Generálne revízie 2019

Slovnaft pokračuje na jeseň v údržbe a modernizácii svojich výrobných zariadení. Spoločnosť postupne od 10. októbra 2019 v rámci generálnych revízií odstaví petrochemickú časť rafinérie, jej opätovné spustenie je plánované na začiatok decembra.

Počas generálnych revízií bude prebiehať kontrola technického stavu a údržba zariadení, ako aj ich modernizácia. Celkové investície Slovnaft v rámci druhej časti tohtoročných generálnych revízií dosiahnu 37,6 milióna eur.

Súčasťou prác je aj zníženie emisií oxidov dusíka o polovicu na jednej z výrobných jednotiek tak, aby rafinéria plnila požiadavky európskej legislatívy. Výdavky na zníženie týchto emisií dosiahnu 5 miliónov eur.

O vplyve prác na komfort obyvateľov bude spoločnosť Slovnaft opäť priebežne informovať na tejto stránke. Viac o sprievodných javoch.

V prípade otázok je pre obyvateľov naďalej 24 hodín denne pripravená infolinka na čísle 02/4055 8929 alebo e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

O generálnych revíziách 2019

Od 27. apríla do konca júna 2019 sa v rafinérii Slovnaft uskutočnili plánované generálne revízie a technologické zarážky spolu na 21 výrobných jednotkách. Ich cieľom bolo vykonať inšpekciu technického stavu vybraných zariadení a následne zabezpečiť ich údržbu, prípadne opravu, ktorú nie je možné urobiť počas chodu zariadenia. Generálne revízie boli zároveň príležitosťou na zavedenie nových projektov, ktoré prispejú k efektívnejšej, spoľahlivejšej a bezpečnej prevádzke rafinérie. Na jeseň práce v rafinérii pokračujú odstávkou a následnou kontrolou technického stavu petrochemických výrobných jednotiek. Väčšinou pôjde o kontrolné a čistiace práce, ako aj o činnosti vyplývajúce z legislatívnych požiadaviek. Časť projektov bude taktiež zameraná na zníženie emisií dusíka vypúšťaných do atmosféry, ako aj na samotnú modernizáciu zariadení.

Informácie o vplyve práce počas generálnych revízií na komfort obyvateľov

(Priebežne aktualizované informácie o plánovaných činnostiach rafinérii nájdete na tomto linku)

51. týždeň (16. 12. – 22. 12.)

Práce spojené s jesennými generálnymi revíziami boli ukončené, petrochemická časť rafinérie Slovnaft je opäť v štandardnej prevádzke.

50. týždeň (9. 12. – 15. 12.)

Z technických dôvodov sa predlžujú nábehové činnosti na výrobných jednotkách v rafinérii Slovnaft po ukončení jesenného bloku generálnych revízií do 15. decembra 2019. Nábehy výrobných jednotiek môže sprevádzať zvýšená hladinu hluku, zápachu a viditeľné spaľovanie na poľných horákoch. Intenzita sprievodných javov môže byť ovplyvnená poveternostnými podmienkami. Podľa predpovede počasia sa dá v najbližších dňoch očakávať oblačno a premenlivý vietor s rýchlosťou okolo 8 m/s, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v mestských častiach a obciach v okolí rafinérie.

49. týždeň (2. 12. – 8. 12.)

V období od 2. do 8. decembra 2019 pokračujú nábehové činnosti na výrobných jednotkách v rafinérii Slovnaft po ukončení jesenného bloku generálnych revízií. Nábehy výrobných jednotiek môže sprevádzať zvýšená hladinu hluku, zápachu a viditeľné spaľovanie na poľných horákoch. Najvýraznejšie spaľovanie predpokladáme od 5. do 8. decembra. Sprievodné javy môžu byť ovplyvnené počasím, v tomto období má byť podľa predpovede počasia zvýšená oblačnosť a fúkať východný vietor.

48. týždeň (25. 11 – 1. 12.)

Od 29. novembra sa po ukončení jesenného bloku generálnych revízií plánujú postupné nábehy výrobných jednotiek do štandardného chodu, ktoré môžu byť sprevádzané zvýšenou hladinou hluku, zápachu a spaľovaním na poľných horákoch. Negatívne sprievodné javy môžu byť ovplyvnené poveternostnými podmienkami. Podľa predpovede počasia sa dá v najbližších dňoch očakávať premenlivý nárazový vietor s rýchlosťou okolo 10 m/s, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v mestských častiach a obciach v okolí rafinérie.

47. týždeň (18. 11 – 24. 11.)

