu

 • hlavným reklamným partnerom slovenskej volejbalovej reprezentácie mužov a žien ostáva aj v roku 2023 spoločnosť SLOVNAFT, a.s.
 • vrcholový volejbal je po hádzanej a futbale ďalším kolektívnym športom na Slovensku, ktorý môže byť úspešný na medzinárodných podujatiach aj vďaka podpore Slovnaftu
 • ženský národný volejbalový tím zabojuje už v polovici augusta na majstrovstvách Európy

Bratislava, 8. júna 2023 – Národná volejbalová reprezentácia má aj v roku 2023 dôležitého spojenca – spoločnosť SLOVNAFT, a.s. v pozícii hlavného reklamného partnera. Silná slovenská značka a jednotka na trhu s palivami podporuje slovenský volejbal v dôležitom roku, v ktorom ženský reprezentačný tím čakajú duely na prestížnom európskom šampionáte EuroVolley 2023. Predstavitelia oboch partnerov veria, že spolupráca priaznivo ovplyvní výkony národných tímov.

Oba slovenské reprezentačné tímy Slovenska majú tento rok za sebou zápasy v Zlatej Európskej lige na ihriskách súperov a od soboty 10. júna ich do 17. júna čaká dokopy päť domácich duelov v Nitre. V polovici augusta vyvrcholí „sezóna“ žien majstrovstvami Európy EuroVolley 2023, do ktorého sa ženský tím, kvalifikoval ešte minulý rok suverénnym víťazstvom vo svojej skupine. Slovenky sa ME zúčastnia po šiesty raz, tretíkrát za sebou. Šťastena im priala aj pri žrebe, ktorý im vybral skupinu D so súperkami z Fínska, Španielska, Estónska, Francúzska a Holandska. Zápasy uvedie naživo TV Joj Šport.

Verejnosť už pozná aj širšiu nominačnú súpisku žien na vrchol sezóny. Hlavný tréner Michal Mašek opäť počíta s tradične silnými skúsenými hráčkami, napríklad Karin Palgutovou, aktuálnou držiteľkou ocenenia volejbalistka roka, Máriou Žernovič či Barborou Kosekovou. Tím sa v Zlatej Európskej lige omladil, príležitosť dostali aj mladé hráčky. Zaujímavosťou je súrodenecká dvojica Karolína a Alexandra Fričové.
33. ročník európskeho šampionátu EuroVolley 2023 sa odohrá v štyroch krajinách – v Belgicku, Taliansku, Nemecku a v Estónsku – od 15. augusta do 3. septembra.

Je nesmierne dôležité a v súčasnej dobe vzácne, ak uzavriete partnerstvo, ktoré netrvá len jeden rok. V roku 2022 sme započali spoluprácu so spoločnosťou Slovnaft, ktorá sa stala hrdým hlavným partnerom oboch seniorských reprezentácií. V prvom roku spolupráce sme postúpili so ženským reprezentačným tímom na záverečný turnaj majstrovstiev Európy 2023 a sme veľmi potešení, že aj vďaka tomuto výsledku budeme pokračovať v partnerstve ďalej. Slovenská volejbalová federácia našla v spoločnosti Slovnaft silného a strategického partnera, vďaka ktorému sa môžu naše reprezentačné tímy vďaka vytvoreným podmienkam posúvať dopredu. Sme vďační za spojenie slovenského reprezentačného volejbalu s rafinérskym gigantom, ktorý je významným podporovateľom športu na Slovensku,“ vyjadril sa Marek Rojko, prezident Slovenskej volejbalovej federácie.

Slovenský šport má v spoločnosti SLOVNAFT dlhodobého podporovateľa. K futbalu, hádzanej, a motoristickému športu, pribudol minulý rok volejbal. „Športové nadšenie, nezlomnosť a energia, s ktorou reprezentačné tímy do duelov vstupujú sú pre nás veľkou inšpiráciou pre život. Slovenských športovcov a športovkyne vnímame ako dôležité vzory pre mladých ľudí. Aj to sú dôvody, prečo radi podávame pomocnú ruku slovenskému športu. Tešíme sa, že spolupráca so Slovenskou volejbalovou federáciou pokračuje a môžeme ju rozvíjať. Oba naše tímy podávajú solídne výkony a majú našu vďaku za reprezentáciu Slovenska na dôležitých podujatiach. Minuloročný úspech našich volejbalistiek v kvalifikačných zápasoch na EuroVolley 2023 sme s napätím sledovali. S o to väčšou nádejou sa pozeráme do budúcnosti a držíme Slovenkám na európskom šampionáte palce,“ uviedol Anton Molnár, hovorca a riaditeľ komunikácie SLOVNAFT, a.s.

