Facebook Linkedin Youtube Twitter Instagram Corobim
  • Nové sídlo dostane názov MOL Campus a od roku 2021 bude centrálou Skupiny MOL
  • Navrhlo ho známe architektonické štúdio Foster + Partners, ktoré sa preslávilo aj projektom sídla spoločnosti Apple v Kalifornii
  • Fotografie a videá dizajnu novej budovy sú dostupné tu: www.molcampus.hu/en

Budapešť, 4. októbra 2017 – Skupina MOL plánuje presťahovať do roku 2021 svoju centrálu do objektu MOL Campus – nových administratívnych priestorov s plochou 83 000 m2, ktoré navrhlo jedno z najznámejších architektonických štúdií, Foster + Partners z Veľkej Británie. Budova pre 2500 zamestnancov vyrastie na brehu Dunaja v južnej časti Budapešti, v blízkosti súčasného sídla MOL. Moderný dizajn odzrkadľuje strategickú víziu Skupiny MOL stať sa v najbližších desaťročiach generátorom zmien v strednej a východnej Európe.

Naplnenie ambicióznych cieľov novej dlhodobej stratégie MOL 2030 si vyžaduje inteligentné investície do infraštruktúry, ako aj do ľudského kapitálu. Dnes je ústredie MOL roztrúsené v piatich okresoch Budapešti v budovách, ktoré boli väčšinou postavené v 70. rokoch. Nový areál prinesie nielen zásadné prevádzkové synergie vďaka presťahovaniu všetkých zamestnancov na jedno miesto, ale bude zohrávať aj dôležitú úlohu pri zlepšovaní vnímania pracovísk zamestnancami, zlepšovaní ich spolupráce a vytváraní kultúrneho prostredia. To bude rozhodujúce pre prilákanie a udržanie budúcej vysoko kvalitnej, mobilnej a technicky zdatnej pracovnej sily.

Súčasťou administratívnej budovy s rozlohou 83 000 m2 sa v areáli, ktorý vznikne do roku 2021 pri Dunaji, stane 120 metrov vysoká veža. Nové sídlo pre zamestnancov Skupiny MOL navrhla spoločnosť Foster + Partners tak, aby spĺňalo najnovšie architektonické trendy a využívalo špičkové technológie. Svetovo uznávané architektonické štúdio stojí za takými projektmi, akými sú Apple Park v Cupertine, veža "Gherkin" v Londýne či centrála Commerzbank vo Frankfurte. Budapešť bude druhým mestom v strednej a východnej Európe, kde bude stáť budova prestížneho architektonického štúdia – hneď po Varšave, kde sa momentálne stavia Varšavský mestský úrad a Varso Tower. Maďarským partnerom britského architektonického štúdia bude FintaStudio.

V súlade s víziou Skupiny MOL do roku 2030 bude nový areál spĺňať najvyššie štandardy energetickej účinnosti a udržateľnosti a má za cieľ získať certifikáty LEED aj BREEAM.

Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva Skupiny MOL, uviedol: "V našej Stratégii 2030, o ktorej sme informovali minulý rok, sme si zadefinovali, že sa Skupina MOL stane prvou voľbou zamestnancov. Výstavba nášho nového sídla MOL Campus podporí tento cieľ. Budova bude mať najinovatívnejšie priestory v strednej Európe a pomôže nám prilákať talenty budúcnosti. Naším zámerom je vybudovať centrálu, pri ktorej nebudeme robiť v oblasti konštrukcie, technológií a udržateľnosti žiadne kompromisy. Spolupracujeme s najlepšími profesionálmi a použijeme najkvalitnejšie materiály. Je pre mňa cťou a potešením podieľať sa na vzniku tohto sídla. Som presvedčený, že MOL Campus, ktorý spolu s partnermi Foster + Partners a FintaStudio vytvoríme, bude dokonale reprezentovať ambície Skupiny MOL stať sa jednou z najprogresívnejších spoločností regiónu."

Nigel Dancey zo spoločnosti Foster + Partners uviedol: „Je to významný projekt nielen pre MOL, ale aj pre Budapešť. Budova predstavuje jedinečnú výzvu, pretože má skĺbiť funkčné potreby organizácie s najvyššími štandardmi udržateľnosti a historickým rámcom, do ktorého bude zasadená. Charakter pracovísk sa mení a umožňuje lepšiu spoluprácu. Preto sme v architektúre sídla spojili dva objekty, vežu a jej rozsiahlu prízemnú súčasť, do jednotnej formy zrastenej s prírodou. Stane sa súčasťou pracovných priestorov. Jednotlivé podlažia veže budú prepojené záhradami.

LEED: (Líderstvo v oblasti energetiky a environmentálneho dizajnu). Tento certifikačný systém pochádza z USA. V rámci systému LEED je možné hodnotiť nové aj existujúce budovy. LEED je systém hodnotenia založený na konsenze, určený pre budovy šetrné k životnému prostrediu fungujúce na trhu, ktorý sa spolieha na dostupné a prevádzkové technológie. Projekt môže dosiahnuť osvedčenie "Certifikovaný", "Strieborný", "Zlatý" alebo "Platinový". Hodnotiaci systém bol vypracovaný pre päť environmentálnych kategórií (výhodná poloha z hľadiska životného prostredia, hospodárnosť v rámci spotreby vody, energie a atmosféry, materiály a nástroje a kvalita vnútorného prostredia).

BREEAM: (Metóda hodnotenia environmentálnych parametrov stavieb) je prvým environmentálne uznávaným systémom certifikácie budov, ktorý bol iniciovaný vo Veľkej Británii. Cieľom systému je zlepšiť kvalitu zastavaného prostredia; komerčné, obchodné a kancelárske budovy. BREEAM podporuje budovy s nízkou spotrebou energie, rôzne riešenia na zvýšenie efektívnosti využívania vody a investície, ktoré neovplyvňujú zelené oblasti, ale realizujú sa ako brownfield projekty a majú preto menší vplyv na životné prostredie. Certifikované budovy BREEAM sú rozdelené do piatich kategórií: prešla, dobrá, veľmi dobrá, skvelá a vynikajúca.

O Skupine MOL

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v maďarskej Budapešti. Je aktívna vo viac ako 30 krajinách sveta, s dynamickou medzinárodnou pracovnou silou pozostávajúcou z 25 000 ľudí a viac ako 100 rokmi v priemysle. Výskumné a výrobné aktivity spoločnosti MOL vychádzajú z viac než 75 ročných skúseností v oblasti uhľovodíkov. V súčasnosti má výrobné aktivity v 8 krajinách a prieskumné aktíva v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku, a vlastní sieť 2000 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Kontakt pre tlač:

Tamás Berzi
Hovorca
m: +36 20 409 7632 | @:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

×