V období od 21. novembra do 28. novembra 2019 v rámci pokračujúcich generálnych revízií plánujeme práce, ktoré by mohli výraznejšie ovplyvniť zvýšenú hladinu hluku a viditeľné spaľovanie na poľných horákoch. Možné negatívne sprievodné javy môžu byť ovplyvnené poveternostnými podmienkami. Podľa predpovede počasia sa dá v najbližších dňoch očakávať južný až juhovýchodný nárazový vietor s rýchlosťou okolo 10 m/s, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v mestských častiach v okolí rafinérie.

46. týždeň (11. 11 – 17. 11.2019)

V období od 14. novembra do 21. novembra 2019 v rámci pokračujúcich generálnych neplánujeme práce, ktoré by mohli výraznejšie ovplyvniť zvýšenú hladinu hluku, zápachu a spaľovanie na poľných horákoch. Možné negatívne sprievodné javy však môžu byť ovplyvnené poveternostnými podmienkami. Podľa predpovede počasia sa dá v najbližších dňoch očakávať južný až juhovýchodný nárazový vietor s maximálnou rýchlosťou 12 m/s, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v mestských častiach v okolí rafinérie.

45. týždeň (4. 11 – 10. 11. 2019)

V súvislosti s pokračovaním prác v rámci generálnych revízií je možné od 7. novembra do 14. novembra 2019 očakávať pokračujúcu zvýšenú hladinu hluku a zápachu. Intenzita negatívnych sprievodných javov môže byť ovplyvnená poveternostnými podmienkami. Podľa predpovede počasia je možné v najbližších dňoch očakávať premenlivý nárazový vietor s maximálnou rýchlosťou až 12 m/s, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v mestských častiach a obciach v okolí rafinérie.

44. týždeň (28. 10 – 3. 11. 2019)

V súvislosti s pokračovaním prác v rámci generálnych revízií je možné od 31.októbra do 7.novembra 2019 očakávať spaľovanie na poľných horákoch a pokračujúcu zvýšenú hladinu hluku. Intenzita negatívnych sprievodných javov môže byť ovplyvnená poveternostnými podmienkami. Podľa predpovede počasia je možné v najbližších dňoch očakávať prevažne južný až juhozápadný nárazový vietor s maximálnou rýchlosťou 6 až 8 m/s, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v mestských častiach v okolí rafinérie.

43. týždeň (21. 10 – 27. 10. 2019)

V súvislosti s pokračovaním prác v rámci generálnych revízií je možné od 24. do 31.októbra 2019 očakávať spaľovanie na poľných horákoch a pokračujúcu zvýšenú hladinu hluku. Intenzita negatívnych sprievodných javov môže byť ovplyvnená poveternostnými podmienkami. Podľa predpovede počasia je možné v najbližších dňoch očakávať prevažne severný až severozápadný nárazový vietor s maximálnou rýchlosťou 6m/s, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v obciach v okolí rafinérie.

42. týždeň (14. 10. – 20. 10. 2019)

V súvislosti s odstavovaním výrobných jednotiek a pokračovaním prác v rámci generálnych revízií je možné od 17. do 24. októbra 2019 očakávať pokračujúcu zvýšenú hladinu hluku a zápachu. Intenzita negatívnych sprievodných javov bude postupne klesať. Podľa predpovede počasia je možné v najbližších dňoch očakávať prevažne juhovýchodné prúdenie vetra, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v mestských častiach v okolí rafinérie.

41. týždeň (7. 10. – 13. 10. 2019)

V súvislosti s odstavovaním výrobných jednotiek a zahájením prác v rámci generálnych revízií je možné od štvrtku do 13. októbra 2019 očakávať výrazné spaľovanie na poľných horákoch a zvýšenú hladinu hluku a v období od 11. do 18. októbra 2019 vznik zápachu. Intenzita negatívnych sprievodných javov bude postupne klesať. Podľa predpovede počasia je možné v najbližších dňoch očakávať premenlivé prúdenie vetra, čo môže prispieť k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v niektorých obciach a mestských častiach v okolí rafinérie.

30. týždeň (22. 7. – 28. 7. 2019)

V pondelok je v rámci prác spojených s generálnymi revíziami naplánované odstavenie výrobnej jednotky. Jej opätovný nábeh sa očakáva v stredu. Pri týchto činnostiach predpokladáme spaľovanie na poľných horákoch a zvýšenú hladinu hluku. Ďalšie práce v rafinérii nebudú mať vplyv na komfort obyvateľov okolitých obcí a mestských častí.

29. týždeň (15. 7. – 21. 7. 2019)

V súvislosti s nábehom výrobných jednotiek do štandardnej prevádzky po vykonaní generálnych revízií je možné v priebehu týždňa očakávať viditeľné spaľovanie na poľných horákoch, ako aj zvýšenú mieru hluku a zápachu. V závere týždňa je plánované odstavenie výrobnej jednotky, ktoré pravdepodobne bude sprevádzať zvýšená miera zápachu a hluku. Podľa predpovede počasia sa očakáva premenlivý vietor, preto sa môžu dané sprievodné javy prejaviť najmä v bližšom okolí rafinérie.