#SpoluDokazemeVela

2023-06-02 Do programu Talenty Novej Európy sa tento rok prihlásilo rekordných 239 nadaných mladých ľudí, grant získalo 78 z nich

Bratislava, 2. júna 2023 – V 16. ročníku programu si grant v celkovej výške 66 000 eur rozdelilo 36 detí a mladých ľudí venujúcich sa športu a 42 mimoriadnych talentov v oblasti umenia a vedy. Program Talenty Novej Európy (TNE) spoločne realizujú spoločnosť SLOVNAFT, a.s. a Stredoeurópska nadácia (CEF).

„Zmyslom grantového programu Talenty Novej Európy je podávať pomocnú ruku nadaným deťom a mladým ľuďom vo veku od 8 do 25 rokov. Tento rok bol z pohľadu záujmu o program výnimočný, prihlásilo sa rekordných 239 žiadateľov,“ hovorí Silvia Manczalová, správkyňa Stredoeurópskej nadácie. Spomedzi nich vyberala grantistky a grantistov v troch kategóriách odborná porota, v ktorej pravidelne zasadajú violončelista Jozef Lupták, profesor matematiky na SAV Anatolij Dvurečenskij, vizuálna umelkyňa Ilona Németh, riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová, dekanka Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU Irina Čierniková, pedagóg na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave Ľubor Tománek a ďalší odborníci.

Posudzované boli dosiahnuté úspechy, predovšetkým na medzinárodnej úrovni, kvalita žiadostí, sociálne prostredie, a zároveň nadšenie a perspektíva ďalšieho rozvoja žiadajúcich mladých ľudí. Grant sa môže využiť na nákup laboratórnych pomôcok, hudobných nástrojov, kníh a športovej výbavy alebo na financovanie profesijných a študijných pobytov v zahraničí či účasť na športových podujatiach a sústredeniach.

Medzi podporenými v oblasti umenia získala grant aj mladá saxofonistka Silvia Macejová, ktorá sa minulý rok úspešne prezentovala na súťažiach vo Francúzsku a Taliansku. V ďalšom raste jej pomôže finančný príspevok na kúpu profesionálneho saxofónu. Paulína Vicenová študuje na Univerzite v Oxforde, venuje sa výskumu rakoviny a lekárskej etike. Vďaka grantu sa bude môcť aj v ďalšom roku v plnej miere venovať štúdiu a zúčastňovať sa zahraničných vedeckých stáží a projektov. Dvanásťročný Lukáš Hnilica sa venuje biatlonu a vodnému slalomu. V obidvoch športoch vyniká výbornými výsledkami z celoslovenských aj medzinárodných súťaží. Finančný príspevok využije na kúpu športového vybavenia a tréningových pomôcok.

„Každé dieťa si zaslúži vyrastať v podporujúcom prostredí s dobrými podmienkami pre rozvoj svojich daností. Kultivovanie daností dieťaťa však kladie nemalé nároky na celú rodinu a vyžaduje si aj značné finančné prostriedky. Zvládnuť túto záťaž pomáha už 16 rokov grantový program Talenty Novej Európy. Pre nás je to unikátna príležitosť učiť sa a inšpirovať sa nadšením, ktoré mládež do práce na sebe vkladá. Napĺňa nás to nádejou, že naša krajina bude v najbližších desaťročiach v dobrých rukách. Aktuálny ročník bol unikátny aj komunikačnou kampaňou, v ktorej sme hovorili priamo s mladými ich autentickým jazykom a na platformách, ktoré sú pre nich prirodzené, napríklad na Tik Toku. V komunikácii sme spojili dve veci, ktoré sú pre tento program typické, čoho výsledkom bol aj tohtoročný headline: Rozumieť mladým talentom, znamená podporovať ich,“ priblížil Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Komunikácie spoločnosti Slovnaft.

