Generálne revízie 2019

Od 27. apríla do konca júna 2019 sa budú v rafinérii Slovnaft realizovať plánované generálne revízie a technologické zarážky spolu na 21 výrobných jednotkách. Ich cieľom je vykonať inšpekciu technického stavu vybraných zariadení a následne zabezpečiť ich údržbu, prípadne opravu, ktorú nie je možné urobiť počas chodu zariadenia. Generálne revízie sú zároveň príležitosťou na zavedenie nových projektov, ktoré prispejú k efektívnejšej, spoľahlivejšej a bezpečnej prevádzke rafinérie a k minimalizácii negatívneho vplyvu na život obyvateľov okolitých mestských častí a obcí a ich komfort.

Práce počas generálnych revízií môže sprevádzať zvýšená hladina hluku, vznik zápachu a prípadné spaľovanie na poľných horákoch. Cieľom spoločnosti Slovnaft je skrátiť negatívne vplyvy znižujúce pohodlie obyvateľov žijúcich v okolí rafinérie na nevyhnutné minimum. Viac o sprievodných javoch.

O vplyve prác na komfort obyvateľov bude spoločnosť Slovnaft priebežne informovať na tejto stránke. Informácie budú pravidelne aktualizované, v prípade otázok je 24 hodín denne pripravená infolinka na čísle 02/4055 8929 alebo e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Informácie o vplyve práce počas generálnych revízií na komfort obyvateľov

22. týždeň (27.5.2019 – 2.6.2019)

Počas tohto týždňa sú naplánované odstávky viacerých výrobných zariadení. S tým súvisiace činnosti môžu byť sprevádzané zvýšenou mierou hluku a začiatkom pracovného týždňa aj vyššou mierou zápachu v širšom okolí rafinérie. Na zariadeniach, ktoré boli odstavené v predchádzajúcich týždňoch, sa budú vykonávať štandardné práce spojené s údržbou a modernizáciou zariadení a neočakávame pri nich, žiadne sprievodné javy. Podľa predpovede počasia má fúkať severozápadný vietor, ktorého intenzita má byť najvyššia koncom týždňa. V dôsledku toho sa sprievodné javy môžu výraznejšie prejaviť v obciach Rovinka a Dunajská Lužná. 

21. týždeň (20.5.2019 – 26.5.2019)

Vzhľadom na pokračujúce kontroly a opravy zariadení v rafinérii Slovnaft očakávame od pondelka 20.5.2019 do nedele 26.5.2019 mierne spaľovanie na poľných horákoch. Jeho intenzita sa v nedeľu večer zvýši približne od 18:00 hod do pondelka rána 9:00 hod, a to z dôvodu spaľovania nespotrebovaných medziproduktov výrobného procesu. V nedeľu večer je naplánované odstavenie jednej z výrobných jednotiek, v dôsledku ktorého bude niekoľkominútové intenzívne spaľovanie na poľných horákoch. Sprievodným javom v tomto prípade môže byť nakrátko zvýšená hladina hluku, čo v súvislosti s predpokladaným prúdením vetra bude mať vplyv najmä na Rovinku a Dunajskú Lužnú.

20. týždeň (13.5.2019 – 19.5.2019)

V piatok 10.5.2019 vzhladom na odstavovanie jednej z vyrobnych jednotiek bude viditelne spalovanie na polnych horakoch. Nasim cielom je rozlozenie spalovania tak, aby ho sprevadzal co najnizsi hluk. Počas nedele 12. 5. 2019 sa začne s odstávkou ďalšej výrobnej jednotky, ktorá je takisto súčasťou generálnych revízií. Odstavovanie jednotky môže  v nedeľu, prípadne začiatkom týždňa, sprevádzať zvýšený zápach, či hluk. Podľa predpovede počasia v tom čase očakávame severozápadné prúdenie vetra. Počas týždňa pre panorámu rafinérie bude typické kontinuálne spaľovanie na poľnom horáku. V rámci generálnych revízií sa väčšina výrobných jednotiek bude cez pracovné dní nachádzať v štádiu technických konštrukčných prác, pri ktorých nepredpokladáme zásadnejšie sprievodné javy.

19. týždeň (6.5.2019 – 12.5.2019)

V nadväznosti na pokračujúce práce počas generálnych revízií v rafinérii je možné v priebehu pracovného týždňa očakávať zvýšenú mieru hluku v denných hodinách, a tiež zvýšenú mieru zápachu. Počas víkendu zvýšenú mieru hluku nepredpokladáme. Podľa predpovede počasia sa očakáva vyššia oblačnosť a premenlivé prúdenie vetra, ktorého intenzita má byť najvyššia začiatkom týždňa. V dôsledku toho je možné, že poveternostná situácia prispeje k zvýrazneniu sprievodných javov v širšom okolí rafinérie.

18. týždeň (29.4.2019 – 5.5.2019)

Vzhľadom na odstavovanie ďalších výrobných jednotiek a pokračujúce práce počas generálnych revízií je možné počas celého týždňa očakávať zvýšenú mieru hluku v denných hodinách, ako aj zvýšenú mieru zápachu. Podľa predpovede počasia bude cez týždeň vyššia oblačnosť a severozápadné prúdenie vetra. Je možné, že tento vietor prispeje k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v obciach Rovinka a Dunajská Lužná a ich okolí.


17. týždeň (22.4.2019 – 28.4.2019)

V súvislosti s odstavovaním výrobných jednotiek a zahájením prác v rámci generálnych revízií je možné v závere týždňa očakávať zvýšenú mieru hluku v denných hodinách, ako aj zvýšenú mieru zápachu. Podľa predpovede počasia bude počas víkendu vyššia oblačnosť a severozápadné prúdenie vetra. Je možné, že tento vietor miestami prispeje k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v obciach Rovinka a Dunajská Lužná a ich okolí.

VÝROBA: RAFINÉRIU SLOVNAFT ČAKAJÚ HISTORICKY NAJVÄČŠIE PLÁNOVANÉ ODSTÁVKY

Pravidelné generálne revízie opakujúce sa v päťročnom cykle začnú už koncom apríla a potrvajú zhruba dva mesiace. Pre Slovnaft znamenajú investíciu do budúcna, koordináciu množstva súvisle prebiehajúcich prác, kontinuálnu komunikáciu, a zároveň nové výzvy. Aj tie priblížil manažér riadenia generálnych revízií Lukáš Noskovič, a o vplyve prác na životné prostredie a obyvateľov okolitých mestských častí nám bližšie porozprával manažér ochrany životného prostredia Dušan Ronec. Všetky aktuálne informácie počas jarných plánovaných odstávok v rafinérii nájdete na slovnaft.sk/gr2019, odpovede na otázky vám poskytneme aj na špeciálne zriadenej infolinke na podnikovom dispečingu s číslom 0240558929, prípadne na mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Generálne revízie 2019

Informačné materiály

×
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×