Százhalombatta, 30. november 2020 - Spoločnosť MOL otvorila v maďarskom meste Százhalombatta nové výskumné a vývojové centrum zamerané na polyoly, ktoré bude vyvíjať polyolové produkty podľa požiadaviek zákazníkov. Výskumné a vývojové centrum je pomenované po bývalom generálnom riaditeľovi spoločnosti MOL Györgyom Mosonyim. Systém experimentálnych reaktorov dodala a uviedla do prevádzky spoločnosť thyssenkrupp Industrial Solutions a je najmodernejší na svete. Približne 90 % ostatných aktív v rámci projektu dodali maďarské spoločnosti. MOL a thyssenkrupp tiež uzavreli spoločnú dohodu o výskume a vývoji.

Stratégia Skupiny MOL do roku 2030 si kladie za cieľ zvýšiť podiel podnikania v oblasti petrochémie na výsledkoch celej skupiny. Tento cieľ pomôže dosiahnuť aj investícia vo výške 1,2 miliardy eur do komplexu Polyol v maďarskom meste Tiszaújváros. Na podporu tejto investície a napĺňanie potrieb zákazníkov založila spoločnosť MOL v rafinérii Duna výskumné a vývojové centrum. V centre vybudovanom s investíciou 10 miliónov eur bude pracovať 12 inžinierov a 7 technikov, ktorí budú mať k dispozícii najpokročilejší systém experimentálnych reaktorov na svete, vybudovaný a sprevádzkovaný spoločnosťou thyssenkrupp Industrial Solutions.

Spoločnosti MOL a thyssenkrupp tiež uzavreli dohodu o výskume a vývoji s cieľom uľahčiť vstup oboch spoločností na trh s polyolmi – spoločnosti thyssenkrupp ako poskytovateľovi technologických služieb a dodávateľovi inžinieringu, obstarávania a výstavby (EPC) a spoločnosti MOL ako výrobcovi a predajcovi polyolových produktov.

Viceprezident pre Downstream Skupiny MOL Gabriel Szabó uviedol: „ Výskumné a vývojové centrum nesie meno Györgyho Mosonyiho, zosnulého generálneho riaditeľa Skupiny MOL, ktorý sa významne angažoval v oblasti inovácií a pomenovaním centra sme vzdali hold jeho pamiatke. Ide o najmodernejšie laboratórium vybavené všetkým potrebným zariadením a prístrojmi. Hlavne však vynikajúcich odborníkov, ktorí zabezpečia, aby činnosti v oblasti výskumu a vývoja slúžili na vývoj produktov pre trh, ktoré budú vyrábané v komplexe Polyol v Tiszaújvárosi. Centrum je výnimočné nielen v rámci spoločnosti MOL, ale ako najpokročilejšie centrum pre výskum polyolov v celej strednej a východnej Európe má aj národný význam a veríme, že jeho vedecké výsledky budú hodnotné aj v medzinárodnom meradle.“

Toto centrum spolu s našou dohodou o spoločnom výskume a vývoji je veľkým krokom vpred pri prieniku a udržaní sa na nových trhoch, na ktoré spoločnosť MOL mieri prostredníctvom komplexu Polyol. Tešíme sa na novú kapitolu našej spoločnej cesty a sme si istí, že toto partnerstvo bude dôležitým faktorom úspechu pri vývoji pokročilých a udržateľných technológií a produktov pre lepšiu budúcnosť,“ povedal Sami Pelkonen, generálny riaditeľ chemických a procesných technológií spoločnosti thyssenkrupp.

Výskumné a vývojové centrum sa bude orientovať na testovanie fyzikálno-chemických vlastností polyolov, a tiež na laboratórne skúšky a aplikačné experimenty s rôznymi typmi polyuretánovej peny vyrobenej z polyolov. Do júla 2022 vyvinie najmenej 10 druhov polyolov. Na porovnanie a validáciu výsledkov meraní plánuje spoločnosť spolupracovať s laboratóriami niekoľkých maďarských univerzít a nezávislými výskumnými inštitúciami. Táto spolupráca pomôže ďalej rozvíjať metodiky používané v výskumnom a vývojovom centre a zvyšovať vedomostnú základňu univerzít. Centrum ponúkne v nadchádzajúcich rokoch maďarskej aj medzinárodnej vedeckej komunite výnimočnú hodnotu.

V novo otvorenom výskumnom a vývojovom centre bude primárne prebiehať projekt spoločnosti MOL „Výskum a vývoj polyéterických polyolov s trhovým potenciálom“, ktorý podporí maďarský Národný úrad pre výskum, vývoj a inovácie sumou 483 269 279 forintov.