Cez grantový program TNE získalo za 16 rokov podporu od Slovnaftu a CEF spolu takmer šesť stoviek talentov v sume 1 046 000 eur. Viac informácií o programe Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk.

#SpoluDokazemeVela

O Skupine SLOVNAFT

Skupina SLOVNAFT je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je SLOVNAFT, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Spoločnosť patrí na Slovensku k lídrom v oblasti CSR a firemnej filantropie, významne podporuje šport, kultúru, vzdelávanie, mládež a revitalizáciu životného prostredia. Magazín Forbes zaradil značku Slovnaft medzi najhodnotnejšie slovenské značky. Skupina SLOVNAFT je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

O spoločenskej zodpovednosti spoločnosti SLOVNAFT, a.s.

Mladé talenty, šport, kultúra či ochrana životného prostredia dostávajú od spoločnosti Slovnaft dlhodobú a kontinuálnu podporu. Veríme, že keď spojíme sily, dokážeme veľa. Veľkú pozornosť venujeme našim spoločenským, komunitným a environmentálnym projektom, ako Talenty novej Európy, kde pomáhame nadaným mladým ľuďom rozvíjať svoje danosti, Zelené oázy, ktoré sa sústreďujú na to, aby boli naše mestá príjemným priestorom na život, či osvetový projekt Aj kvapka oleja sa ráta, ktorý ponúka občanom možnosť odovzdať použitý kuchynský olej na vybraných čerpacích staniciach Slovnaftu po celom Slovensku. Lepší život v okolí rafinérie podporuje grantový program Dobrý sused. V Bratislave sme tiež dlhodobým partnerom prvej platformy na zdieľanie bicyklov – Slovnaft BAjk. Naša pozornosť a podpora patrí od samého začiatku našej existencie športu – aktuálne je to futbal, hádzaná, volejbal a motošport zosobnený v motorkárskej legende Štefanovi Svitkovi.

O Stredoeurópskej nadácii – Középeurópai alapítvány

Stredoeurópska nadácia – Középeurópai alapítvány podporuje umelecké, vzdelávacie a komunitné aktivity. Pomáha ochraňovať cenné artefakty kultúrneho a prírodného dedičstva, podporuje projekty zamerané na dialóg, osvetu a zdieľanie hodnôt. V programe Dunajský fond poskytuje platformu pre efektívnejšiu komunikáciu a spoluprácu aktérov v území Dunaja a sústreďuje zdroje pre rozvoj a ochranu verejných priestranstiev na rieke.

2023-04-25 Skupina MOL obsadí 74 pracovných miest absolventmi a absolventkami vysokých škôl s ambíciou pracovať na udržateľných riešeniach pre región

 • absolventský program Skupiny MOL z názvom Growww prináša tento rok príležitosť pre
  74 mladých ľudí v 7 krajinách
 • účastníci a účastníčky programu budú spolupracovať na riešeniach na podporu mobility, energetiky a udržateľnosti v regióne
 • od svojho vzniku pred 18 rokmi program pritiahol viac ako 2 500 čerstvých absolventov a absolventiek z regiónu strednej a východnej Európy

 

Bratislava, 25. apríla 2023 – Celkovo 74 pracovných pozícií v 7 krajinách chce Skupina MOL obsadiť čerstvými absolventmi a absolventkami vysokých škôl. Mladí ľudia budú pracovať na riešeniach, ktoré podporia rozvoj regiónu v oblasti mobility, energetiky a udržateľnosti. V Skupine SLOVNAFT (člen Skupiny MOL) sa otvára pre mladých ľudí 12 pozícií.

Growww, jeden z najatraktívnejších absolventských programov v regióne, opäť prináša príležitosť pre mladých ľudí. Prestížny jednoročný program umožní mladým talentom naštartovať kariéru v jednej z popredných a najstabilnejších energetických spoločností v strednej a východnej Európe, a zároveň pracovať na riešeniach, rozvíjajúcich tento región v oblasti mobility, energetiky a udržateľnosti.