28. TÝŽDEŇ (8. 7. – 14. 7. 2019)

Z dôvodu pozastavenia nábehov výrobných jednotiek, ktoré prešli generálnymi revíziami, a zahájením údržbárskych prác nepredpokladáme v 28. týždni výrazné sprievodné javy, ktoré by mohli narušiť komfort obyvateľov okolitých mestských častí. V pláne prác však môžu nastať zmeny, o ktorých bude rafinéria Slovnaft informovať.

27. TÝŽDEŇ (1. 7. – 7. 7. 2019)

V priebehu celého týždňa je naplánované nabiehanie výrobných zariadení, ktoré prešli generálnymi revíziami. Následne sa bude ustaľovať ich režim a postupne sa budú dostávať do štandardnej prevádzky. Proces ich nabiehania môže byť sprevádzaný viditeľným spaľovaním na poľných horákoch, ako aj zvýšenou mierou hluku a zápachu. Podľa predpovede počasia nás budúci týždeň čaká striedavé prúdenie vetra, preto sprievodné javy môžu striedavo ovplyvňovať mestské časti v blízkosti rafinérie.

26. týždeň (24. 6. – 30. 6. 2019)

Vzhľadom na pokračujúce práce v rafinérii a nábeh výrobných zariadení do štandardnej prevádzky je možné v priebehu týždňa očakávať výraznejšie spaľovanie na poľných horákoch. Práce môže sprevádzať aj zvýšená hladina hluku. Dané sprievodné javy sa na základe predpovede počasia môžu prejaviť v okolí obcí Rovinka a Dunajská Lužná.

25. týždeň (17. 6. – 23. 6. 2019)

V priebehu celého týždňa je naplánovaný nábeh viacerých výrobných zariadení do štandardnej prevádzky. Tento proces môže byť sprevádzaný viditeľným spaľovaním na poľných horákoch, ako aj zvýšenou mierou hluku a zápachu. Podľa predpovede smeru a intenzity vetra je možné, že sa sprievodné javy výraznejšie prejavia v okolí obcí Rovinka a Dunajská Lužná.

24. týždeň (10.6.2019 - 16.6.2019)

Začiatkom týždňa je plánované postupné odstavenie štyroch výrobných jednotiek, na ktorých budú následne realizované rekonštrukčné a údržbárske práce. Proces odstavenia bude sprevádzaný výraznejším spaľovaním na poľných horákov, čo podľa predpovede smeru a intenzity vetra pocítia najmä obyvatelia Ružinova a Petržalky. Sprievodným javom demontáže častí výrobných jednotiek môže byť zápach.

23. týždeň (3.6.2019 – 9.6.2019)

V priebehu týždňa budú v rafinérii naďalej pokračovať rekonštrukčné a údržbárske práce súvisiace s generálnymi revíziami. Naplánovaný je nábeh viacerých výrobných zariadení, ktorý môže byť v priebehu celého týždňa sprevádzaný zvýšenou mierou zápachu a v strede a koncom pracovného týždňa aj zvýšenou mierou hluku. Dňa 5. júna 2019 sa od 6:00 hod. budú vykonávať prefuky parovodu s cieľom vyčistiť potrubie od úsad a trosiek zo zvárania, čo môže mať za následok zvýšenú hlučnosť. Práce budú trvať počas dňa a večerných hodín až do úspešného vyčistenia potrubia. V nočných hodinách sa prefuky vykonávať nebudú, v prípade potreby budú práce pokračovať dňa 6. júna 2019. Cieľom spoločnosti Slovnaft je maximálne zníženie miery hlučnosti, preto budú prefuky vedené cez tlmič hluku, avšak úplne ho technicky nie je možné eliminovať. Podľa predpovede počasia v priebehu týždňa má fúkať premenlivý vietor. V dôsledku toho sa sprievodné javy môžu výraznejšie prejaviť v širšom okolí rafinérie.

22. týždeň (27.5.2019 – 2.6.2019)

Počas tohto týždňa sú naplánované odstávky viacerých výrobných zariadení. S tým súvisiace činnosti môžu byť sprevádzané zvýšenou mierou hluku a začiatkom pracovného týždňa aj vyššou mierou zápachu v širšom okolí rafinérie. Na zariadeniach, ktoré boli odstavené v predchádzajúcich týždňoch, sa budú vykonávať štandardné práce spojené s údržbou a modernizáciou zariadení a neočakávame pri nich, žiadne sprievodné javy. Podľa predpovede počasia má fúkať severozápadný vietor, ktorého intenzita má byť najvyššia koncom týždňa. V dôsledku toho sa sprievodné javy môžu výraznejšie prejaviť v obciach Rovinka a Dunajská Lužná. 

