Ochrana pôdy a podzemných vôd
Rafinérsko-petrochemický komplex Slovnaft je situovaný v chránenej oblasti prirodzenej akumulácie vôd na Žitnom ostrove. Ochrana tejto oblasti s prirodzenými zásobami podzemnej vody pred znečistením bola vždy vecou celospoločenského záujmu.
Na ochranu podzemných vôd od roku 1973 spoločnosť SLOVNAFT, a.s. prevádzkuje systém hydraulickej ochrany podzemných vôd (HOPV). Hlavým objektom HOPV je hydraulickáj clona (dve línie širokoprofilových čerpacích vrtov, situovaných pozdĺž celej východnej hranice areálu rafinérie, vnútorná línia sa nachádza priamo v areáli, vonkajšia línia je situovaná mimo neho), sólovrtov (čerpacích vrtov v areáli Slovnaftu, ktoré sú umiestnené v miestach s najväčšou koncentráciou znečistenia) a troch kontrolných systémov ktoré monitorujú hydraulické a hydrochemické parametre prostredia. Tieto parametre sú spätnou väzbou pre samotný systém HOPV.
Hlavným cieľom systému HOPV je zabezpečenie a ochrana zásob podzemnej vody v hornej časti Žitného ostrova pred znečistením voľnými ako aj vo vode rozpustenými ropnými látkami z areálu komplexu a postupná sanácia staršieho znečistenia horninového prostredia a podzemnej vody.
Základným princípom funkcie systému HOPV je stálym sanačným čerpaním podzemnej vody vytvárať veľkoplošnú uzavretú hydraulickú depresiu zabraňujúcu úniku znečistenia v podobe voľných ropných látok na hladine podzemnej vody ako aj ropných látok rozpustených vo vode mimo areál komplexu.
Ročná bilancia čerpaných podzemných vôd je cca 32 mil. m3. Asi tretina sa využíva na chladenie vo výrobnom procese spoločnosti. Celý objem vyčerpaných podzemných vôd je po vyčistení vrátený do prírodného prostredia (Dunaj a Malý Dunaj).
Okrem samotnej rafinérie Slovnaft realizuje program odstraňovania environmentálnych záťaží na skladovacích termináloch a čerpacích staniciach.