Účastníci a účastníčky programu Growww sa stanú súčasťou dynamického medzinárodného tímu, a zároveň získajú mentorskú podporu od skúsených profesionálov a profesionálok vo svojich odboroch. Skupina MOL chce tento rok do programu prijať 74 mladých ľudí, z toho 12 v sídle Slovnaftu v Bratislave.

Cieľom Skupiny MOL je stať sa kľúčovým hráčom v obehovom hospodárstve v regióne, znížiť množstvo produkovaných emisií a poskytnúť regiónu bezpečnú zelenú energiu. Okrem energetiky pôsobí Skupina MOL aj v ďalších zaujímavých oblastiach, akými sú udržateľné chemikálie, mobilita, maloobchod a odpadové hospodárstvo.

Nastupujúca generácia má v Slovnafte svoje nezastupiteľné miesto. Už niekoľko rokov prechádzame dôležitými a ambicióznymi transformačnými zmenami, preto sú nápady a energia, s ktorou mladí ľudia obohacujú naše tímy, veľmi cenné. Ako férový zamestnávateľ dbáme na adekvátne pracovné podmienky a našim ľuďom doprajeme pestrý benefitný program. Sme aktívni v oblasti spoločenskej zodpovednosti, zveľaďujeme svoje okolie, spolupracujeme s komunitami, podporujeme mladé talenty aj zelené projekty. Sme dynamická a moderná spoločnosť, ktorá neustále hľadá nové možnosti rozvoja podnikania. Absolventský program Growww je pre mladých ľudí skvelou príležitosťou rozvinúť svoj potenciál a vyrásť u nás. Dokazuje to aj fakt, že veľa účastníkov a účastníčok predošlých ročníkov u nás pracuje naďalej, vyrástli z nich skvelí odborníci a  lídri, ktorí naše podnikanie ťahajú vpred,“ hovorí Alžbeta Grácová, riaditeľka Ľudských zdrojov spoločnosti Slovnaft.

Už po osemnásty raz spúšťame absolventský program Skupiny MOL – Growww. Za posledných 17 rokov sa k nám pripojilo 2 500 mladých absolventov a absolventiek, ktorí sa s nami delili o svoje nápady a často boli nositeľmi zmien. Títo bystrí, mladí a talentovaní ľudia sú orientovaní na výsledky, neustále si kladú otázky ako veci zlepšovať a hľadajú riešenia,“ dopĺňa Lana Faust Križan, viceprezidentka Ľudských zdrojov Skupiny MOL.

Program Growww bol vytvorený tak, aby pomohol mladým kolegom s hladkým nástupom do rozbehnutého vlaku. Byť súčasťou tohto programu bola pre mňa výnimočná skúsenosť a skvelý základ do profesného života. Počas dvanástich mesiacov sme pracovali na spoločných projektoch, viedli nás mentori, mali sme možnosť učiť sa od lídrov spoločnosti, ale užili sme si aj veľa zábavy. Program nebol jednoduchý, no jednoznačne ma posunul vpred, ako po odbornej stránke, tak aj vo vnímaní širších súvislostí,“ hovorí Lukáš Noskovič, ktorý je dnes manažérom vo Výrobe a riadi v rafinérii Slovnaft kľúčový program Skupiny MOL s názvom PROmotion (Production in Motion).

Viac informácií o programe Growww nájdete na https://slovnaft.sk/growww.

2023-04-14 Slovnaft na jar z dôvodu údržby odstaví v rafinérii 9 výrobných jednotiek

 • cyklus plánovaných odstávok v roku 2023 sa začína v druhej polovici apríla odstavením technológií na výrobu benzínov, síry a polypropylénu
 • spolu s internými zamestnancami sa bude na plánovaných odstávkach podieľať asi 250 externých pracovníkov
 • plný chod výroby sa očakáva v prvej polovici mája 2023

Bratislava, 14. apríla 2023 – Postupným odstavením deviatich výrobných jednotiek sa v rafinérii spoločnosti Slovnaft začína 17. apríla 2023 jarná časť plánovaných odstávok. Ide o pätinu všetkých výrobných zariadení. Čistenie, údržba a drobné investičné akcie sa týkajú technológií zameraných predovšetkým na výrobu benzínov. Zákazníci plánované odstávky nepocítia.