21. týždeň (20.5.2019 – 26.5.2019)

Vzhľadom na pokračujúce kontroly a opravy zariadení v rafinérii Slovnaft očakávame od pondelka 20.5.2019 do nedele 26.5.2019 mierne spaľovanie na poľných horákoch. Jeho intenzita sa v nedeľu večer zvýši približne od 18:00 hod do pondelka rána 9:00 hod, a to z dôvodu spaľovania nespotrebovaných medziproduktov výrobného procesu. V nedeľu večer je naplánované odstavenie jednej z výrobných jednotiek, v dôsledku ktorého bude niekoľkominútové intenzívne spaľovanie na poľných horákoch. Sprievodným javom v tomto prípade môže byť nakrátko zvýšená hladina hluku, čo v súvislosti s predpokladaným prúdením vetra bude mať vplyv najmä na Rovinku a Dunajskú Lužnú.

20. týždeň (13.5.2019 – 19.5.2019)

V piatok 10.5.2019 vzhladom na odstavovanie jednej z vyrobnych jednotiek bude viditelne spalovanie na polnych horakoch. Nasim cielom je rozlozenie spalovania tak, aby ho sprevadzal co najnizsi hluk. Počas nedele 12. 5. 2019 sa začne s odstávkou ďalšej výrobnej jednotky, ktorá je takisto súčasťou generálnych revízií. Odstavovanie jednotky môže  v nedeľu, prípadne začiatkom týždňa, sprevádzať zvýšený zápach, či hluk. Podľa predpovede počasia v tom čase očakávame severozápadné prúdenie vetra. Počas týždňa pre panorámu rafinérie bude typické kontinuálne spaľovanie na poľnom horáku. V rámci generálnych revízií sa väčšina výrobných jednotiek bude cez pracovné dní nachádzať v štádiu technických konštrukčných prác, pri ktorých nepredpokladáme zásadnejšie sprievodné javy.

19. týždeň (6.5.2019 – 12.5.2019)

V nadväznosti na pokračujúce práce počas generálnych revízií v rafinérii je možné v priebehu pracovného týždňa očakávať zvýšenú mieru hluku v denných hodinách, a tiež zvýšenú mieru zápachu. Počas víkendu zvýšenú mieru hluku nepredpokladáme. Podľa predpovede počasia sa očakáva vyššia oblačnosť a premenlivé prúdenie vetra, ktorého intenzita má byť najvyššia začiatkom týždňa. V dôsledku toho je možné, že poveternostná situácia prispeje k zvýrazneniu sprievodných javov v širšom okolí rafinérie.

18. týždeň (29.4.2019 – 5.5.2019)

Vzhľadom na odstavovanie ďalších výrobných jednotiek a pokračujúce práce počas generálnych revízií je možné počas celého týždňa očakávať zvýšenú mieru hluku v denných hodinách, ako aj zvýšenú mieru zápachu. Podľa predpovede počasia bude cez týždeň vyššia oblačnosť a severozápadné prúdenie vetra. Je možné, že tento vietor prispeje k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v obciach Rovinka a Dunajská Lužná a ich okolí.


17. týždeň (22.4.2019 – 28.4.2019)

V súvislosti s odstavovaním výrobných jednotiek a zahájením prác v rámci generálnych revízií je možné v závere týždňa očakávať zvýšenú mieru hluku v denných hodinách, ako aj zvýšenú mieru zápachu. Podľa predpovede počasia bude počas víkendu vyššia oblačnosť a severozápadné prúdenie vetra. Je možné, že tento vietor miestami prispeje k zvýrazneniu nepriaznivých vplyvov v obciach Rovinka a Dunajská Lužná a ich okolí.

VÝROBA: RAFINÉRIU SLOVNAFT ČAKAJÚ HISTORICKY NAJVÄČŠIE PLÁNOVANÉ ODSTÁVKY

Pravidelné generálne revízie opakujúce sa v päťročnom cykle začnú už koncom apríla a potrvajú zhruba dva mesiace. Pre Slovnaft znamenajú investíciu do budúcna, koordináciu množstva súvisle prebiehajúcich prác, kontinuálnu komunikáciu, a zároveň nové výzvy. Aj tie priblížil manažér riadenia generálnych revízií Lukáš Noskovič, a o vplyve prác na životné prostredie a obyvateľov okolitých mestských častí nám bližšie porozprával manažér ochrany životného prostredia Dušan Ronec. Všetky aktuálne informácie počas jarných plánovaných odstávok v rafinérii nájdete na slovnaft.sk/gr2019, odpovede na otázky vám poskytneme aj na špeciálne zriadenej infolinke na podnikovom dispečingu s číslom 0240558929, prípadne na mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Viac o sprievodných javoch.

Generálne revízie 2019

Informačné materiály

×
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×