O Skupine MOL

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť s centrálou v Budapešti, v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách, zamestnáva 25 tisíc ľudí po celom svete a má v ropnom priemysle vyše storočnú históriu. V súčasnosti má skupina ťažobné aktivity v 9 krajinách a prieskumné aktíva v 14 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca tri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní tiež sieť 1 940 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

O thyssenkrupp Industrial Solutions

thyssenkrupp Industrial Solutions AG je popredným partnerom v oblasti inžinieringu, výstavby a servisu priemyselných závodov a systémov. Máme vyše 200-ročné skúsenosti a dodávame na kľúč celé závody a komponenty pre zákazníkov v chemickom, cementárskom, banskom a oceliarskom priemysle. Našich 11 500 zamestnancov na celom svete vytvára globálnu sieť s technologickým portfóliom, ktoré v maximálnej možnej miere zaručuje produktivitu a nákladovú efektívnosť.

BRATISLAVA, 30. novembra 2020 – Najväčšie svetové motoristické dobrodružstvo Rely Dakar sa v úvode budúceho roka uskutoční aj napriek pandémii. O najlepšie umiestnenie bude opäť bojovať aj slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko so svojím tímom. Trojnásobný majster Európy, niekoľkonásobný majster SR v enduro a cross country a najúspešnejší domáci motocyklový jazdec sa vo farbách Slovnaft Rally Teamu postaví na štart prestížnej Rely Dakar po dvanásty raz.

Štefan tento rok v januári potvrdil na Dakare skvelú formu a medzi konkurenciou svetovej špičky skončil na celkovom 11. mieste. „Samozrejme, mohlo to byť lepšie, ale penalizácie, technické problémy a celkový priebeh pretekov prispeli k tomu, že v danom okamihu bolo 11. miesto mojím maximom. V januári sa pokúsim tento výsledok zlepšiť, aj keď treba s pokorou myslieť na to, že Dakar je hlavne o kombinácii dobrej prípravy a šťastia. Jeden neočakávaný kameň na ceste, ktorý nemusíte spozorovať, môže zmeniť všetky plány a predsavzatia.“

Slovnaft Rally Team bude mať priamo na Dakare k dispozícii motorku KTM 450 Rally Replica s továrenskou podporou priamo od výrobcu motocykla. V rámci pretekov bude Števovi asistovať ostrieľaný účastník rely – mechanik Zlatko Novosád. Manažérsku taktovku si tento raz vezme do rúk Daniela Ozanová, ktorá si už na Dakare túto úlohu vyskúšala dvakrát v iných tímoch.

Blížiaci sa 43. ročník Rely Dakar sa začína 3. januára v saudskoarabskej Džidde. Tá bude zároveň aj cieľom podujatia 15. januára 2021. Organizátori avizujú ešte väčšie dobrodružstvo ako minulý rok a sľubujú, že jazdcom oproti minulému ročníku ponúknu „prehliadku púšte“ aj na. nezmapovanom území.

Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 vo všetkých ročníkoch štartoval Štefan Svitko s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil trináste miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2014 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil piate priečky. V roku 2016 triumfoval na 2. mieste. V roku 2018 po páde v 10. etape a zranení ramena predčasne Dakar ukončil. V roku 2019 musel z pretekov odstúpiť kvôli poruche motorky, no a minulý rok skončil na celkovom 11. mieste.

Blížiaci sa Dakar opäť prináša veľa zmien. Medzi najdôležitejšie patria nové bezpečnostné pravidlá, ktoré reflektujú minuloročné úmrtia motocyklistov Paula Goncalvesa a Edwina Stravera. Jazdci na motocykloch a štvorkolkách budú mať povinné vesty s airbagmi a na blížiace sa riziko ich upozornia zvukové signály. Všetci jazdci tiež musia mať osvedčenie o absolvovaní výcviku prvej pomoci. V kritických úsekoch organizátori obmedzili rýchlosť na max. 90 km/h.

Roadbooky sa budú podľa pravidiel Dakaru na rok 2021 distribuovať len 10 minút pred začiatkom každej etapy. Jednotlivé tímy budú môcť využívať tzv. digitálne roadbooky. V rámci nového ročníka budú platiť aj nové pravidlá externej pomoci pre motocyklistov ako sú limit výmeny 1 piestu, maximálny počet 6 ks zadných pneumatík na celú súťaž, všetky pneumatiky len rovnakej značky a modelu. Jazdci si tiež budú musieť pri tankovaní počas etapy poradiť sami.