Medzi odstavenými jednotkami sú aj dve kľúčové palivárske technológie – RHC (Residual Hydrocracking, Spracovanie ťažkých zvyškov) a výroba vodíka komplexu Hydrokrak. Spolu s nimi bude odstavená v rafinérskej časti aj technológia na výrobu síry a ďalšie prevádzky. V petrochemickej časti je do kalendára jarných plánovaných odstávok zaradená výrobná jednotka Polypropylén 3 (PP3).

„Cieľom odstávok sú kontroly a inšpekcie vyžadované legislatívou, čistenie zariadení a menšie investičné projekty, ktoré pokrývajú inštaláciu nových regulačných ventilov a výmenu zariadení na konci životnosti,“ približuje manažér Plánovaných odstávok Slovnaftu Martin Bičan.

Realizačnú fázu jarnej plánovanej odstávky zastrešuje dcérska spoločnosť Slovnaft Montáže a opravy, ktorá má na špecifické požiadavky rafinérie špecialistov a vybavenie. Popri interných zamestnancoch Skupiny SLOVNAFT sa bude na odstávkach podieľať asi 250 zamestnancov špecializovaných externých spoločností.

Prioritou plánovaných odstávok je bezpečnosť. Slovnaft organizuje už od marca školenia a tréningy bezpečnosti pre vlastných pracovníkov aj dodávateľov. Školenia sú zamerané na osvieženie základných bezpečnostných pravidiel a riadenie bezpečnosti procesov. Pri ich príprave použili aj poučenia z konkrétnych udalostí z predchádzajúcich odstávok. Súčasťou školení je aj manažment odpadov.

Pri odstavovaní, údržbe a nábehu technológií môžu hlavne počas prvých troch dní obyvatelia v okolí rafinérie evidovať sprievodné javy – zápach pri otváraní a parení zariadení a mierne horenie na poľných horákoch. O vplyve prác na komfort obyvateľov Slovnaft informuje v aplikácii Sused Slovnaft. Údaje sú pravidelne aktualizované. Aj počas plánovaných odstávok je pre Slovnaft prioritou minimalizovať negatívne vplyvy na okolité mestské časti a obce.

Výrobné jednotky by mali po údržbe nabehnúť do plnej prevádzky postupne v prvej polovici mája. Slovnaft tento rok plánuje na jeseň odstaviť ďalšie tri výrobné jednotky.

2023-03-31 Kilometre sa vyplatia. Nový digitálny zákaznícky program Slovnaft Move úplne mení zákaznícku skúsenosť

 • Do programu Slovnaft Move, založeného na aplikácii, sa od februára zaregistrovalo viac ako 300 000 zákazníkov
 • Jedinečný digitálny program predstavuje najpohodlnejší spôsob používania mobilnej aplikácie, kľúčovým prvkom je obohatenie zásadných funkcionalít zbierania bodov a čerpania výhod
 • Zákaznícky program je založený na štyroch vernostných úrovniach, čím vyššia úroveň, tým väčšie výhody pre členov

 Bratislava, 31. marca 2023  Spoločnosť Slovnaft, prevádzkovateľ najväčšej siete čerpacích staníc na Slovensku, zaviedla nový zákaznícky program Slovnaft Move, ktorý je plne prispôsobený potrebám a očakávaniam zákazníkov. Umožňuje individuálny prístup cez ponuky šité na mieru podľa preferencií. V štyroch vernostných úrovniach Slovnaft Move odmeňuje zákazníkov zľavami na motorové palivá alebo občerstvenie a ďalšími špeciálnymi výhodami. Od spustenia aplikácie vo februári sa do programu zaregistrovalo už vyše 300 000 zákazníkov.

„Našou snahou je zákazníkom prinášať stále nové a lepšie riešenia, ktoré im umožnia náš tovar a služby využívať ešte výhodnejšie. Miesto jednorazovej výmeny bodov za tovar im Slovnaft Move otvára možnosť čerpať získané výhody po celý rok. Vernostné plastové kartičky sú už dávno minulosťou, svet sa čoraz viac digitalizuje. Na toto reagujeme aj my a ponúkame našim zákazníkom úplne nový užívateľský zážitok. Výhody sa jednoducho presunuli do smartfónov. Veríme, že program Slovnaft Move, vďaka ktorému môže priemerný vodič ušetriť aj desiatky eur ročne, zaujme súčasných aj nových zákazníkov“, približuje Timea Reicher, riaditeľka Maloobchodu spoločnosti Slovnaft.

Registrácia do programu je cez stiahnutie aplikácie Slovnaft Move v Apple Store alebo Google Play a na webovej stránke slovnaftmove.sk. Pri registrácii cez aplikáciu zákazníci hneď dostanú k dobru 50 bodov, a môžu si tiež zvoliť uvítací darček. Od momentu vstupu do programu sú členovia odmeňovaní bodmi, zľavami, prekvapeniami a ďalšími odmenami. Zákazníci bývalého BONUS klubu môžu v programe využiť svoju históriu. Po zadaní čísla Bonus karty ich systém automaticky zaradí do úrovne odmien na základe ich aktivity v predchádzajúcom zákazníckom programe BONUS klub a  získajú 400 bodov naviac ako uvítací  bonus.

Slovnaft Move dbá na bezpečnosť údajov a transparentnosť informácií. V aplikácii môže každý jednoducho sledovať stav svojich bodov, posun v úrovni, ktorú dosiahol v rámci vernostného programu (žltá, strieborná, zlatá alebo VIP), svoje predchádzajúce nákupy a aktivity alebo ponuku kupónov a zliav.

 

Pri priemerných nákupných zvyklostiach na domácom trhu trvá prechod zo základnej – žltej úrovne na vyššiu striebornú približne 6 mesiacov.

Na získanie bodov a uplatnenie zliav stačí predložiť vernostnú kartu prípadne kupón v novej aplikácii Slovnaft Move. Práve stiahnutím mobilnej aplikácie Slovnaft Move alebo odporúčaním programu priateľom je hneď od začiatku možné získať body naviac. Nový zákaznícky program zahŕňa aj časovo obmedzené výzvy, ktorých splnenie je spojené s následnou odmenou.

Všetky podrobnosti o novom zákazníckom programe v sieti čerpacích staníc Slovnaft sa dozviete na slovnaftmove.sk.  

2023-03-30 Slovnaft sa pre nové dodanenie obrátil na prezidentku SR

BRATISLAVA, 29. marec 2023

Spoločnosť Slovnaft považuje novelu zákona, ktorou poslanci NR SR schválili vyrubenie 70 % solidárneho príspevku za rok 2023, za neprijateľnú, nespravodlivú, diskriminačnú a poškodzujúcu záujmy Slovenska. Spoločnosť sa preto obrátila na prezidentku SR, aby preskúmala prijatú novelu a vrátila ju Národnej rade SR.

„Schválený zákon môže vo svojich dôsledkoch reálne znamenať ukončenie výroby palív na Slovensku, keďže v neprimeranom a ničím neodôvodnenom rozsahu odčerpáva z nášho podniku hotovosť, ktorá by mohla byť v budúcnosti využitá na preklenutie tých rokov, keď náš podnik vykáže straty ,“ píše sa v liste spoločnosti Slovnaft prezidentke SR.

Aj počas stratových rokov by však Slovnaft mal pokračovať vo svojich investičných aktivitách v záujme zachovania výroby a zabezpečenia ropnej stability na Slovensku.

Slovnaft vníma schválený zákon ako priamy útok časti politického spektra na dlhodobo úspešný súkromný podnik strategického významu, ktorý má mimoriadny multiplikačný dopad na množstvo dodávateľov, príjmy domácností, a následne aj na verejné financie.

Pani prezidentka už obdobný postup vrátenia zákona uplatnila pri inej energetickej spoločnosti. Slovnaft poukazuje na rozličnosť týchto prípadov.