Veľa sporných momentov môže vyvolať zákaz opravy motorky počas tankovania. Stačí sa zohnúť, aby ste vizuálne skontrolovali motor, a už môžete rátať s penalizáciou. Treba však rešpektovať rozhodnutie organizátorov a sústrediť sa na samotné preteky a výsledok. Opäť sa na Dakar neskutočne teším a verím, že sa mi podarí potešiť všetkých fanúšikov. Cieľ je jasný: dať zo seba maximum a preteky zdolať bez ujmy na zdraví. Mentálne aj fyzicky som pripravený, dolaďujem formu a skúšam limity motorky,“ uvádza Štefan.

Fanúšikovia Dakaru a Števa Svitka môžu počas celých pretekov sledovať aktuálne dianie, vrátane zaujímavých informácií zo zákulisia, na jeho fanúšikovskej stránke: www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub

 • Do štipendijného programu Skupiny MOL sa môžu prihlásiť študentky technických, prírodovedných alebo technologických odborov z Maďarska, Slovenska, Chorvátska, Poľska, Rakúska, Pakistanu a Česka.
 • Spoločnosť odmení tri víťazky štipendiom vo výške 3 000 EUR a ponúkne im príležitosť naštartovať svoju kariéru v jednej z najväčších energetických spoločností v regióne.
 • Prihlasovanie je otvorené do 15. decembra 2020.
 • Prihlásiť sa môžu študentky z deviatich fakúlt na Slovensku.

Bratislava, 3. novembra 2020 - Spustili sme prihlasovanie do medzinárodného štipendijného programu Skupiny MOL pre talentované študentky technických, technologických alebo prírodovedných odborov, ktoré si chcú budovať kariéru v energetickom sektore. Do štvrtého ročníka štipendijného programu sa môžu prihlásiť študentky z Maďarska, Chorvátska, Slovenska, v Pakistanu, Českej republiky, Poľska a Rakúska.

Prihlášky do programu otvoreného pre 51 fakúlt v uvedených siedmych krajinách je možné poslať do 15. decembra 2020 prostredníctvom webovej stránky. Uchádzačky majú príležitosť získať nové poznatky o energetickom sektore a svoj talent preukážu počas online súťaže. Tri víťazky, o ktorých rozhodne odborná porota, získajú od Skupiny MOL štipendium vo výške 3 000 EUR. Víťazky pozveme na prehliadku spoločností a môžu, v prípade obojstranného záujmu, získať pracovnú ponuku, ktorá im pomôže odštartovať kariéru v jednej z najväčších energetických spoločností v regióne.

Skupina MOL venuje osobitnú pozornosť podpore mladých talentov. Každý rok prijímame do spoločnosti približne 100 čerstvých absolventov prostredníctvom programu Growww, a ani pandemická situácia to nezmenila. Prvýkrát za 14 rokov sme nových Growwwákov privítali na online podujatí. Teraz spúšťame štipendijný program Growww Female Engineers Scholarship pre študentky vysokých škôl s ambíciou dosiahnuť pracovné úspechy v sektore, v ktorom prevažujú muži. Skupina MOL verí v silu rozmanitosti a inklúzie. Chceme vytvárať také prostredie a komunitu, kde sú dôležité talent, spolupráca a efektívnosť. Dokážeme, že aj mladé ženy si môžu vybudovať v energetickom sektore solídnu kariéru. Napokon, je to aj v našom podnikateľskom záujme. Náš zdroj talentov závisí od toho, aby si tí najlepší a najšikovnejší vyberali technické odbory a prírodné vedy. Ako medzinárodná energetická spoločnosť chceme ísť príkladom, posilňovať pozíciu žien a odborne pripravovať inžinierky budúcnosti,“ uviedla Zdravka Demeter Bubalo, viceprezidentka pre Ľudské zdroje Skupiny MOL.

O štipendium môžu požiadať študentky denného štúdia technických, prírodovedných alebo technologických odborov v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvátsku, Poľsku, Rakúsku, Českej republike a Pakistane. Ďalšie informácie a prihlášku do programu nájdete na webovej stránke.

Skupina MOL sa po posudzovacom procese za rok 2020 opäť kvalifikovala na zaradenie do indexu udržateľnosti Dow Jones Sustainability World Index (DJSI) v kategórii Upstream & Integrated Oil & Gas.

Svoju vedúcu pozíciu v oblasti korporátnej udržateľnosti Skupina MOL potvrdila už piaty rok po sebe, keď bola opakovane zaradená do svetového indexu DJSI. Tohtoročné hodnotenie potvrdzuje, že Skupina MOL v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi opäť pokročila v zlepšovaní svojich výsledkov v oblasti udržateľnosti a patrí medzi top 10 % svetových integrovaných ropných a plynárenských spoločností.