Kým spoločnosť EUSTREAM, a.s., by sa pri novele zákona o pozemných komunikáciách, ktorú pani prezidentka vrátila do parlamentu, dostala do potenciálnych finančných ťažkostí hlavne pre svoje obchodné rozhodnutia z minulosti, v prípade spoločnosti SLOVNAFT, a.s., ide o vplyv externých regulačných rozhodnutí. Investície, ktoré Slovnaft musí vykonať a na ktoré potrebuje zdroje, vyplývajú jednak zo sankčných mechanizmov EÚ v súvislosti s vojnou na Ukrajine, a tiež nadväzujú na politiku Green Deal. Odčerpanie týchto investičných zdrojov cez mimoriadne zdanenie Slovnaft existenčne ohrozí. 

Pre ilustráciu, Eustream vyplatil na dividendách svojim akcionárom 4,52 miliardy eur v rokoch 2013 až 2021, v prípade Slovnaftu to bolo 405 miliónov eur, keďže Slovnaft väčšinu svojho zisku investuje do údržby a prevádzky rafinérie. Vládne strany, vrátane OĽaNO, tak svojím opätovným hlasovaním, resp. nehlasovaním v parlamente de facto naďalej podporujú masívny vývoz kapitálu mimo hraníc Slovenska.

Poslanci NR SR navyše nijakým spôsobom nezdôvodnili opodstatnenosť výšky schváleného solidárneho príspevku a vôbec neposúdili jeho možný dosah na jedinú slovenskú rafinériu. EÚ stanovila sadzbu solidárneho príspevku na úrovni minimálne 33 % z nadmerných ziskov. Sadzbu 70 % preto nemožno považovať za adekvátnu. Takáto sadzba mimoriadne znevýhodňuje domácu rafinériu z hľadiska jej medzinárodnej konkurencieschopnosti, a to aj preto, že od 60 do 90 % tržieb z predaja rôznych výrobkov, ktoré majú byť tiež predmetom osobitného zdanenia, pochádza z predaja v zahraničí.

Pre porovnanie, na rakúsku rafinériu sa uplatňuje sadzba na úrovni 40 % za obdobie 1,5 roka – od 1. 7. 2022 do konca roku 2023. Rakúska rafinéria si pritom môže túto sadzbu znížiť na odporúčaných minimálnych 33 %, ak preukáže vykonanie zelených investícií. Z tohto porovnania jasne vyplýva, že v rámci priameho konkurenčného boja dvoch krajín a dvoch rafinérií Slovensko v skutočnosti prehrá, pretože slovenská rafinéria nebude môcť vykonať také investície, vrátane investícií do ekologizácie výroby, ako sa to udeje u susedov.

Chceme tiež upozorniť na skutočnosť, že v prípade zastavenia výroby v našej rafinérii v nejakom momente v budúcnosti nebude môcť byť slovenský trh zásobovaný zo zahraničia. Všetky okolité krajiny, s výnimkou Maďarska, sú totiž nesebestačné vo výrobe najviac žiadaného paliva – motorovej nafty – a práve SLOVNAFT, a.s., doteraz pôsobil ako jediný tzv. balančný výrobca, ktorý nesúlad dopytu a ponuky na celom regionálnom trhu svojou výrobnou a predajnou činnosťou vyrovnával,“ uvádza sa v liste.

Slovnaft považuje prijatú úpravu zákona o solidárnom príspevku za dlhodobo poškodzujúcu Slovensko v rôznych aspektoch – od hrozby zastavenia výroby motorových palív, cez zásadné zníženie dôveryhodnosti Slovenska v očiach investorov vzhľadom na vysokú nepredvídateľnosť podnikateľského prostredia, až po hrozbu obmedzenia hospodárskeho rozvoja národnej ekonomiky, zamestnanosti a životnej úrovne občanov Slovenska.

×
{{-- content goes here from dom --}}
PRISPÔSOBTE SÚBORY COOKIE POUŽITÉ NA TEJTO WEBOVEJ STRÁNKE

Webová stránka spoločnosti SLOVNAFT, a.s. používa súbory cookie na svoju prevádzku, zlepšenie používateľskej skúsenosti, monitorovanie aktivít na webovej stránke a zobrazovanie relevantných ponúk.

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • M_GDPR_CONTENT_LIST_ITEM_2
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Len nevyhnutné cookies podľa § 109 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách, konkrétne dočasné cookies a súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • M_GDPR_CONTENT_LIST_ITEM_2
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Zásady používania súborov cookie

Zásady ochrany osobných údajov

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×