Skupina MOL zostáva v strednej Európe jedným z lídrov v oblasti udržateľnosti a je jediným členom DJSI z rozvíjajúcich sa európskych krajín.

Sme hrdí na to, že naše úsilie v oblasti udržateľnosti bolo opäť ocenené zaradením do prestížneho svetového indexu Dow Jones Sustainability World Index. Je pre nás povzbudivé, že v čoraz konkurenčnejšom prostredí sme boli schopní naďalej zlepšovať svoj výkon, a to vo viacerých dimenziách. Začlenenie do DJSI je významný úspech, ale je to hlavne odraz úsilia všetkých našich zamestnancov a partnerov, pracujúcich na transformácii Skupiny MOL do nízkouhlíkového sveta,“ uviedol József Simola, finančný riaditeľ Skupiny MOL.

Program DJSI identifikuje spoločnosti, ktoré majú zabudované účinné postupy v oblasti životného prostredia, sociálnej oblasti a governance – správy vecí verejných (ESG) v súlade s medzinárodne uznávanými štandardmi. DJSI je založený na dôslednej analýze výkonnosti spoločnosti v oblasti udržateľnosti, a preto sú korporácie zaradené v DJSI považované za najlepšie vo svojej triede. Vzhľadom na svoj dlhodobý záväzok k trvalo udržateľnému rozvoju je pre Skupinu MOL potešiteľné, že ju v oblasti ESG investičná komunita nepretržite považuje za špičku.

BRATISLAVA, 2. novembra 2020 – Skupina SLOVNAFT ako prevádzkovateľ kritickej infraštruktúry zorganizovala uplynulý víkend testovanie svojich zamestnancov na ochorenie COVID-19 vo vlastnej réžii. Na dvoch odberných miestach v rafinérii sa otestovalo 2155 ľudí, ďalší využili verejné miesta. Z celkového počtu zhruba 3400 zamestnancov oznámilo pozitívny výsledok 10 ľudí, čo je necelých 0,3 percenta.

Slovnaft na príprave testovania spolupracoval so štátom, od ktorého obdržal antigénové testy. Zdravotníkov si spoločnosť zabezpečila sama a ako dobrovoľníci sa zapojili aj samotní zamestnanci. Na priebeh testovania dohliadal zástupca ministerstva obrany.

Samotné testovanie prebiehalo na dvoch odberných miestach v priestoroch rafinérie. Otestovať sa mohli všetci zamestnanci z výrobnej zóny aj z administratívy, ktorí o to prejavili záujem. Pre prípad, ak by testovanie preukázalo ochorenie COVID-19 u kritických zamestnancov v rámci výroby, boli vopred vytvorené záložné tímy, ktoré dokážu ďalej zabezpečiť prevádzku rafinérie. Ich nasadenie v súčasnosti nie je nutné, vzhľadom k vývoju situácie ale zostávajú v pohotovosti.

Slovnaft má od začiatku pandémie nastavené prísne pravidlá v rafinérii aj v ďalších prevádzkach, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Spoločnosť priebežne testovala svojich zamestnancov na prítomnosť koronavírusu a od začiatku pandémie urobila viac ako 13.000 PCR testov. Zamestnanci, u ktorých bolo podozrenie na ochorenie COVID-19, sa priebežne stále testujú, aby sa zabránilo šíreniu ochoreniu vo vnútri spoločnosti.

×
{{-- content goes here from dom --}}
PRISPÔSOBTE SÚBORY COOKIE POUŽITÉ NA TEJTO WEBOVEJ STRÁNKE

Webová stránka spoločnosti SLOVNAFT, a.s. používa súbory cookie na svoju prevádzku, zlepšenie používateľskej skúsenosti, monitorovanie aktivít na webovej stránke a zobrazovanie relevantných ponúk.

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Dočasné cookies
 • Súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Dočasné cookies
 • Súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)

Výberom tejto možnosti zakazujete:

 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Výberom tejto možnosti povoľujete:

 • Dočasné cookies
 • Súbory cookie zjednodušujúce používanie webovej stránky
 • Analytické webové nástroje na štatistické účely
 • Zobrazovanie remarketingových reklám, ktoré reflektujú vaše záujmy mimo webovej lokality (napríklad na sociálnych sieťach)
 • Používanie analýz využívania stránky a aktivít, ktoré sa merajú na webových lokalitách spoločnostiSLOVNAFT, a.s., s cieľom kontaktovať vás s personalizovanými ponukami (ak ste nám napríklad pri registrácii poskytli svoje kontaktné údaje)

Zásady používania súborov cookie

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×